شروع مطالعه برای کنکور یک موضوعی است که ذهن تمام دانش آموزان را درگیر کرده است و باعث سردرگمی دانش آموزان در این برهه از زمان شده است به همین جهت با این مقاله سعی داریم پیرامون شروع مطالعه برای کنکور صحبت کنیم.

در مورد موفقیت در کنکور پارامترهای مختلفی موثر است که تاثیر گذارترین آن زمان است البته نتها در مورد کنکور بلکه زمان در تمام زندگی از تاثیر بسیاری برخوردار است و افراد موفق در هر عرصه ای از زمان در زندگی خود به بهترین شکل ممکن استفاده نمودند .

تمام ما انسان ها یک واکنش طبیعی داریم که در مواقع خاص از خود بروز میدهیم بشر تا زمانی که احساس خطر نکند عکس العملی دفاعی از خود نشان نمی دهد در مورد دانش آموزان کنکوری نیز قضیه به همین شکل است تا دانش آموز آینده ی خود را در خطر نبیند به سمت مطالعه نمیرود و تا جایی که می تواند با بهانه های متفاوت شروع مطالعه را به زمان های دیگری موکول می نماید که عواقب جبران ناپذیری بسیاری نیز دارد در این مواقع وقتی بار ها و بارها مطالعه برای کنکور را به زمان دیگری موکول می کند زمانی متوجه گذر زمان می شود که دیگر نزدیک به برگزاری آزمون است و به فکر شروع مطالعه می افتد و با استرس شدید مواجه خواهد شد که بازدهی را کاهش می دهد ، باتوجه به این که آزمون کنکور بسیار جامع است و در بین تمام دانش آموزان در سراسر کشور برگزار می گردد پس رقابت بسیار سخت است و موفقیت در آن مستلزم تلاش و پشتکار بسیار است و به همین جهت دانش آموزان باید قدر زمان را بدانند و در زمان صحیح شروع مطالعه برای کنکور را انجام دهند تا بتوانند نتیجه ی دلخواه را کسب نمایند .

دانش آموزان عزیز برای ایستادگی در برابر این حس درونی باید مدام به خود یادآور شوید که برای دستیابی به نتیجه ی مورد نظر در کنکور باید تلاش های بسیاری داشته باشید همواره این موضوع را در ذهن خود تکرار کنید که پس از 12 سال درس خواندن الان وقت آن رسیده است که به اهداف بلند خود دستیابید ، تمام آینده ی دانش آموزان به این سال سرنوشت ساز بستگی دارد ، البته شروع هر کاری دشوار است اما به محض شروع و برنامه ریزی های دقیق برای آن راه بسیار هموتار می گردد در مورد کنکور نیز به همین شک است شروع مطالعه برای کنکور بسیار دشوار است اما با یک برنامه ریزی دقیق و سنجیده می توانید راه را برای خود هموار سازید و از تلاش خود لذت ببرید .

مهر اول به عنوان بهترین دبیرستان غیر انتفاعی در کرج از ابتدای این مسیر در کنار دانش آموزان است و با راهنمایی های مداوم و همیشگی راه را برای آنها هموار می سازد ، بهترین روش برای انتخاب بهترین زمان شروع مطالعه برای کنکور این است که به یک مشاور تحصیلی مراجعه شود زیرا دانش آموزان برای اولین بار است که اقدام به مطالعه با این حجم از مطالب می کنند و ممکن است بهترین زمان را تشخیص ندهند اما یک مشاور تحصیلی قطعا با تجربه ای که در این زمینه دارد می تواند بهترین زمان شروع مطالعه برای کنکور را تشخیص دهد .

دانش آموزان عزیز هنگام شروع مطالعه برای کنکور شما به یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده نیاز دارید که با استفاده از آن می توانید این راه را بدون هیچ گونه مشکلی طی نمایید اما اگر بدون هیچ برنامه ریزی دقیق در این مسیر قدم بگذارید قطعا در بین راه خسته خواهید شد و از ادامه ی مسیر باز می مانید .

اغلب دانش آموزان در زمان کنکور توجه خاصی به دوستانشان که در این شرایط قرار دارند می کنند و اغلب منتظر هستند تا زمانی که دوستانشان شروع به مطالعه کنند تا در آن زمان اقدام به شروع مطالعه برای کنکور نمایند اما دوست عزیز این رفتار نادرست ترین کار ممکن برای مطالعه کنکور است زیرا افراد دارای توانایی ها و مشخصات فردی متفاوتی هستند و علاوه بر آن سطح تحصیلی هر شخص متفاوت است پس توصیه می کنیم حتما از این مورد بپرهیزید و به دنبال راهکاری شخصی باشید البته ارتباط با دوستان در این مسیر بی تاثیر نخواهد بود زیرا این موضوع باعث می شود شما بیشتر به این موضوع واقف شوید که در این مسیر رقیبان بسیاری دارید و باید برای رسیدن به اهدافتان تلاش های بسیاری داشته باشید.

مهراول همه ساله سیل عظیمی از دانش آموزان را به دانشگاه های درجه یک ایران روانه می سازد و تعداد بسیاری از رتبه های برتر کنکور سراسری هر سال از آن دانش آموزان مهر اول است، مشاوران مهر اول معمولا بهترین زمان شروع مطالعه برای کنکور را از تابستان پیشنهاد می کنند و برای دانش آموزان خود نیز به همین شکل از تابستان برنامه ای دقیق و حساب شده ای تعیین می کنند. با شروع مطالعه از تابستان تقریبا زمان طولانی برای مطالعه کنکور خواهید داشت که این مطالعه ی طولانی مدت فوایدی دارد که در این قسمت به آن می پردازیم.

شروع مطالعه برای کنکور

تاثیرات مطالعه طولانی مدت در کنکور

 • دانش آموزانی که مطالعه برای کنکور را در زمان مناسبی انجام میدهند از بروز هر گونه استرسی در امان هستند
 • این افراد در آینده افسوس زمان از دست رفته برای مطالعه کنکور را نمیخورند
 • یادگیری این افراد بیشتر خواهد بود
 • این افراد نیازی به کاهش ساعات استراحت خود نخواهند داشت
 • خواب و استراحت کافی که این افراد دارند منجر به افزایش بازدهی مطالعه خواهد شد
 • مرور در برنامه ی این افراد بیش از سایرین است
 • در اثر مرور زیاد تثبیت مطالب در ذهن این گروه از دانش آموزان بیشتر از سایرین است

خب وقتی دانش آموز شروع مطالعه برای کنکور را از تابستان انجام دهد تقریبا چندین ماه درگیر مطالعه با ساعات مطالعه ی طولانی خواهد بود و در طول این مسیر دشوار قطعا با بی انگیزگی مواجه خواهد شد که امری کاملا طبیعی است و برای تمام دانش آموزان کنکوری اتفاق خواهد افتاد اما تفاوت رتبه های برتر با سایرین در این مورد است که رتبه های برتر با راهکارهای ویژه ای با بی انگیزه ی خود مقابله کردند .

انگیز در کنکور و شروع مطالعه برای کنکور امری تاثیر گذار است ، برای دستیابی به اهداف مورد نظر نه تنها در کنکور بلکه در سایر عرصه های زندگی مستلزم تلاش است و این موضوع برای همگان به ضوح مشخص است اما این تلاش نیز خود لازمه هایی دارد لازمه ی یک هدف عالی انگیزه برای آن است درواقع این انگیزه است که محرک شما برای طی مسیر موفقیت است ، تنها با داشتن انگیزه است که میتوانید در مسیر رسیدن به آرزوهای خود گام بردارید و در هیچ راهی تلاش بدون انگیزه میسر نخواهد شد .

شروع مطالعه برای کنکور بدون هدف و انگیزه امری نشدنی است پس در گام اول شروع مطالعه برای کنکور برای خود هدف و انگیزه ایجاد کنید و در این راستا گام بردارید . اغلب دانش آموزان کنکوری علی رغم میل باطنی خود نمیتوانند به صورت جدی شروع مطالعه برای کنکر را در زمان مناسب انجام دهند و این امر تنها بخاطر نداشتن انگیزه و هدف است، مهم ترین عامل در شروع مطالعه  برای کنکور انگیزه است ، دانش آموز هرچقدر هم که برنامه ریزی دقیق داشته باشد و بدون انگیزه و هدف در این مسیر گام نهاده باشد پس از مدتی دست از تلاش خود می کشد و باز می ایستد، گویی او پس از مدتی دلیل برای تلاش های بی وقفه ی خود نمی بیند و نا خود آگاه از حرکت در ادامه ی مسیر باز می ماند .

دانش آموزان برای اینکه بتوانند در طول مسیر احساس ضعف و ناتوانی نکند باید انگیزه داشته باشند و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند . حالا شاید به این فکر کنید که چگونه می توانید برای خود انگیزه ایجاد کنید ، ما به شما راهکارهایی معرفی می کنیم که در این مسیر بتوانید انگیزه ی خود را حفظ کنید .

دانش آموز عزیز برای ایجاد انگیزه در ابتدای راه هدف مشخصی تعیین کنید، فارغ از قضیه ی  شروع مطالعه برای کنکور انسان برای شروع یک راه و قدم نهادن در آن سه عنصر هدف ، انگیزه و نیاز را باید داشته باشد یک حالت عادی را در نظر بگیرید، وقتی تشنه هستید چه می کنید ؟

خب تشنگی یک عامل طبیعی است که برای همه ی پیش آمده است وقتی تشنه هسید به دنبال آب برای رفع تشنگی می گردید این همان نیاز است ، حالا چه چیزی در ما انگیزه ی نوشیدن آب ایجاد می کند ؟ همین کمبود آب است که باعث ایجاد انگیزه برای نوشیدن آب میکند ، و ما برای رسیدن به هدف خود که همان نوشیدن آب است تمام تلاش خود را می کنیم .

یه همچین حالت ساده ای که در روز هزاران بار با آن مواجه می شویم سه عامل هدف ، انگیزه و نیاز دخیل است حال شما موضوع بالاتری همچون شروع مطالعه برای کنکور را در نظ بگیرید این سه فاکتور برای دستیابی به نتیجه دلخواه تا چه حد تاثیر گذار خواهند بود .

اگر شما انگیزه ی لازم برای شروع مطالعه برای کنکور ندارید همانطور که بارها و بارها متذکر شدیم باید برای خود هدف خاصی مشخص کنید، وقتی شما هدف مشخصی داشته باشید احساس نیاز در شما به وجود می آید در این لحظه است که نیازتان مشخص خواهد شد خب طبعا نیاز شما برای رسیدن به موفقیت در کنکور مطالعه است و برای مطالعه و رسیدن به هدف احساس نیاز به برنامه ای دقیق می کنید که باتوجه به آن عمل کنید .

برای اینکه بخواهید در این زمینه انگیزه کافی پیدا کنید باید در ذهن خود به این فکر کنید که برای چه چیزی قصد دارید مطالعه کنید ، برای ایجاد این انگیزه در شروع مطالعه برای کنکور همیشه به این فکر کنید که شما در قبال آینده خود مسئول هستید این شما هستید که باید آینده ی خود را  بسازید این عامل است که باعث می شود انگیزه ای وصف نشدنی در وجودتان ایجاد می شود با این طرز تفکر و انگیزه است که می توانید برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید .

در هنگام شروع مطالعه برای کنکور به این فکر کنید که انتظار شما از خودتان در کنکور تا چه حدی است و این عامل نیز به خودی خود محرکی است که شما را به سمت رسیدن به اهدافتان کمک می کند .

دانش آموزان عزیز این انگیزه ای که از آن صحبت می کنیم تنها لازمه ی شروع مطالعه برای کنکور نیست بلکه در تمام طول مسیر باید این انگیزه یاری کننده ی شما باشد در طول مسیر مطالعه برای کنکور بارها و بارها با اما و اگر های بسیاری مواجه می شوید که باعث سستی شما می شود و این لحظات نیز تنها انگیزه است که باعث می شود شما با قوای بیشتری به حرکت در مسیرتان ادامه دهید. در طول مسیر واژه ی نمی توانم مدام در ذهن شما می آید برای رسیدن به موفقیت به هیچ عنوان نباید ذهن خود را درگیر چنین کلماتی با بار منفی کنید .

پس از مشخص شدن هدف و انگیزه باید به دنبال راهکارهای مطالعاتی مفید برای رسیدن به اهداف خود باشید، باید راه های مطالعاتی استاندارد برای کنکور را پیدا کنید و بر اساس آن حرکت کنید . مثلا یکی از راه های مطالعاتی زبان گردانی است ، شما وقتی یک درسی را مورد مطالعه قرار دهید خب مجبور هستید با زبان رسمی و کتابی آن را بخوانید اما قطعا این زبان کتابی ماندگاری چندانی نخواهد داشت به همین جهت روش زبان گردانی توصیه می شود وقتی شما متنی را مورد مطالعه قرار می دهید یک بار به زبان عامیانه خود همان متن را بازگردانید .

حالا که به خوبی شروع مطالعه برای کنکور انجام شد باید به سراغ روش های مطالعه برای کنکور روید و بهترین روش را بر گزینید قطعا یکی از روش های رسیدن به موفقیت در کنکور مطالعه ی صحیح است دانش آموزان بسیاری در زمان کنکور تلاش بسیاری دارند اما نمیتوانند به اهدافشان دست یابند وقتی به صورت ریشه ای بررسی گردد به روش صحیح مطالعه برمی خوریم ، دانش آموزان باید به دنبال روشی باشند که با صرف انرژی کمتر بازدهی بیشتر داشته باشند یکمثال ساده روشن کننده ی این موضوع است برای مثال دو دانش آموز را در نظر بگیرید که در حال مطالعه هستند یکی از آنها به پشت میز نشسته و به مطالعه می پردازد و دیگری کتابی را در دست گرفته و قدم می زند و با صدای بلند مطالعه می کند قطعا شخصی که با آرامش بر پشت میز استانداردی نشسته است و به مطالعه می پردازد انرژی کمتری نسبت به شخصی که در حال رفتن است صرف می کند و در حین مطالعه انرژی بیشتری نسبت به دانش آموز دیگر خواهد داشت . دانش آموزی که در حال قدم زدن است نا خود آگاه با افت انرژی مواجه می شود و پس از مدتی دست از مطالعه می کشد ، در مورد کنکور نیز به همین شکل است دانش آموزان باید به دنبال بهترین روش برای مطالعه باشند تا علاوه بر صرف انرژی کم بازدهی زیادی داشته باشید .در این مرحله قصد داریم به روش صحیح مطالعه برای کنکور بپردازیم زیرا این موضوع عدم آگاهی از روش های مطالعاتی صحیح برای کنکور دانش آموزان را با چالش مواجه می سازد .

شروع مطالعه برای کنکور

روش مطالعه

دانش اموزان در شروع مطالعه برای کنکور با سردرگمی مواجه می شوند که چه روشی را پیش گیرند تا به نتیجه ی دلخواه برسند روش پس ختام از روش های موثر در یادگیری است که در این قسمت به توضیح بیشتر در این مورد می پردازیم .روش پس ختام خود شامل مراحل مختلفی است که در ذیل به آن اشاره شده است .

مرحله ی پیش خوانی :

مرحله ی پیش خوانی اولین و تاثیر گذار ترین مرحله در روش مطالعه ی ختام است همانطور که از نام آن مشخص است در این مرحله دانش آموز دید جمالی به تمام مباحث مورد مطالعه دارد وسرفصل ها ، تصاویر ، زیرنویس ها و تمام موارد را مورد بررسی سریع قرار می دهد و با یک نگاه چند دقیقه ای یک دید کلی در مورد مبحث مورد مطالعه پیدا می کند که این نگاه اجمالی دانش آموز را به سمت بودجه بندی صحیح مطالعه آن مبحث درسی آماده می سازد.

مرحله ی طرح سوال :

پس از گذراندن مرحله ی اول که پیش خوانی است نوبت به این میرسد که ذهن خود را به چالش بکشید و این کار با طرح سوال انجام میشود ، وقتی متن را برای بار اول به صورت اجمالی مطالعه کردید و به بررسی جزئی عکس ها و زیر نویس پرداختید از خود سوال بپرسید که این مبحث درسی به دنبال چه چیزی است و قصد بررسی چه مواردی را دارد . این طرح سوال به این شکل و در این مرحله باعث فعالیت بیشتر ذهن شما می شود درواقع با این کار آمادگی بیشتری برای یادگیری مطالب خواهد داشت و کنجکاوی ذهن افزایش میابد.

مطالعه ی دقیق :

حال وارد مهم ترین مرحله ی مطالعه شدیم در این مرحله باید تمام جزئیات یک متن را مورد مطالعه ای دقیق قرار دهید و به تمام اهداف این متن مسلط گردید . در مرحله ی پیش که به طرح سوال پرداختید و ذهن خود را آماده ی مطالعه ی دقیق نمودید حال وقت آن رسیده است که به این پرسش ها در ذهن خود پاسخ دهید .

در این قسمت از مطالعه بد نیست که از ابزارهایی همچن نوت برداری ، هایلایت کردن و… جهت تثبیت بیشتر مطالب در ذهن استفاده نمایید ، دانش آموزان عزیزکه قصد شروع مطالعه برای کنکور داد در این مرحله از مطالعه خئود باید دقت بسیاری داشته باشید اگر احساس می کنید میزان دشواری متنی که مورد مطالعه قرار دادید بالا است پس سرعت خود را کم کرده تا مطالب را با کیفیت بیشتری دریافت کنید و به ذهن بسپارید در مطالعه برای کنکور هیچگاه یادگیری را فدای زمان نکنید زیرا با این کار هیچ گاه نمیتوانید به نتیجه ی مطلوب دست یابید، از یادگیری دقیق هیچ مبحثی دریغ نکنید و هرچقدر زمان لازم است برای یادگیری بگذارید، البته این موضوع بدین معنا نیست که سرعت مطالعه خود را تا حدی کم کنید که از مطالعه ی مباحث دیگر باز بمانید بلکه شما باید قسمت هایی که نیاز به زمان کمتری دارد را با سرعت بیشتری مطالعه نمایید با این کار از لحاظ زمانی نیز با مشکل مواجه نخواهید شد.

گاهی اوقات تنها مطالعه برای یادگیری یک مطلب کافی نیست اگر این مطلب تا حدی مهم و کلیدی باشد و یادگیری شما ناقص از این مطلب مهم ناقص باشد بعد ها با مشکل مواجه خواهید شد . پیشنهاد می کنیم در این مرحله از مطالعه قسمت هایی که احساس می کنید با ضعف و نقص یادگیری مواجه هستید را یادداشت نموده و از دوسان یا اساتید خود بخواهید تا این قسمت را برای شما توضیح دهند .

تفکر عمیق :

پس از گذراندن مرحله ی قبل باید در مورد موارد مطالعه شده اندکی تفکر کنید با تفکر عمیق نسبت به مطالب مطالعه شده می توانید به آنها مفهوم دهید این کار باعث معنا بخشیدن به مباحث مورد مطالعه می گردد همچنین با این کار مطالب تثبیت بیشتری در ذهن شما خواهد داشت . در این مرحله می توانید بین اطلاعات قبلی که مورد مطالعه قرار گرفته است و مطالب جدیدارتباطی برقرار سازید و یا می توانید به مطالب شاخ و برگ دهید و… از این طریق است که یادگیری شما به تکامل نزدیک می شود .

 مرحه ی تثبیتی :

مرحله ی تثبیتی یا حفظ کردن کلیدی ترین مرحله ی مطالعه است شما در این مرحله از مطالعه باید تمام مطالب لازم را به ذهن بسپارید و به اصطلاح به حفظ آن مطالب اقدام نمایید. در این مرحله کم کم ضعف های شما بروز پیدا می کند و شما قادر به تشخیص نقاط ضعف خود خواهید بود .

مرور :

در این مرحله شما باید به مرور مباحث مورد مطالعه بپردازید البته در این مرحله هر شخص باتوجه به خصوصیت هایش راه حلی متفاوت اتخاذ می کند گاهی برخی از دانش آموزان ترجیح می دهند با پاسخ دادن به سوالات انتهای متن مرور داشته باشند برخی دیگر ترجیح می دهند با تداعی کردن مطالب در هن خود مرور انجام دهند و… این مرحله باتوجه به توانایی های ذهنی دانش آموزان ممکن است اندکی تفاوت داشته باشد .

تست زنی :

حین شروع مطالعه برای کنکور ممکن است با گمراهی مواجه شوید زیرا بسیاری از دانش آموزان تا کنون تست زنی انجام نداده اند و ممکن است در این مرحله با مشکل مواجه شوند . تست زنی در مطالعه برای کنکور یکی از اصلی ترین قسمت های مطالعه است و توصیه می کنیم دانش آموزان به هیچ عنوان از این مورد غافل نباشند . مرحله ی تست زنی به خودی خود راهکارهای بسیاری دارد که در مقاله ای تحت عنوان روش های تست زنی به آن پرداختیم .

چه عواملی باعث ایجاد بی انگیزگی در دانش آموز می شود

 • مشکلات خانوادگی
 • عدم وجود علاقه ی دانش آموز به محوای کتب درسی
 • احساس ترس در رقابت با دیگران
 • نداشتن هدف
 • عدم وجود امکانات آموزشی استاندارد برای مطالعه
 • نداشتن هدف
 • مشکلات روحی
 • مشکلات جسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *