چگونه در کلاس خوب گوش کنیم؟

چگونه در کلاس خوب گوش کنیم؟

اگر برای شما هم مهم است که یک شنونده خوب در یک کلاس باشید و بیشتر از همه زمانیکه می خواهید آنچه که معلم به صورت شفاهی آموزش می دهد را بیاموزید، خواندن مطلب زیر بسیار مفید خواهد بود. فقط صرفاً شنیدن آن چیزی که معلم در کلاس آموزش می دهد، همان گوش دادنی نیست که برای یادگیری می خواهید. گوش دادن یک عمل شناختی است که نیاز به توجه شما دارد، تا بدینوسیله بتوانید چیزی را که می شنوید را با ذهن خود تحلیل نمایید.

در اینجا چند مورد از کارهایی که باید انجام دهید تا شنونده خوبی در کلاس باشید را آورده ایم:

 • کلید اصلی اینکه بتوانیم در کلاس خوب گوش کنیم، باید هنگامی که به کلاس می رویم به شکل آگاهانه آماده شنیدن باشیم. همچنین اطمینان حاصل کنید همه کارهایی که برای مطالعه تعیین شده است را به شکل کامل انجام دهید. یادداشت های خود را از جلسات قبلی کلاس مرور کنید. در مورد چیزی که در آن روز موضوع کلاس را پوشش می دهد فکر کنید. همچنین پیش از رفتن به کلاس مطمئن باشید که هر چیزی از جمله: قلم، کاغذ، کتاب مرتبط و یا جزوه لازم را با خود به همراه داشته باشید.
 • از نظر احساسی آماده گوش دادن باشید، زیرا زمانیکه به کلاس می روید، نگرشتان بسیار مهم است. انتخاب آگاهانه برای دنبال کردن موضوع، مفید و جالب است. متعهد باشید همه مطالب را با تمام توانایی که می توانید ارائه کنید، یاد بگیرید.
 • گوش دادن با یک هدف مشخص را فراموش نکنید، تا بدینوسیله بتوانید آنچه را که انتظار دارید و امیدوارید از جلسه کلاس یاد بگیرید را شناسایی کنید. بنابراین در میان آنچه که معلم می گوید و درس می دهد، فعالانه به دنبال مطلبی که می خواهید فرابگیرید باشید و سعی کنید آن را به دست آورید.
 • گوش دادن با ذهن باز. برای آنچه که معلمتان آموزش می دهد شنوا باشید. خوب است که در طول مدت آموزش کلاس سوال بپرسید تا ذهنتان در مقابل نکته های آموزش داده شده باز باقی بماند.
 • تمام توجه خود را به کار ببرید. بر آنچه که معلم به شما می گوید تمرکز داشته باشید. سعی کنید از چیزهای پوچی که باعث حواس پرتی شما می شود دوری نمایید. نشستن در جلو و مرکز کلاس و تماس چشمی داشتن با معلم می تواند بسیار به شما کمک کند. گوش دادن خوب با تماشای خوب شروع می شود. هنگامی که معلم مشغول صحبت کردن است، چشمانتان باید رو به جلو و به معلمتان باشد.
 • یک شنونده فعال باشید. به یاد داشته باشید که مغزتان این توانایی را دارد که سریعتر از آنچه که معلم حرف می زند، موضوعات را پردازش کند. با ارزیابی آنچه که گفته می شود و سعی در پیش بینی آنچه که در ادامه می آید، می توانید از این توانایی به نفع خودتان استفاده کنید. یادداشت های خوبی را از آنچه که معلم می گوید بردارید. به یاد داشته باشید که علی رغم اینکه می توانید سریعتر از معلم خود صحبت کنید، در واقع نمی توانید سریعتر از سخنان معلم خود بنوسید. بنابراین با توجه به اهمیت مورد نیاز بودن یادداشت ها، باید بتوانید یک شنونده فعال باشید تا بدانید تشخیص دهید چه موضوعی نیاز به یادداشت کردن دارد و مضاف بر آن بتوانید آن چه را که لازم است را یادداشت کنید.
 • با چالش مواجه شوید. زمانیکه اطلاعاتی که مطرح می شود، دشوار می شوند گوش دادن را متوقف نکنید. حتی در این گونه مواقع بهتر است دقیق تر گوش کنید و برای فهمیدن آنچه که گفته می شود، سخت تر تلاش نمایید. سعی نکنید تا در برابر سوال پرسیدن مقاومت نمایید. هر زمان که در مورد یادگیری آنچه که در حال آموزش است مطمئن نیستید، یا اگر سوالی برایتان پیش آمده است حتما آن را بپرسید.
 • غالب بودن نسبت به محیط کلاس. کلاس درس ممکن است بیش از حد پر سر و صدا، خیلی گرم، خیلی سرد، بیش از حد روشن و یا بیش از حد تاریک باشد. از این مزاحمت ها بگذرید و روی هدف اصلی خود یعنی “یادگیری” تمرکز کنید.

مهارت های شنیداری موثر می تواند به شما در زندگی کمک شایانی کند.

نشانه هایی که می گوید شما یک شنونده پریشان هستید موارد زیر می تواند باشد:

 1. صحبت کردن به جای شنیدن.
 2. فکر کردن به آنچه که میخواهید به جای گوش دادن بگویید.
 3. ذهنتان با سخنران مشغول به بحث کردن می شود.
 4. در حال صحبت کردن، به چیز دیگری فکر کنید.
 5. با بی حوصلگی به سخنران توجه کنید.
 6. در مکانی بسیار نامناسب برای گوش دادن حضور داشته باشید.
 7. تقسیم کردن توجه تان به چند کار همزمان مربوط به انجام دادن، مانند تکالیفی چون نوشتن، خواندن و غیره
 8. عدم گوش دادن فعال، یادداشت برداری نکردن، سوال نکردن و غیره
 9. نداشتن انگیزه برای گوش دادن، فکر کردن به این موضوع که آنچه می شنوید کسل کننده می باشد.
 10. با شیوه های سخنرانی و ظاهر سخنران دچار پریشانی شوید.

یک دانش آموز خوب بودن بدین معنی است که بتوانید در کلاس درس یک شنوده خوب باشید. تلاش کنید تا بتوانید خوب گوش کنید و از حواس پرتی ها دوری نمایید. مهم است یاد بگیرید که در کلاس درس توجه داشته باشید و یادداشت های خوبی بنویسید که به شما در موفقیت کمک کند.

مهر اول با عنوان یک مدرسه غیرانتفاعی موفق در کرج هر ساله با کمک اساتید برجسته خود توانسته دانش آموزان موفق را همراهی و در ادامه راه رسیدن به موفقیت برای درجات بالاتر کمک نماید. یک دبیرستان پسرانه در کرج که امکانات را در بهترین سطح برای آموزش و پرورش ارائه می نماید.

منبع: مدرسه مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار