موفقیت در کنکور از مسائلی است که تمام دانش آموزان در تلاش آن هستند و در طول دوازده سال تحصیل خود رویای موفقیت در کنکور را می پرورانند اما کنکور سراسری یک آزمون جامع است که رغابتی بین دانش آموزان سراسر کشور ایجاد می کند ، دانش آموزان باید در طول تحصیل خود عوامل و فاکتورهای مختلفی را رعایت نمایند تا بتوانند در این آزمون جامع و همگانی نتیجه ی مطلوب خود را کسب نمایند.

طبیعتا سطح سوالات کنکور سراسری شکل همه جانبه ای دارد و دانش آموزان برای کسب نتیه ی دلخواه خود نیازمند تلاش های مستمر و پیاپی هستند البته در این مسیر مدرسه ، خانواده ، کتاب های درسی ، مشاوران و عوامل بسیاری تاثیر گذار است مهر اول تمام نکات و عوامل موثر در موفقیت در کنکور را آنالیز نمود و در تمام سال های فعالیت خویش سعی بر این داشت که تمام عوامل تاثیر گذار را گرد هم آورد تا دانش آوزان در شرایط ایده آل به تحصیل بپردازند و در طول مسیر تمام المان های لازم را فراهم داشته باشند که بتواندد با استفاده از آن نیاز های خود را برطرف نمایند و به نتیجه ی دلخواه خود برسند.

مهر اول به عنوان بهترین دبیرستان غیر انتفاعی در سطح استان البرز همه ساله دانش آموزان بسیاری را روانه ی دانشگاه های سطح یک ایران می کند به این شکل که در کنکور هر سال مهراولی ها سهم بسیار زیادی در برترین رتبه ها  داشتند .

نقش هدف در موفقیت در کنکور

 در این قسمت قصد بر این داریم که تعدادی از عوامل تاثیرگذار موفقیت در کنکور را از زبان رتبه های برتر را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا از این طریق سهم اندکی در رسیدن به اهداف شما داشته باشیم.

هدف نتنها در عوامل موفقیت در کنکور بلکه در موفقیت سایر موارد و مسائل زندگی تاثیر انکار نا پذیری دارد ، انسان ها با هدف زنده هستند و به زندگی خود ادامه می دهند ، با هدف است که زندگی و تلاش معنا می گیرد .

البته هر شخصی در زندگی خود در مورد هدف و نحوه ی تعریف آن نظر متفاوتی دارد اما این بدان معنی نیست که ماهیت آن متفاوت است بلکه شکل آن در زندگی هر شخص متفاوت خواهد بود در مورد عوامل موفقیت در کنکور نیز هدف مهم ترین درجه ی اهمیت را به خود اختصاص می دهد به این معنی که در لحظه ی شروع مسیر این موفقیت هر شخص مقصدی برای خود در نظر می گیرد دانش آموزی به دنبال کسب رتبه ی یک گروه تجربی است و هدف خود را در ابتدای راه مشخص می کند و برنامه ریزی های لازم را انجام میدهد در مقابل شخص دیگر به دنبال ورود به دانشگاه شهید بهشتی در گروه انسانی را دارد و در ازای آن برنامه ریزی می نماید.

انتخاب هدف اولین قدمی است که دانش آموزان باید در راستای موفقیت در کنکور بردارند ، اگر دانش آموزان در این برهه از زندگی خود بتوانند ماهیت هدف را برای خود مشخص نمایند بیش از نیمی از مشکلات زندگی آینده ی خود را برطرف خواهند کرد در این صورت است که می توانند پایه های زندگی خود را درست بنا می کنند در مقابل اگر دانش آموزان در این برهه از زندگی خود قادر به مشخص کردن هدف نباشند مابقی زندگی خود را در سردگمی می گذرانند و باری به هرجهت پیش میروند و در این بی هدفی در زندگی منجر به حس پوچی در فرد خوهد شد.

داشتن هدف باعث وضوح زیاد زندگی می شود تا به حال برایتان پیش آمده است که قصد انجام کاری را داشته باشید اما این کار برایتان مشخص نیست و هیچ وضوحی ندارد زندگی بدون هدف نیز دقیقا همینطور است دانش آموز میخواهد به مقصدی برسد اما وقتی نداند این هد چیست چطور می تواند به آن دست یابد؟

از آنجا که انتخاب هدف در موفقیت کنکور تاثیر بسزایی دارد و اکثر دانش آموزان در انتخاب هدف خود با مشکل مواجه می شوند در این قسمت به تفسیر و توضیح بیشتری در مورد انتخاب هدف می پردازیم.

یک هدف خوب زمانی معنا پیدا می کند که با معیارهایی همخوانی داشته باشد از جمله :

 • هدف باید غایی یا به اصطلاح متعالی و ارشمند باشد دانش آموزان برای انتخاب هدف خود باید جدیت به خرج دهند و هدفی متناسب با خواسته ها و ایال درونی خود انتخاب نمایند.

اجازه دهید کمی شفاف تر صحبت کنیم ، دوست عزیز من هدفی که بر حسب ” چشم و هم چشمی ” یا دلایل همچون ” فرار از سربازی ” انتخاب شود نتنها نمیتوان نام هدف بر آن نهاد بلکه به هیچ عنوان ارزش سرمایه گذاری مادی و معنوی را نیز ندارد.

 • دانش آموزان باید هدفی را برگزینند که کاملا مشخص باشد و به آن احاطه ی کامل داشته باشند ، این جمله را بر حسب تجربه بیان کردیم زیرا بارها پیش آمده است که پس از پایان کنکور از دانش آموزان سوالاتی پرسیده می شود که از پاسخ های آنها بسیار متعجب می شویم و به این نتیجه می رسیم که دانش آموزان واقعا در یافتن هدف خود غافل هستند .

وقتی از دانش آموزان در مورد هدفشان در کنکور سوال می شود صحبت از اهداف ، درآمد زندگی آینده ، استعداد ها و… را بیان می کنند اما وقتی به صحبت بیشتر با آنها می پردازیم به این نتیجه می رسیم که هیچ علاقه ای در میان نیست ، یا برای درآمد آینده خود راه دیگری غیر از تتحصیلاتشان مد نظر دارند و مهم تر از همه حتی استعدادی هم در آن حوزه ندارند .

مشخص و واضح بودن اهداف یکی از اصول اساسی در موفقیت در کنکور است که باید به آن توجه ویژه ای گردد.

 • مورد دیگری که در مورد انتخاب هدف تاثیر گذار است ثابت بودن هدف است البته این بدان معنا نیست که دانش آموز از بدو تولد یک هدف داشته باشد طبیعتا این امر غیر ممکن است زیرا انسان با شناخت است که به اهدا خود دست میابد موفقیت در کنکور نیز همانند سایر اهداف نیاز به شناخت دارد و دانش آموزان برای اتخا هدف زندگی خود سیزده سال فرصت دارند ، در این مدت باید به کسب اطلاعات لازم در حوزه های مختلف اقدام نمایند و تحقیق و تفحص است که می توانند بهترین هدف را اتخاذ نمایند در این صورت است که هدفی همه جانبه مشخص میشود اما پس از طی این مراحل هدفی که مشخص می گردد باید ثابت باشد .
 • برای روشن شدن این موضوع مثالی را بیان می کنیم دانش آموزی را در نظر بگیرید که هدف قبولی در رشته ی پزشکی را دارد و برای یادگیری دروس تخصصی رشته ی تجربی سرمایه گذاری کرده است و تمام مدت در این راستا گام برداشته است اما بین راه هدف خود را تغییر می دهد و تصمیم میگیرد در کنکور رشته ی زبان انگلیسی شرکت کند تصور کنید تمام زمانی که برای یادگیری دروس تجربی داشت به هدر می رود این دانش آموز با این کار از رسیدن به موفقیت در کنکور هر دو رشته نیز باز می ماند و شانس موفقیت در هیچ یک از دو رشته را از دست خواهد داد اما وقتی دانش آموزی برای موفقیت در کنکور خود هدفی شفاف و روشن تعیین می کند و تمام مدت در این راستا تلاش می کند قطا به هدف خود خواهد رسید.
 • هدفی که در راستای موفقیت در کنکور انتخاب می نمایید باید هدفی واحد باشد . دانش آموزان عزیز باید همواره به این موضوع توجه داشته باشند که هرچقدر توانایی داشته باشید باید یک هدف واحد برای خود در نظر بگیرید زیرا انتخاب چند هدف که با هم همسو نباشند در یک برهه از زمان امکان پذیر نخواهد بود.تصور کنید شما برای سیدن به موفقیت کنکور قصد شرکت در یک زیر گروه مشخص را داشته باشید اگر هدفی دیگر در زیرگروهی دیگر برای خود اتخاذ نمایید تکالیفی بیش از حد توانتان به خود تحمیل کردید این موضوع باعث می شود در بین راه از این حجم از خستگی متوقف شوید و دیگر توان ادامه ی راه را نداشته باشید.

برنامه ریزی در موفقیت در کنکور

برنامه ریزی صحیح در رسیدن به هر هدفی در زندگی لازم است و همانند هر مورد دیگر برنامه ریزی موردی تاثیر گذار در موفقیت در کنکور است .

پس از تعیین هدف که در قسمت قبل به طور مفصل در مورد آن توضیح دادیم برنامه ریزی در درجه اولویت دوم قرار می گیرد پس از برگزیدن هدف خود در راه رسیدن به موفقیت در کنکور باید در راهی درست گام بردارید و این راه درست مستلزم برنامه ریزی صولی و اساسی است .

دانش آموزان در این برهه از خود سوال می پرسند حال که هدف خود را مطابق عوامل بالا برگزیدم برای رسیدن به آن چه کاری انجام دهیم ؟ اصلا بهترین راه رسیدن به هدف تعیین شده کدام است ؟

دانش آموزان عزیز برای اینکه با راهی درست به هدف خود دست یابید نیازمند یک برنامه ریزی دقیق هستید با برنامه ریزی اصولی است که می توانید به موفقیت در کنکور دست یابید.

حال برامه ریزی درست به چه معناست؟ یک برنامه ریزی صحیح باید شامل چه مواردی باشد ؟ در این قسمت به چگونگی یک برنامه ریزی صحیح اشاره می کنیم و پیرامون این موضوع توضیحاتی ارائه می دهیم.

 • اولین المان در برنامه ریزی تحصیلی برای رسیدن به موفقیت در کنکور تجزیه ی زمان است به این معنی که در اولین گام شما دانش آموزان باید زمان باقی مانده تا کنکور را محاسبه نمایید و این زمان طولانی را به واحدهای زمانی کوچک تقسیم نمایید. اگر شما یک سال برای رسیدن موفقیت در کنکور زمان دارید باید این یک سال را به دوره های زمانی کوتاه مثلا سه ماهه تقویم بندی نمایید و برای این سه ماه وظیفه و تکلیفی مشخص نمایید که در طول این سه ماه باید آن را انجام دهید .
 • دانش آموزان باید توجه داشته باشند برنامه ای که در جهت رسیدن به موفقیت در کنکور استفاده میکنید برنامه ای نباشد که به تازگی روی کار آمده باشد ، یک برنامه ی تحصیلی صحیح برنامه ای است که بر اثر سال ها تجربه تعیین شده باشد ، ما بر این مورد تاکید بسیاری داریم زیرا گروهی از دانش آموزان به دلایل شخصی خود از ابتدا که زمان زیادی برای شروع دارند اقدام به حرکت و تلاش نمیکنند و انتظار دارند با برنامه های تحصیلی عجیب و غریب در عرض چند ماه به موفقیت در کنکور دست یابند ، اجازه دهید خیلی واضح به شما دوست عزیز بگوییم که هیچ موفقیتی بدون تلاش و برنامه ریزی صحیح امکان پذیر نخواهد بود پس در طی راه موفقیت خود به برنامه های تحصیلی که راهی کوتاه پیش روی شما قرار می دهند به هیچ عنوان اهمیت ندهید و تنها به سمت برنامه های تحصیلی روید که طی سال ها تجربه به دست آمده باشد و نتیجه ی مثبت آن عینا مشخص باشد.
 • به دانش آموزان توصیه می کنیم که وقتی بازه های زمانی خود را مشخص کردند باتوجه به آن دروس را انتخاب نمایند و نکته ی مهم این است که در یک بازه ی زمانی به هیچ عنوان تنها به مطالعه ی یک درس نپردازید و همواره سعی بر این داشته باشید که دروس متنوع و متفاوتی را در برنامه ی خود بگنانید و نکته ی قابل اهمیت دیگری که در این قسمت باید مطرح گردد این است که اگر مطالعه ی شما طبق برنامه ریزی پیش نرفت به هیچ عنوان یک درس را حذف نکنید زیرا این امر باعث می شود قسمت هایی از این درس روی هم انباشته شود و در نهایت این شما هستید که با مشکل مواجه خواهید شد.
 • مطالعه ای اصولی و صحیح یکی از المان های بسیار مهم موفقیت در کنکور است برای اینه داوطلب به نتیجه ی دلخواه خود دست یابد باید با اصول مطالعه ای صحیح آشنا باشد زیرا در غیر این صورت هرچقدر تلاش داشته باشد و بهترین برنامه ریزی تحصیلی را تخاذ نماید نمیتواند به هدف خود دست یابد به همین جهت است که بر این اعتقاد هستیم تکنیک ها و روش های مطالعه بسیار قابل اهمیت است و دانش آموز باید به این نکته توجه داشته باشد . امروزه اهمیت تکنیک های مطالعه موضوعی مهم و غیر قابل انکار است و فارغ از این اهمیت تکنیک های مطالعه بسیار پیچیده هستند و مستلزم آموزش هایی صحیح می باشند.

این اهمیت در راه رسیدن به موفقیت در کنکور بسیار پررنگ تر شده است زیرا این رقابت بسیار شدید است و بین دانش آموزان سراسر کشور برگزار می گردد پس دانش آموزانی که با این تکنیک های مطالعه آشنایی نداشته باشند به سختی می توانند در این رقابت پیروز شوند . روش و تکنیک های صحیح مطالعه برای کنکور باید دارای ویژگی هایی باشد این تکنیک ها باید به نحوی باشد که دانش آموز با صرف کمترین زمان بیشترین یادگیری را از مطالب داشته باشد و علاوه بر این باید به نحوی باشد که ثبات مطالب در ذهن مخاطب را نیز تضمین کند.

بهداشت روان داوطلب برای موفقیت در کنکور

بهداشت روان افراد موضوعی نیست که فقط در مورد موفقیت در کنکور تاثیرگذار باشد بلکه در سراسر زندگی انسان ها بسیار موثر است و نباید به هیچ عنوان از آن غافل شد.

دانش آموزان با سلامت روان مناسب درواقع بستر لازم برای رسیدن به موفقیت در کنکور را خواهند ، عوامل متفاوتی است که مانع از سلامت روان دانش آموزان می شوند که در این قسمت آن را بررسی می نماییم.

 

دانش آموزان در این برهه از زمان همواره در معرض خطراتی هستند که آسیب های روانی جدی بر جای می گذارد از جمله :

 • افسردگی :

 از لحاظ روانشناسی افسردگی حالت روانی است که موجب ایجاد حس اندوه و غم فراوان در شخص میشود و به نوعی باعث بی انگیزه شدن دانش آموز می شود .

وقتی دانش آموز در این دوره از زندگی خود دچار افسردگی شود از تمام برنامه ریزی خود باز می ماند این موضوع آنقدر در زندگی داوطلبان کنکور تاثیر گذار است باید به آن بسیار توجه گردد زیرا در صورت نادیده گرفتن و بی اهمیت انگاشتن آن ممکن است پیامدهای نامناسبی در زندگی آینده ی دانش آموز داشته باشد .

حس افسردگی باعث هجوم هزاران فکر منفی در ذهن دانش آموز می شود و این افکار منفی آنقدر تاثیرگذار و پرقدرت هستند که تمام انرژی دانش آموز را از بین می برند و مشغولیت شدیدی ذهنی برای او به ارمغان می آورند و این مشغولیت های ذهنی تا جایی پیشروی می کند که باعث می شود که ذهن دانش آموز دیگر توانایی حجم مطالب درسی خود را نداشته باشد.

اطرافیان دانش آموزان بالاخص خانواده و والدین باید به این موضوع توجه بسیاری داشته باشند که موفقیت در کنکور برای دانش آموز افسرده موضوی امکان ناپذیر است .

اگر لازم باشد باید تمام شرایط موجود را برای دانش آموز تغییر دهید تا او را از حس افسردگی نجات دهید و به سمت هدف نهایی هدایت نمایید.

 • استرس :

یکی دیگر از عواملی که باعث اثرات منفی و جبران ناپذیر در دانش آموزان می گردد اترس است ، استرس نه تنها مانع رسیدن به هدف دانش آموزان می گردد بلکه تبعات جسمی جبران الپذیری را در دانش آموز ایجاد می نماید ، البته وجود استرس برای دانش آموزان در این سن امری طبیعی است که در تمام داوطلبان کنکور وجود دارد اما میزان استرس در وجود هر شخص متفاوت است و حتما باید کنترل شود.

افرادی که استرس زیادی در این دوه از زنذدگی خود دارند بسیار سخت تر و دشوار تر می توانند به هدف خود دست پیدا کنند.

 • ترس از شکست :

یکی دیگر از عواملی که همواره سلامت روان دانش آموزان را تهدید می کند ترس از شکست و ناکامی است همین ترس از شکست است که به آنها حس استرس و به اصطلاح دلشوره القا می کند .

داوطلبان عزیز باید بر حس ترس از شکست غلبه نمایند شما فقط و فقط باید به هدف خود تمرکز کنید و با گام هایی استوار در راه رسیدن به این هدف قدم بردارید و به هیچ عنوان این افکار منفی را در ذهن خود پرورش ندهید.

تسلط بر تست زنی

موفقیت در کنکور

همانطور که همگان به این موضوع واقف هستید سوالات کنکور سراسری برای مقطع کارشناسی تماما به صورت تست می باشد پس دانش آموزان باید به مهارت های تست زنی مسلط باشند البته این تسلط به خودی خود حاصل نمیشود بلکه به مرور زمان با تمرین و تکرار به وجود خواهد آمد .

در بین جامعه ی کنکوری روش های تست زنی نیز رایج است که در موفقیت در کنکور و تست زنی نقش مهمی دارد در این راستا بودجه بندی زمانی نیز امری بسیار قابل توجه است تا به حال با هزاران دانش آموز مواجه شدیم که از کمبود وقت صحبت کردند و عدم موفقیت کنور خود را کمبود وقت و زمان می دانند ، اگر بودجه بندی زمانی منطقی و درست برای خودتان تعریف کنید و مطابق آن عمل کنید قطعا با مشکل کمبود زمان مواجه نخواهید شد.

البته تمام عوامل موفقیت در کنکر به این موارد مذکور ختم نمیشود و فاکتورهای دیگری نیز در این مورد دخیل هستند که از ذکر آن صرف نظر کردیم.

اجرا و عمل به موارد مذکور کاری دشوار است مخصوصا اروزه که روش های اشتباه آموزشی در جامعه به وجود آمده است دانش آموزان بیش از پیش سر در گم شده اند پس داوطلبان برای رعایت هریک از عوامل فوق به یک متخصص نیاز دارند که این موارد و روش های آن را تجربه کرده باشد و بهترین و کوتاه ترین راه را به دانش آموزان معرفی کند. مهراول به عنوان بهترین دبیرستان غیرانتفاعی در سطح استان البرز تمام نکات و عوامل موفقیت در کنکور را مورد بررسی قرار داد و برای تک تک آن چاره و تدبیری اندیشید و تمام عوامل را برقرار نمود تا دانش آموزان توانند در شرایطی ایده آل به تحصیل بپردازند.

دانش آموزان ساعی و کوشا مهراول بار دیگر در کنکور سراسری 98 نیز افتخار آفرین شدند و توانستند رتبه های برتر کنکور در سه گروه ریاضی ، تجربی و انسانی را به خود اختصاص دهند .

مهراول از رتبه های برتر خود فیلمی کوتاه پیرامون عوامل تاثیر گذار در موفقیت در کنکور از زبان خود دانش آموزان تهیه نمود و از این طریق در اختیار شما عزیزان قرار میدهد تا با الهام گرفتن از این نکات و تلاش و پشتکار خود  بتوانید به اهدافتان دست یابید.

مصاحبه با تعدادی از رتبه های برتر مهراول در کنکور 98

آقای یزدان پناهی رتبه 460 ریاضی

آقای ابوالحسن خباز رتبه 1922 تجربی

آقای محمد مبین حسینی رتبه 243 تجربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *