عید غدیر در مهراول :

عید غدیر خم در تاریخ قمری برابر با 18 ذوالحجه است که در این روز حضرت محمد طی مراسمی امام علی (ع) را جانشین خود اعلام نمود که مسلمانان سراسر جهان این روز فرخنده را جشن می گیرند .به همین دلیل به مناسبت عید غدیر در مهراول مراسمی مختصر برگزار گردید .

جانشینی امام علی (ع) از طریق خطبه ی ” مَن کُنتُ مولاه فَهذا علیّ مولاه أللهم والِ من والاه و عادِ من عاداه ” که حضرت محمد آن را ایراد فرمودند به صورت رسمی در حضور مسلمین اعلام گردید .

شیعیان جهان بر این اعتقاد هستند که آیه ی سوم سوره ی مائده در این روز نازل شده است به همین جهت مسلمین این عید را در تمام مساجد ، تکایا و اماکن مذهبی جشن می گیرند در نقطه ی مقابل مسلمانان سنی این روز فرخنده را جشن نمیگیرند و بر این اعتقاد هستند که پس از حضرت محمد کسی نباید جانشین گردد.

غدیر خم نام منطقه ای بین مکه و مدینه است و دارای برکه ای است که هنگام بارش آب باران در آن جمع می شود و بر همین اساس است که این نام برای آن اتخاذ شده است ، افرادی که برای حج اعزام می شوند در آن منطقه توقف دارند .

سال دهم هجری قمری آخرین سال زندگانی پیامبر اکرم بود و در این زمان بود که پیامبر اکرم (ص) به تمام مسلمین جهان خبر رساند که در این ماه به طواف خانه کعبه خواهد رفت و حج کامل به جا خواهد آورد در این زمان بود که تمام مسلمین گرد هم آمدند و اولین اجتماع بزرگ در این زمان بود که شکل گرفت و گاها با نام حج الوداع نیز از این تاریخ یاد می شود .

پس از اتمام مراسم حج پیامبر اکرم ( ص) دستور اجتمام افراد مسلمن در منطقه ی غدیر خم را داد و در میان راه بودند دقیقا در منطقه ای بین مدینه و مکه که غدیر خم نام داشت آیه ی ذیل که به نام آیه ی تبلیغ است بر پیامبر ( ص ) نازل شد .

یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ ۖ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ

«ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت بر تو نازل شده [به مردم] برسان. اگر این کار را نکنی، رسالت الهی را به انجام نرسانده‌ای و خداوند از مردم نگاهت خواهد داشت.»

در همین لحظه بود که دستور توقف دادند و خطبه ی بلند بالای غدیر ایراد گردید.

جشن به مناسبت عید غدیر خم :

مسلمین شیعه در سراسر جهان در دوره های ابتدایی این روز فرخنده را جشن میگرفتند و از همین روی بوده است که نام عید برگزیده شد برای واقعه ی غدیر خم و امروزه تمام شیعیان جهان این عید را جشن می گیرند .

مهراول به عنوان بهترین دبیرستان غیرانتفاعی در کرج به اعیاد و مراسم مذهبی اهمیت بسیاری میدهد و همه ساله برنامه ریزی های به خصوصی برای آن در نظر میگیرد و اجرا می کند یکی از مراسمی که به تازگی برگزار شد جشن عید غدیر در مهراول بود.

مهراول به مناسبت عید غدیر خم با همت مسئولین کوشای خود توانست مراسمی را برای جشن برگزار نماید و کیک 50 کیلوی را در مدرسه توزیع نمود و جشن مختصری برگزار کرد که در عکس های ذیل عکس هایی از این جشن را مشاهده می نمایید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *