بهترین دانشگاه های جهان امروز

بهترین دانشگاه های جهان امروز

امروزه در شناخت بهترین دانشگاه های جهان برخی از رتبه بندی های معتبر وجود دارند که دانشگاه ها را با تمرکز بر عوامل مختلف که لزوماً مرتبط با شایستگی تحصیلی در آن ها هم ممکن است نباشد، دسته بندی می کنند. بنابراین، برخی از رتبه بندی ها برای کالج ها و دانشگاهها ممکن است به دلیل جذابیت محیط، رضایت دانشجویان و فارغ التحصیلان، مزایای اضافی (مانند برنامه های ورزشی فوق العاده)، هزینه تحصیل و درآمد پیش بینی شده فارغ التحصیلان آن ها انجام شده باشد. بر این اساس گر به دنبال رتبه بندی هستید که تمام عواملی که در بالا ذکر کردیم در آنها لحاظ شده باشد، شاید این مطلب از سایت مدرسه مهر اول چندان به کارتان نیاید. اما در سوی مقابل، اگر به دنبال یک رتبه بندی هستید که با تمرکز بر روی اعتبار و برتری علمی دانشگاه ها انجام شده باشد، خواندن ادامه این مطلب را حتماً به شما توصیه می کنیم.

اسامی  بهترین دانشگاه های جهان امروز

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد توسط سایر دانشگاه های تحقیقاتی که مورد سنجش قرار گرفته شده است، به عنوان یک استاندارد برای هرگونه مقایسه به شمار می رود. هیچ آموزشگاه علمی در تاریخ معاصر نتوانسته موقعیت این دانشگاه را به عنوان نهاد علمی برتر جهان به چالش کشیده باشد. هاروارد قدیمی ترین دانشگاه در ثروتمندترین کشور جهان است و بر روی مزایای این امتیاز سرمایه گذاری کرده است. علاوه بر ثروت مالی بالایی که دارد، این دانشگاه 49 برنده جایزه نوبل، 32 رئیس دولت و 48 برنده جایزه پولیتزر را به جهان معرفی کرده است که در نوع خود بی نظیر می باشد. این دانشگاه دارای بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در جهان است کهموضوعات مختلف اعم از موضوعات پزشکی، قانون، کسب و کار است و علاوه بر این با کمک یک شبکه بیسیم در سراسر جهان ادغام شده است. همین کتابخانه غنی و قدرتمند دستاویزی است تا این دانشگاه همیشه عنوان بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در جهان که به خود اختصاص داده است را به رخ دیگر رقبا بکشد. هاروارد نه تنها در طیف وسیعی از زمینه ها عنوان برترین را یدک می کشد، بلکه در کنار بسیاری از دانشگاه ها و مدارس دیگر نیز همکاری می کند. مشهور ترین مثال از این دست، دانشگاه MIT است که در انتهای مخالف خیابان ماساچوست در کمبریج واقع شده است؛ با این حال، کالج بوستون، دانشگاه بوستون، دانشگاه شمال شرقی، دانشگاه توفتس و دانشگاه برندایس را از مجموع 60 موسسه عالی همکار با این دانشگاه می توان نام برد. این حجم وسیع از تجهیزات و دانشجویان و دانشکده ها فرصت های بی شماری را برای بسیاری از تحقیقات مشترک با این موسسات علمی و آموزشی فراهم آورده است.

دانشگاه کالیفرنیا برکلی

برکلی در میان دانشگاه های نخبه جهان بی نظیر است. اکثر مدارسی که این دانشگاه با آنها رقابت می کند خصوصی هستند، اما برکلی یک مدرسه دولتی است که توانایی رقابت با نخبگان مدارس خصوصی را دارد. با بیش از 42،000 دانش آموز، برکلی با توجه به موقعیتی که دارد یک مدرسه بزرگ به شمار می رود. چنین انتخاب قابل ملاحظه از سوی دانش آموزان با استعداد، باعث رشد برنامه های تحصیلی بالای 350 مورد در این دانشگاه شده و بیشترین ارائه دکترا را به نسبت دیگر دانشگاه های آمریکا داشته است. برکلی دانشجویان را از بیش از 100 کشور جهان جذب می کند و در طول دهه گذشته، بنیاد ملی علوم بیشترین کمک هزینه تحصیلی را به تحقیقات دانش آموزان فارغ التحصیل خود نسبت به مراکز آموزشی دیگر اختصاص داده است.  دانشکده های این موسسه علمی که بالغ بر 4 میلیارد دلار هزینه سرمایه گذاری آن شده است، شامل 42 عضو انجمن فلسفی آمریکا، 108 دانشکده تحقیقاتی، 108 دانشکده تحقیقاتی فولبرایت(Fulbright)، 31 دانشکده بورسیه مک آرتور و 30 برنده جایزه نوبل (که هفت نفر از آن ها از هم اکنون از اعضای هیات علمی آن هستند) می باشد.

دانشگاه شیکاگو

از بهترین دانشگاه های جهان امروز، موسسه عالی شیکاگو را می توان نام برد. دانشگاه شیکاگو تنها در سال 1890 تأسیس شد و یکی از جوانترین دانشگاه های نخبه در جهان به شمار می رود. علی رغم جوان بودن این دانشگاه، توانسته بسیاری از مهمترین دستاوردهای علمی جهان را هدایت کند. آزمایش مشهور Miller-Urey، که برای اثبات نظریه در خصوص تحقق در باره منشاء زندگی طرح ریزی شده بود، در سال 1952 در این دانشگاه انجام شد. شیکاگو در حال حاضر یکی از دانشگاه های برجسته در علوم است، که به خاطر زمینه های علمی متفاوتی که در آن انجام شده است معروف می باشد، مانند James.D Watson کشف کننده ساختار DNA که همچنین به اجرای پروژه ژنوم انسان کمک کرد، و یا مهمتر از آن ، فیزیکدان ایتالیایی Enrico Fermi که اولین واکنش زنجیره ای کنترل شده و خودمختار هسته ای را دانشگاه شیکاگو در سال 1942 انجام داد. اما  این دانشگاه فقط یک مدرسه علمی نیست. بلکه دارای اهمیت زیادی در برنامه های  نخبه در مطالعات اجتماعی و علوم انسانی نیز است. از 90 برنده جایزه نوبل دانشگاه، 29 مورد در زمینه اقتصاد بوده که اولین جایزه در سال 1969 اعطا شد و بدین ترتیب با عنوان دانشگاه “مدرسه اقتصاد شیکاگو” معروف گردید، که توانست به سرعت بحران مالی جهانی بین سالهای 2008 تا 2009 را پشت سر بگذارد. این کار باعث شد تا حدود 7 میلیارد دلار سرمایه این دانشگاه به سرعت رشد کند و امکان دستیابی به فرصت های علمی بسیاری را فراهم آورد

دانشگاه میشیگان

با 50،000 دانش آموز و 5500 دانشکده در بیش از سه محوطه دانشگاه، دانشگاه میشیگان یک دانشگاه تحقیقاتی بسیار بزرگ با شبکه های فارغ التحصیلان گسترده است که چنین تعدادی را به آن اعطا می کند. این موسسه عالی دارای 17 مدرسه و کالج مجزا، تقریبا 600 رشته، بیش از 600 سازمان دانشجویی، و 350 مکان برگزاری کنسرت های بزرگ و محلی را شامل می شود.

همچنین شهر دانشگاهی Ann Arbor که متعلق به این دانشگاه است به عنوان بهترن شهر دانشگاهی جهان در سال 2010 توسط مجله فوربس انتخاب شد.

اعضای هیئت علمی دانشکده های این دانشگاه، جزو برندگان جوایز Pulitzer, Guggenheim, MacArthur و Emmy  می باشند.

در میان فارغ التحصیلان این مدرسه نیز 14 برنده جایزه نوبل و یک برنده مدال فیلد به چشم می خورد. میشیگان همچنین یکی از بزرگترین مراکز بهداشتی در جهان را اداره می کند و از یک کتابخانه با بیش از 13 میلیون جلد بهره مند می باشد. نکته جالب دیگر در مورد این دانشگاه این است که از تمام 50 ایالت آمریکا و 100 کشور جهان دانشجو می پذیرد.

 تقریبا نیمی از دانشجویان در هر کلاس، جزو پنج درصد برتر کلاس های خود فارغ التحصیل شده اند و دو سوم دیگر دانشجویان هر کلاس جزو 10 درصد نمره های برتر هستند. میشیگان نسبت به هر دانشگاه دیگری در آمریکا، بیشترین دانشجوی رشته های پزشکی را می پذیرد.

بهترین دانشگاه های جهان امروز

دانشگاه کلمبیا

کلمبیا به عنوان قدیمی ترین (پنجمین) آموزشگاه در آمریکا و یکی از دانشگاه های مستعمراتی، تاریخچه قدیمی با خود دارد. دانشگاهی با این قدمت، که یک دانشگاه ممتاز و شناخته شده بین المللی به حساب می آید با اعطای 10 میلیارد سرمایه وبا کتابخانه ای نزدیک به 13 میلیون جلد کتاب ساخته شده است.

در این دانشگاه که زمانی اولین دانش آموختگان رشته پزشکی را تحویل جامعه داد، امروزه نزدیک به 1400 پزشک در سال از بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا که مرتبط با این مدرسه است، فارغ التحصیل می شوند.

دانشگاه کلمبیا در پنج محوطه دانشگاهی مجزا در شهر نیویورک گسترش یافته است. با عنوان دانشگاهی پیشرو در شهر نیویورک دانشجویانش فرصت های منحصر به فردی را دارند که تنها در مجاورت وال استریت، برادوی، سازمان ملل و سایر سازمان های کسب و کار، فرهنگ و سیاست می توان به آن ها دست یافت. موقعیت ایده آل کلمبیا به طور همزمان دانش آموزان را قادر می سازد تا با سایر موسسات معتبر مانند دانشگاه نیویورک ارتباط برقرار کنند. کلمبیایی ها نود و شش جایزه نوبل را به دست آوردند، و آن را به عنوان سومین رده در جهان (که پس از دانشگاه هاروارد و دانشگاه کمبریج در بریتانیا) قرار داده است. همچنین 29 رئیس دولت و سه رئیس جمهور آمریکا را معرفی نموده است. علاوه بر این، این دانشگاه مسئولیت اعطای جایزه پولیتزر را اداره می کند.

دانشگاه ییل

دانشگاه ییل دارای همه ی ویژگی هایی است که از یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ انتظار می رود. در این دانشگاه تقریبا از هر شش دانشجو یک دانشجو از کشورهای خارجی پذیرفته می شود. علاوه بر این از ییل به عنوان دانشگاهی نام برده می شود که نفوذ غیر قابل انکاری بر عرصه سیاست آمریکا داشته است. چندین حرفه مهم سیاسی ایالت متحده در ییل پا گرفته اند و مدرسه حقوقی ییل در آمریکا با عنوان برجسته ترین مدرسه حقوقی ایالات متحده در سال های پیشین شناخته شده است. مراکز تحقیقاتی این دانشگاه، موضوعات متنوعی از نوشته های بنجاین فرانکلین، اخلاق زیستی (bioethics) گرفته تا تحقیقات برپایه ی  تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و بایگانی های مربوط به روسیه  را در بر می گیرد.

در حالیکه بسیاری از موسسات نخبه دیگر، تنها در رشته های خاصی توسعه داده شده اند (به عنوان مثال Caltech و MIT بر روی علوم مهندسی و تکنولوژی و یا پرینستون بر روی علوم انسانی و علوم اجتماعی تمرکز داشته است) ییل به عنوان دانشگاهی شناخته می شود که به یک اندازه در علوم انسانی، جامعه شناسی و صنایع برجسته می باشد. این موسسه توانایی منحصر به فردی برای تحقیقات بین رشته ای (مشتمل بر ترکیب چند رشته) داشته و همچنین به عنوان یک شبکه بی سیم انعطاف پذیر به حساب می آید که در هر گوشه ای از جهان دستی در تحقیقات علمی دارد.

دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستون یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین دانشگاه های ایالات متحده است. سالن معروف Nassau آن هنوز شکاف به جای مانده از گلوله توپ جنگ 1777 پرینستون را در خود دارد و رئیس جمهور پیشین آن جان ویتروسپون، تنها رئیس دانشگاه بود که اعلامیه استقلال را امضا کرد.

تاریخچه نزدیک به سه قرن این موسسه زمان زیادی را برای توسعه یک چشم انداز 18.2 میلیارد دلاری را توانسته به خود اختصاص دهد. اما بر خلاف دیگر موسسات بزرگ که با آن رقابت دارند مانند ییل، هاروارد و استنفورد، پرینستون ثروت قابل توجهی را در تعداد بسیار کمتری از دانشجویان و برنامه ها گسترش می دهد. پرینستون دارای مدرسه حقوق، دانشکده پزشکی، مدرسه تجارت یا مدرسه الهیات نیست.و به جای توسعه دادن برنامه های حرفه ای گوناگون و متنوع، به صورت خود آگاهانه به پایگاه فکری عظیمی که مبتنی بر تحقیقات بود تغییر پیدا کرده و در این راستا پیشرفت نموده است. در حالیکه سایر موسسات معمولا توجه استادانش را به دانشجویان دوره های عالیه خود جذب می کنند، پرینستون انتظار دارد که استادانش به دانشجویان دوره های لیسانس یا دوره های پایین تر خود به همان خوبی توجه کنند.

علاوه بر این، پرینستون همچنان دانشجویان خود را به میزان بسیار بیشتری نسبت به بسیاری از نهادهای برجسته دیگر، به چالش می کشد. حتی کارشناسان ارشد با استعداد این دانشگاه نیز اگر بخواهند به نتایج مطلوب در این دانشگاه برسند باید مطالعات زیادی داشته باشند.

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

در طول قرن 19 و نیمه ابتدایی آن در سال 1861، MIT به مرکز علمی برجسته  در حوزه تحقیقات در سطح جهان مبدل شده است. MIT به خاطر رویکردهایی که در متدهای برجسته ای در مقابله با مشکلات جهانی استفاده می کند، شناخته شده است. این خلاقیت عملگرایانه، دانشمندان و مهندسانی پیشرو در حوزه های مختلف علوم و همچنین 80 برنده نوبل، 56 برنده مدال ملی، 43 دانشجوی MacArthur Fellows و 28 برنده مدال ملی تکنولوژی و نوآوری را به ارمغان آورده است. با این وجود این دانشگاه سرمایه زیادی را برای هنر و علوم انسانی نیز در نظر گرفته است. به همین دلیل است که مطبوعات دانشگاه MIT ، می توانند 30 مجله و 220 کتاب علمی را در هر سال منتشر کنند. از سال 1899 مجله تکنولوژی MIT به طور پیوسته در زمینه گرایش های در حال توسعه علوم صنعتی و دیگر شاخه  های مرتبط،  تحقیقات مفصلی را انجام داده است. انتشار این مطالب در این مجله برای هدایت افراد در درک نوآوری در آینده بسیار اهمیت دارد. افراد مشهور وابسته به MIT شامل فضانورد مشهور آپولو 11، Buzz Aldrin، بنیانگذار زبان شناسی مدرن Noam Chomsky، کوفی عنان  دبیر کل سابق سازمان ملل و و بن برنانکی رئیس سابق امنیت فدرال می باشند.

دانشگاه کمبریج

کمبریج به عنوان هفتمین و قدیمی ترین دانشگاه در جهان، یک مدرسه باستانی است که به عقیده رایج قدمت آن به 1209 باز می گردد. شاید کمی اغراق آمیز به نظر برسد، اما دور از واقعیت نیست اگر بگوییم تاریخ علوم غربی برروی پایه های کمبریج بنا شده است. لیست طولانی دانشمندان بزرگ، ریاضیدانان و منطق دانانی که در آنجا تحصیل کرده یا آموزش داده شده اند (یا هر دو) شامل اسحاق نیوتون، آگوستوس د مورگان، چارلز داروین، چارلز بابیگ، جیمز کلرک ماکسول، جی. ج. تامسون، ارنست رادرفورد، برتراند راسل، آلفرد نورث وایتهد، جی. رابرت اپنهایمر، سابرهامانیان چاندرسخار، ج. ه. هاردی، سرینویوا راموانجان، آلن تورینگ، فرانسیس کریک، جیمز دات واتسون، روزالیند فرانکلین و استفان هاوکینگ، و بسیاری دیگری از دانشمندان بنام جهان می باشد. فرقی نمی کند در مورد فیزیک پایه، منطق ریاضی، تئوری اعداد، فیزیک نجومی، نظریه محاسبات، یا شیمی ساختاری و زیست شناسی سخن بگوییم، در هر کدام از این شاخه ها کمبریج در پاسخگویی  به نیازهای بشر حتی پیش از پیدایش بسیاری از ملل حاضر بوده است.

با این وجود، دستاوردهای بزرگ این دانشگاه به علوم مدرن محدود نشده است. عده زیادی از دانشمندان علوم انسانی مانند اراسموس روتردام، ویلیام تیندال، فرانسیس بیکن، جان میلتون، لرد بایرون، ویلیام وردزورث، لودویگ ویتگنشتاین، جان مینارد کینز، سی. س. لوئیس، سیلویا پلت و تد هیوز، همه در اینجا مطالعه و یا تدریس می کردند. اما با وجود بسیاری از خاطراتی که در معماری گوتیک این دانشگاه نهفته است، در گذشته زندگی نمی کند. کمبریج یکی از موسسات تحقیقاتی نخبه در جهان باقی مانده و تنها با آکسفورد در انگلیس و برخی از دانشگاه های آمریکایی در این زمینه در رقابت است.   بیش از 18،000 دانش آموز از بیش از 135 کشور را نمایندگی می کند و دانشکده های آن بیش از 80 جایزه نوبل کسب کرده اند.

دانشگاه استنفورد

استنفورد با کمک هزینه 18.7 میلیارد دلاری به منابع تحقیقاتی مختلف در سطح جهانی دسترسی دارد. زمین1189 هکتاری این دانشگاه که در منطقه Jasper Ridge Stanford واقع شده است، به دانشمندان خود کمک کرده تا تحقیقات دست اول اکوسیستمی خود را در آن انجام دهند. تلسکوپ رادیویی 150 فوتی با نام مستعار “Dish” امکان مطالعه ی یونوسفر زمین را ممکن نموده است. علاوه بر تمام این موارد، استنفورد دارای زیستگاه 315 هکتاری برای احیای گونه ی خاصی از سمندر با نام California tiger salamander می باشد. و همچنین آزمایشگاه شتاب دهنده SLAC، این دانشگاه را می توان نام برد که به طور فعال تحقیقات وزارت انرژی ایالات متحده را انجام می دهد. علاوه بر این، استنفورد به موسسه معتبر هوور وابسته است، که یکی از برجسته ترین حوزه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. اما دستیابی به تمام این عناوین و افتخارات، بیش از اینکه نیازمند برخورداری از آزمایشگاه های بزرگ و امکانات لازم برای ساختن یک مرکز تحقیق عالی، نیاز به ذهن هایی خلاق در سطح دنیاست که بر روی این موضعات کار کنند و استنفورد از این موهبت برخوردار است.

این دانشگاه در حال حاضر دارای 22 برنده جایزه نوبل، 51 عضو انجمن فلسفی آمریکا، سه دریافت کننده نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری ، 158 عضو علمی آکادمی ملی، پنج برنده جایزه پولیتزر و 27 دانشجوی مک آرتور می باشد.

دانشگاه آکسفورد

ریشه های دانشگاه آکسفورد به قرن سیزدهم باز می گردد. مانند دیگر دانشگاه های بزرگ قرون وسطی، توسط روحانیون کاتولیک تاسیس شد که ارسطو و دیگر متفکران باستان و قرون وسطی، علومی را که به عنوان “فلسفه مدارس” شناخته می شود، یا به آن “دانش شناسی” فلسفه ای می گویند، مطرح کردند و تعالیم مسیحی را با آموزه های افلاطون ترکیب کردند. با این حال، آکسفورد همگام با زمان تکامل یافت، با گذشت قرن ها از طریق اصلاحات، انقلاب فکری و روشنگری برای رشد به یکی از مراکز یادگری چشمگیر جهان معاصر تبدیل شده است. امروزه، همانند 800 سال پیش، نام آکسفورد مترادف دانش و یادگیری است. شهرت بالای آن به خوبی این حقیقت را که این  دانشگاه یکی از بزرگترین در نوع خود در جهان و به گفته بسیاری حتی معتبرترین مرکز آموزش و تخقیقات است را اثبات می کند. در جهان، از هر پنج نفر یک نفر که به یادگیری زبان می پردازد، این کار با انتشارات دانشگاه آکسفورد انجام می دهد. این تقاضای بین المللی توضیح می دهد که چرا تقریبا 40 درصد از دانشجویان این دانشگاه از خارج از انگلستان می آیند. بیش از 17200 نفر در سال 2014 برای 3200 رشته ی تحصیلی در مقطع کارشناسی این دانشگاه شرکت کرده اند. علیرغم اینکه صدها دانشجو که مایل به پرداخت هزینه تحصیل هستند و قرن ها از دارایی های انباشته شده این دانشگاه می گذرد، اما باز هم بالاترین منبع درآمد دانشگاه همچنان از کمک هزینه ها و قرارداده های تحقیقاتی تامین می شود. انجمن علمی آکسفورد شامل 80 یاران انجمن سلطنتی و 100 دانشجوی آکادمی بریتانیا است.

منبع : وبلاگ سایت مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار