انتخاب رشته کنکور

مهراول به عنوان بهترین دبیرستان غیرانتفاعی در سطح استان البرز همواره حامی دانش آموزان در انتخابات مهمشان بوده است در مورد انتخاب رشته که یکی از دغدغه های دانش آموزان کنکوری است نیز همانند همیشه به دنبال یاری رسانی به دانش آموزان بوده است ، برای داشتن انتخاب رشته کنکور موفق می توانید این نوشته را مورد مطالعه قرار دهید .

انتخاب رشته کنکور هدف غایی تمام دانش آموزان است و 12 سل به صورت پی در پی تحصیل برای محقق شدن هدف انجام می گردد .

دانش آموزان در طی دوران تحصیل خود برای رسیدن به مقصود خود تلاش می کنند اما این تلاش به تنهایی مثمر ثمر واقع نمی شود زیرا با وجود تلاش ها و کسب رتبه ی دلخواه ممکن است در اثر یک انتخاب رشته ی نادرست به مقصود دلخواه نرسید.

مهراول به عنوان بهترین دبیرستان پسرانه در سطح استان البرز همواره در تمام مراحل تحصیل همراه و همیار دانش آموزان بوده است در مرحله ی انتخاب رشته کنکور نیز از مجرب ترین مشاوران استفاده کرده است تا دانش آموزان را به بهترین جهت سوق دهد .

مشاوران مهر اول با تجربه و دانش خود تمام شرایط و جوانب را می سنجند تا دانش آموزان در بهترین شرایط انتخاب رشته ی دانشگاه را انجام دهند .

دانش آموزان همواره دغدغه این موضوع را دارند که رشته ی دانشگاهی خود را به صورتی انتخاب نمایند که تمام علایق و استعدادهایشان را پوشش دهد .

برای انتخابی هوشمند و آگاهانه پارامترهای مختلفی وجود دارد که باید آن را در نظر بگیرید ، انتخاب رشته ی دانشگاهی باید به نحوی باشد که تمام جوانب و وجه های زندگی آینده ی دانش آموز را در بر گیرد زیرا این انتخاب بسیار رسشه ای است و تمام ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد برای چند دیقه تصور کنید در ابتدای این مسیر رشته ای را انتخاب می کنید این رشته صرفا در طول تحصیل با شما همراه نخواهد بود بلکه آینده ی شغلی را نیز در بر می گیرد .

پس از برگزاری آزمون کنکور و اعلام نتایج آن با یک انتخاب رشته مسیر آینده ی تحصیلی دانش آموز مشخص خواهد شد چهار سال تحصیل در دوران کارشناسی در گروی این انتخاب رشته است و پس از آن نیز بالطبع دو سال تحصیل در دوران کارشناسی ارشد و چهار سال تحصیل در دوران دکتری به دنبال این انتخاب رشته رقم خواهد خورد .

حال اگر شخصی تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هم نداشته باشد باز هم آینده او در گروی انتخاب رشته ی دانشگاه است زیرا خواه ناخواه پس از طی دوران کارشناسی باید با استفاده از تحصیلات خود وارد بازار کار شوند و متناسب با آموزش هایی که در این دوران می بیند فعالیت های شغلی در این زمینه انجام دهد پس آینده ی شغلی شخص نیز تمام و کمال به دنبال انتخاب رشته در دوران دانشگاه صورت می گیرد .

نحوه ی انجام انتخاب رشته کنکور

نحوه ی انجام انتخاب رشته کنکور سراسری همواره موضوعی چالشی برای دانش آموزان بوده است در این قسمت قد داریم تمام جوانب و نکات مهم را مورد بررسی قرار دهیم تا جا سوالی برای دانش آموزان وجود نداشته باشد .

پس از برگزاری آزمون کنکور بسته به رتبه ی فرد انتخاب رشته ای صورت می گیرد که وامل بسیاری در آن دخیل است مشاوران مجرب مهراول برای جلوگیری از نواقص برای تمام دانش آموزان تصمیم بر شفاف سازی این موضوع گرفتند.

برای داشتن انتخاب رشته ی 98 صحیح این مطلب را مطالعه نمایید تا اطلاعات دقیقی را ارائه دهیم .

همه ساله سازمان سنجش برای گروه های آزمایشی مختلف دفترچه ای ارائه میدهد که در آن لیستی از دانشگاه های سراسر کشور و رشته های تحصیلی مرتبط وجود دارد و دانش آموزان با استفاده از این دفترچه در گروه های آزمایشی مرتبط قادر به انتخاب رشته های تحصیلی مورد علاقه ی خود هستند .

تمامی افراد همواره رویایی برای خود در نظر دارند و به دنبال آن هستند در این مرحله ما پیشنهاد می کنیم بدون در نظر گرفتن رتبه ی خود بهترین و رویایی ترین رشته را انتخاب کنید و در لیست انتخاب رشته ی دانشگاه سراسری وارد نمایید در حالت کلی هر فرد که در کنکور سراسری شرکت می کند قادر است 150 رشته را انتخاب نماید و پیشنهاد مهر اول به عنوان بهترین دبیرستان غیرانتفاعی پسرانه این است که از این 150 انتخاب 30 انتخاب را به رویای خود اختصاص دهید افرادی که در سال 98 نتوانستند رتبه ی خوبی کسب نمایند شاید در لحظه ی اول تصور کنند که شانس قبولی آنها در این رشته ها بسیار کم است پس چرا باید در لیست خود قرار دهند اما از نظر مهر اول هیچ گاه نباید احتمالات را دست کم گرفت حتی پیشنهاد مهر اول به عنوان بهترین دبیرستان غیر انتفاعی پسرانه این است که در این 30 انتخاب که انتخابات رویایی شما است حتی بهترین دانشگاه های کشور با گرید آموزشی بالا را انتخاب نمایید .

50 انتخاب بعدی را باید به صورت خوشبینانه برگزینید شاید برایتان سوال برانگیز باشد که منظور از انتخابات خوشبینانه چیست ، برخی از انتخاب ها و رشته ها وجود دارد که باتوجه به رتبه ی کسب شده در کنکور سراسری 98 احتمال بیشتری دارد که در آنها قبول شوید به زبان ساده تر شانس بیشتری برای قبولی در آنها دارید ،  به این نوع انتخاب ها خوشبینانه گفته می شود . ( بر این باور باشی که شما فرد خوش شانسی هستید )

در مرحله ی بعد سراغ رشته هایی روید که با توجه به رتبه ی کسب شده احتمال بیشتری دارد که در آنها قبول شوید درواقع شانس خیلی بیشتری برای قبولی دارید 10 انتخاب خود را از بین این رشته ها انتخاب کنید .

در مرحله ی بعد باید سراغ رشته های روید که با احتمال صد در صد در این رشته ها قبول می شوید در این مرحله باید سوابق تحصیلی خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن انتخاب های آخر خود را ثبت نمایید انتخاب این رشته ها باید به نحوی باشد که شما فقط باتوجه به سوابق تحصیلی خود در آن پذیرفته می شوید .

تا اینجا کار ظاهرا امری ساده است و صرفا با علایق خود انتخاب می کنید اما اجازه دهید این انتخاب رشته ابتدایی ترین نوع است و فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را نیز مد نظر داشته باشید.

اولین و مهم ترین فاکتور پس از طی مراحل فوق رتبه ی آخرین فرد قبول شده در رشته ی مشخص است همواره در انتخاب رشته ی خود به این موضوع توجه داشته باشید که رتبه ی آخرین فرد قبول شده در رشته و دانشگاه مشخص چند بوده است . به فرض اگر رشته ی دندان پزشی دانشگاه شهید بهشتی ، مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف ، روانشناسی دانشگاه تهران را مد نظر دارید لازم است از آخرین رتبه ی قبولی این دانشگاه اطلاع پیدا کنید .

حلا شاید به این موضوع فکر کنید که اوضاع کمی دشوار شد و چطور میتوانید با در نظر گرفتن این موارد انتخاب رشته ی صحیحی داشته باشید ، مهر اول به عنوان بهترین دبیرستان غیر انتفاعی پسرانه در سطح استان البرز مشاوران خبره و کارآزموده که چندین سال در حوزه ی انتخاب رشته فعالیت داشته اند در اختیار دانش آموزان قرار میدهد تا دانش آموزان دیگر دغدغه ای از بابت انتخاب رشته نداشته باشند .

نحوه ی انتخاب رشته کنکور 

نحوه ی انجام انتخاب رشته کنکور  همواره موضوعی چالشی برای دانش آموزان بوده است در این قسمت قصد داریم تمام جوانب و نکات مهم را مورد بررسی قرار دهیم تا جا سوالی برای دانش آموزان وجود نداشته باشد .

پس از برگزاری آزمون کنکور بسته به رتبه ی فرد انتخاب رشته ای صورت می گیرد که عوامل بسیاری در آن دخیل است مشاوران مجرب مهراول برای جلوگیری از نواقص برای تمام دانش آموزان تصمیم بر شفاف سازی این موضوع گرفتند.

برای داشتن انتخاب رشته ی کنکور صحیح این مطلب را مطالعه نمایید تا اطلاعات دقیقی را ارائه دهیم .

همه ساله سازمان سنجش برای گروه های آزمایشی مختلف دفترچه ای ارائه میدهد که در آن لیستی از دانشگاه های سراسر کشور و رشته های تحصیلی مرتبط وجود دارد و دانش آموزان با استفاده از این دفترچه در گروه های آزمایشی مرتبط قادر به انتخاب رشته های تحصیلی مورد علاقه ی خود هستند .

تمامی افراد همواره رویایی برای خود در نظر دارند و به دنبال آن هستند در این مرحله ما پیشنهاد می کنیم بدون در نظر گرفتن رتبه ی خود بهترین و رویایی ترین رشته را انتخاب کنید و در لیست انتخاب رشته کنکور وارد نمایید در حالت کلی هر فرد که در کنکور سراسری شرکت می کند قادر است 150 رشته را انتخاب نماید و پیشنهاد مهر اول به عنوان بهترین دبیرستان غیرانتفاعی پسرانه این است که از این 150 انتخاب 30 انتخاب را به رویای خود اختصاص دهید افرادی که در سال 98 نتوانستند رتبه ی خوبی کسب نمایند شاید در لحظه ی اول تصور کنند که شانس قبولی آنها در این رشته ها بسیار کم است پس چرا باید در لیست خود قرار دهند اما از نظر مهر اول هیچ گاه نباید احتمالات را دست کم گرفت حتی پیشنهاد مهر اول به عنوان بهترین دبیرستان غیر انتفاعی پسرانه این است که در این 30 انتخاب که انتخابات رویایی شما است حتی بهترین دانشگاه های کشور با گرید آموزشی بالا را انتخاب نمایید .

50 انتخاب بعدی را باید به صورت خوش بینانه برگزینید شاید برایتان سوال برانگیز باشد که منظور از انتخابات خوشبینانه چیست ، برخی از انتخاب ها و رشته ها وجود دارد که باتوجه به رتبه ی کسب شده در کنکور سراسری 98 احتمال بیشتری دارد که در آنها قبول شوید به زبان ساده تر شانس بیشتری برای قبولی در آنها دارید ،  به این نوع انتخاب ها خوشبینانه گفته می شود . ( بر این باور باشی که شما فرد خوش شانسی هستید )

در مرحله ی بعد سراغ رشته هایی روید که با توجه به رتبه ی کسب شده احتمال بیشتری دارد که در آنها قبول شوید درواقع شانس خیلی بیشتری برای قبولی دارید 10 انتخاب خود را از بین این رشته ها انتخاب کنید .

در مرحله ی بعد انتخاب رشته کنکور باید سراغ رشته های روید که با احتمال صد در صد در این رشته ها قبول می شوید در این مرحله باید سوابق تحصیلی خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن انتخاب های آخر خود را ثبت نمایید انتخاب این رشته ها باید به نحوی باشد که شما فقط باتوجه به سوابق تحصیلی خود در آن پذیرفته می شوید .

تا اینجا کار ظاهرا انتخاب رشته کنکور امری ساده است و صرفا با علایق خود انتخاب می کنید اما اجازه دهید این انتخاب رشته ابتدایی ترین نوع است و فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را نیز مد نظر داشته باشید.

اولین و مهم ترین فاکتور پس از طی مراحل فوق رتبه ی آخرین فرد قبول شده در رشته ی مشخص است همواره در انتخاب رشته کنکور خود به این موضوع توجه داشته باشید که رتبه ی آخرین فرد قبول شده در رشته و دانشگاه مشخص چند بوده است . به فرض اگر رشته ی دندان پزشی دانشگاه شهید بهشتی ، مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف ، روانشناسی دانشگاه تهران را مد نظر دارید لازم است از آخرین رتبه ی قبولی این دانشگاه اطلاع پیدا کنید .

حلا شاید به این موضوع فکر کنید که اوضاع کمی دشوار شد و چطور میتوانید با در نظر گرفتن این موارد انتخاب رشته ی صحیحی داشته باشید ، مهر اول به عنوان بهترین دبیرستان غیر انتفاعی پسرانه در سطح استان البرز مشاوران خبره و کارآزموده که چندین سال در حوزه ی انتخاب رشته فعالیت داشته اند در اختیار دانش آموزان قرار میدهد تا دانش آموزان دیگر دغدغه ای از بابت انتخاب رشته نداشته باشند .

راهنمای انتخاب رشته کنکور  :

برای یاری شما عزیزان در این امر مهم عکس هایی از مراحل انتخاب رشته را قرار دادیم تا سهم کوچکی در موفقیت آینده سازان مملکت داشته باشیم.

مرحله 1 انتخاب رشته کنکور:

مرحله 1 انتخاب رشته کنکور

 

مرحله 2 انتخاب رشته کنکور :

مرحله 2 انتخاب رشته کنکور

 

مرحله 3 انتخاب رشته کنکور:

مرحله 3 انتخاب رشته کنکور

 

مرحله 4 انتخاب رشته کنکور :

مرحله 4 انتخاب رشته کنکور

 

مرحله آخر انتخاب رشته کنکور :

مرحله 5 انتخاب رشته کنکور

انواع انتخاب های موجود در دفترچه انتخاب رشته ی سال 98

  • دانشگاه های سراسری
  • دانشگاه های پردیس خودگردان
  • دانشگاه های پیام نور
  • دانشگاه های غیر انتفاعی
  • دانشگاه های آزاد

دانشگاه سراسری

در انتخاب رشته کنکور با اولین و معتبر ترین دانشگاه هایی که برای انتخاب مواجه می شوید دانشگاه های سراسری روزانه هستند . به بیان ساده تر دانشگاه های سراسری همان دانشگاه های دولتی است که در دوره های روزانه و شبانه برگزار می گردد و پذیرش این دانشگاه ها معمولا به صورت مجازی و نیمه حضوری و پردیس های خودگردان برگزار می گردد .

همانطور که متذکر شدیم دانشگاه سراسری به شکل متفاوتی کلاس هایش را برگزار می کند البته تفاوت هایی نیز دارد در دوره ی روزانه معمولا به صورت رایگان است و بابت تحصیل مبلغی پرداخت نمیشود در صورتی که برای تحصیل در دوره ی شبانه ، پردیس های خودگردان ، مجازی و نیمه حضوری برای تحصیل و حضور در کلاس ها نیازمند پرداخت شهریه هستید .

از لحاظ مدرک و اعتبار آن نیز دانشگاه های روزانه از اعتبار بیشتری برخوردار هستند و پس از آن رشته های شبانه البته تا کنون بدین شکل بوده که مدرک شبانه با روزانه برابری داشته است و تنها تفاوت این دوره ها در پرداخت شهریه ی مشخص است .

کلاس دوره های شبانه و روزانه نیز یکسان است و هر دو دوره در یک کلاس هستند اما اوضاع برای دوره های مجازی و نیمه حضوری متفاوت است افرادی که در این دوره ها قبول می شوند علاوه بر پرداخت هزینه می توانند در کلاس های درسی شرکت نکنند این دوره مناسب افرادی است که شاغل هستند و فرصت کافی برای شرکت در کاس را ندارند .

صحبت از اشتغال و شاغل بودن شد بهتر است در همین لحظه این موضوع را بیان کنیم دانشگاه های تربیت معلم علاوه بر این که امکان تحصیل و ارتقائ سطح علمی را برای افراد فراهم می کنند این امکان را میدهند که در دوران تحصیل خود به صورت نیمه وقت به فعالیت کاری نیز مشغول گردند و در پایان دوران تحصیل خود به عنوان معلم در آموزش پرورش استخدام رسمی خواهند شد.

حال سراغ توضیح مختصری در مورد دوره های دیگر میرویم تا با دید کامل انتخاب رشته ی کنکور خود را انجام دهید .

انتخاب رشته کنکور
انتخاب رشته کنکور

دانشگاه پردیس خودگردان

یکی دیگر از انواع دانشگاه هایی که در انتخاب رشته کنکور با آن مواجه می شوید دانشگاه های پردیس خودگردان هستند که در این قسمت آنها را مورد بررسی بیشتر قرار می دهیم . خب این موضوع روشن است که هر دانشگاهی برای هر رشته ای ظرفیت محدودی دارد و قاعدتا برای برخی از رشته های خاص متقاضی بیشتری دارد به همین جهت برخی از دانشگاه ها برای رشته های به خصوصی کلاس هایی تحت عنوان پردیس خودگردان برگزار میکنند.البته این نکته حائز اهمیت است که شهریه ی دانشگاه های پردیس خودگردان کمی بیشتر از سایر دانشگاه ها است و دلیل آن هم به این خاطر است که تمام هزینه ی این دانشگاه و دانشکده هایش کاملا از طریق دانشجوها تامین میگردد .

شاید با خواند این مطلب اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند نحوه ی تدریس و اساتید باشد در این مورد هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا اساتید دانشکده های پردیس خودگردان هر دانشگاه از اساتید رسمی آن دانشگاه می باشد به فرض اگر شخصی در انتخاب های خود دانشگاه پردیس خودگردان شهید بهشتی قبول شود قطعا تحت آموزش اساتید شهید بهشتی قرار خواهد گرفت.

در مورد مدرک این افراد نیز باید به این مورد اشاره شود که در مدرک تحصیلی عنوان پردیس خودگردان قطعا ذکر می گردد ، تنها سفارشی که مهر اول در مورد انتخاب پردیس های خودگردان برای دانش آموزان دارد این است که اگر توانایی پرداخت شهریه ی زیاد در هر ترم را ندارید هرگز دانشگاه های پردیس خودگردان را در انتخاب های خود قرار ندهید .

دانشگاه پیام نور

داتشگتاه های پیام نور از انواع دانشگاه هایی است که در انتخاب رشته کنکور با آن مواجه می شوید . در دانشگاه های پیام نور نیز دانشجو مقید به حضور در کلاس نمیباشد البته این موضوع برای تمامی رشته های تحصیلی صادق نیست زیرا برخی از رشته ها باتوجه به نوع تحصیلشان نیاز به حضور در کلاس دارند برای مثال رشته ای مثل ریاضی ، اکثر رشته های مهندسی و… اگر دانشجو در کلاس حضور نداشته باشد روند آموزش با نقص مواجه می شود به همین جهت در برخی از رشته ها حضور در کلاس الزامی نیست .

در هنگام انتخاب این دانشگاه ها حتما باید به این موضوع دقت کنید رشته ای که انتخاب می کنید کلاس محور یا استاد محور است یا خود خوان است ، برای افرادی که بنا به هر دلیلی شرایط شرکت در کلاس را ندارند پیشنها می کنیم که رشته های خود خوان را انتخاب نمایند که برای شرکت در کلاس الزامی وجود ندارد .

در مورد برخی از رشته ها واحد های عملی وجود دارد که برای این موارد نیز الزاما باید در کلاس و آزمایشگاه ها یا کارگاه های مربوطه شرکت نمایید .

در مورد شهریه ی دانشگاه های پیام نور نیز باید متذکر شویم تا دید بهتری به شما عزیزان در انتخاب رشته ی دانشگاه سراسری 98 ارائه دهیم ، این دانشگاه ها نیز در قبال پرداخت شهریه دانشجو می پذیرند اما میزان شهریه ی آن خیلی کمتر از شهریه ی دانشگاه های خودگردان است .

سطح امتحانات دانشگاه های پیام نور کمی بالاتر است زیرا در این دانشگاه اغلب دانشجو در کلاس حضور ندارد و در پایان ترم با حجم زیادی از کتاب های معرفی شده مواجه می شود و نوع برگزای آزمون نیز به رشته ی مربوطه بستگی دارد که اکثرا به صورت تستی برگزار می گردد و اکثر آزمون های آن به صورت سراسری است به نحوی که سازمان پیام نور کل کشور آزمونی را مشخص می کند و دانشجو با سوالات استاد مواجه نمیشود بلکه با سوالاتی مواجه خواهد شد که از سمت سازمان سراسر کل کشور طرح شده است و شاید این موضوع نیز اندکی در سطح آزمون دانشگاه پیام نور تاثیرگذار است.

شاید با خواند این مطلب اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند نحوه ی تدریس و اساتید باشد در این مورد هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا اساتید دانشکده های پردیس خودگردان هر دانشگاه از اساتید رسمی آن دانشگاه می باشد به فرض اگر شخصی در انتخاب های خود دانشگاه پردیس خودگردان شهید بهشتی قبول شود قطعا تحت آموزش اساتید شهید بهشتی قرار خواهد گرفت.

در مورد مدرک این افراد نیز باید به این مورد اشاره شود که در مدرک تحصیلی عنوان پردیس خودگردان قطعا ذکر می گردد ، تنها سفارشی که مهر اول در مورد انتخاب پردیس های خودگردان برای دانش آموزان دارد این است که اگر توانایی پرداخت شهریه ی زیاد در هر ترم را ندارید هرگز دانشگاه های پردیس خودگردان را در انتخاب های خود قرار ندهید .

انتخاب رشته کنکور
انتخاب رشته کنکور

دانشگاه غیرانتفاعی

در انتخاب رشته کنکور با دانشگاه های غیر انتفاعی مواجه خواهید شد ، در دانشگاه های غیرانتفاعی حضور در کلاس الزامی است و در ازای انتخاب و گذرانیدن هر واحد تئوری و عملی مبلغ خاصی باید به دانشگاه پرداخت شود که هزینه ی واحد های عملی به سبب امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی اندکی بیشتر از دروس تئوری است .

نحوه ی برگزاری آزمون های پایان ترم نیز بدین شکل است که هر استاد برای درس به خصوص سوالاتی را طرح می کند .

شاید با خواند این مطلب اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند نحوه ی تدریس و اساتید باشد در این مورد هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا اساتید دانشکده های پردیس خودگردان هر دانشگاه از اساتید رسمی آن دانشگاه می باشد به فرض اگر شخصی در انتخاب های خود دانشگاه پردیس خودگردان شهید بهشتی قبول شود قطعا تحت آموزش اساتید شهید بهشتی قرار خواهد گرفت.

در مورد مدرک این افراد نیز باید به این مورد اشاره شود که در مدرک تحصیلی عنوان پردیس خودگردان قطعا ذکر می گردد ، تنها سفارشی که مهر اول در مورد انتخاب پردیس های خودگردان برای دانش آموزان دارد این است که اگر توانایی پرداخت شهریه ی زیاد در هر ترم را ندارید هرگز دانشگاه های پردیس خودگردان را در انتخاب های خود قرار ندهید .

متمرکز

در انتخاب رشته کنکور با دو نوع پذیرش مواجه هستید که به این مورد نیز توجه داشته باشید . پذیرش دانش آموزان در دانشگاه ها اکثرا در یک مرحله انجام می شود ، در حالت کلی دانش آموزان یا از طریق آزمون یا بدون آزمون و صرفا با سوابق تحصیلی خود قادر هستند که به دانشگاه های سراسر کشور ورود پیدا کنند اما گاها دانش گاه هایی وجود دارند مثل مالک اشتر ، امام حسین و… که در دو مرحله به دانش آموزان اجازه ی ورود می دهد به این شکل که دانش آموز در یک مرحله آزمون کنکور سراسری رتبه ی مورد نیاز برای ورود به دانشگاه را کسب مینماید و این نوع دانشگاه ها را برمی گزیند ولی این به این معنا نیست که قبولی نهایی در این دانشگاه صدر شد بلکه در مرحله ی دیگر دانشگاه از افراد پذیرفته شده دعوت به عمل می آورد تا مصاحبه شوند حال اگر فرد در این مصاحبه قبول شود و معیارها و ملاک های ورود به دانشگاه را داشته باشد می تواند به آن ورود پیدا کند این نوع دانشگاه ها به دلیل این که نتیجه ی نهایی را هنگام اعلام نتاییج نهایی مشخص می نمایند در زمره ی پذیرش های متمرکز قلمداد می شوند .

در هنگام انتخاب رشته حتما با این موضوع مواجه میشوید که پذیرش در نیمسال اول و نیمسال دوم ، اجازه دهید همین حالا این موضوع را روشن کنیم که دچار اشتباه نشوید ، دانشگاه دو نیمسال تحصیلی دارد نیم سال تحصیلی اول از اواخر شهریور آغاز می گردد ونیم سال دوم از اوایل بهمن ماه هنگامی که در دفترچه ی انتخاب شته با رشته ای مواجه شدید که در آن ذکر شده است پذیرش در نیم سال دوم به این معنا است که فرد قبول شده از ترم بهمن اجازه ی ورود به دانشگاه و کلاس های درس را دارد در غیر این صورت رشته نیم سال اول محسوب میشود و شروع کلاس ها از اواخر شهریور خواهد بود، البته این انتخاب بستگی به داوطلب دارد البته که در مدرک اخذ شده از دانشگاه هیچ تاثیری نخواهد داشت اما در هرصورت یک نیم سال دیرتر فارغ التحصیل خواهید شد پس اگر زمان فارغ التحصیلی یکی از معیارهای شما می باشد از انتخاب این رشته ها بپرهیزید اگرچه اگر هدفمند باشید و خوب تلاش کنید راه هایی برای کم کردن طول تحصیل وجود دارد ، صحبت از این موضوع شد خوب است که اندکی در مورد آن صحبت کنیم حالت نرمال این است که طول تحصیل دانشجویان 8 ترم باشد اما این 8 ترم تنها حالت ایده آل است و بهترین و بدترین حالت ها نیز وجود دارد اگر شخصی منظم و تلاشگر باشید زودتر از 8 ترم نیز میتوانید به دوران کارشناسی خود خاتمه دهید و اگر شخصی باشید که تلاش کمتری در این زمینه دارید قاعدتا بیش از 8 ترم مشغو به تحصیل خواهید بود .

نحوه ی برگزاری آزمون های پایان ترم نیز بدین شکل است که هر استاد برای درس به خصوص سوالاتی را طرح می کند .

شاید با خواند این مطلب اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند نحوه ی تدریس و اساتید باشد در این مورد هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا اساتید دانشکده های پردیس خودگردان هر دانشگاه از اساتید رسمی آن دانشگاه می باشد به فرض اگر شخصی در انتخاب های خود دانشگاه پردیس خودگردان شهید بهشتی قبول شود قطعا تحت آموزش اساتید شهید بهشتی قرار خواهد گرفت.

در مورد مدرک این افراد نیز باید به این مورد اشاره شود که در مدرک تحصیلی عنوان پردیس خودگردان قطعا ذکر می گردد ، تنها سفارشی که مهر اول در مورد انتخاب پردیس های خودگردان برای دانش آموزان دارد این است که اگر توانایی پرداخت شهریه ی زیاد در هر ترم را ندارید هرگز دانشگاه های پردیس خودگردان را در انتخاب های خود قرار ندهید .

نیمه متمرکز

برگزیدن رشته های نیمه متمرکز در انتخاب رشته کنکور ؟!

در قسمت فوق این موضوع روش شد که دانشگاه ها یا در نیم سال اول و یا در نیم سال دوم پذیرش دارند اما پذیرش نیمه متمرکز کمی متفاوت تر است برخی از دانشگاه ها هستند که پس از آزمون کنکور سراسری یک نتیجه اعلام میکنند و فرد پس از قبولی در این مرحه باید خود را برای مصاحبه آماده کند که نتیجه ی این مصاحبه نیز به صورت جداگانه در زمان دیگری مشخص می شود به این معنی که متقاضی در ترم پاییز دعوت به مصاحبه خواهد شد و نتیجه ی این مصاحبه اوایل ترم بهمن مشخص ی شود که در صورت قبولی دانشجو ورودی نیم سال دوم محسوب خواهد شد.البته این نوع دانشگاه ها با دانشگاه هایی از قبیل امام حسین و مالک اشتر و… تفاوت دارد زیرا در قسمت فوق نیز به این موضوع اشاره شد که نتیج مصاحبه ی این دانشگاه ها قل از شروع نیم سال دوم مشخص میشود و متمرکز محسوب می شوند.در اینجا لازم است هشدار دهیم به شما دوستان عزیز توجه داشته باشید که اگر در دانشگاه های متمرکز قبول شوید وقتی برای مصاحبه ی دانشگاه های نیمه متمرکز حضور یابید قبولی شما در رشته ی قبولی متمرکز از بین خواهد رفت پس در این مورد باید بسیار دقت داشته باشید،شاید این موضوع برایتان گنگ باشد اجازه دهید با مثالی آن را ملموس کنیم اگر متقاضی در رشته ی پزشکی قبول شده باشد و رشته ی دکترای پیوسته ی بیوتکنولوژی را نیز قبول شد قبولی شخص در پزشکی از بین خواهد رفت و بالاجبار باید در رشته ی دکترای پیوسته ی بیوتکنولوژی به تحصیل بپردازد.بهتر است ابتدا علاقه ی شخصی خود را در انتخاب رشته در نظر بگیرید و از اولین شماره رشته های نیمه متمرکز که به آن علاقمند هستید را برگزینید خب این امر کاملا طبیعی است که اگر به رشته های نیمه متمرکز علاقمند باشید و آنها را در انتخاب های پایین تر برگزینید امکان قبولی در رشته هایی که در بالاتر انتخاب کردید وجود خواهد داشت و در این صورت هرگز به رشته ی دلخواه خود دست نخواهید یافت زیرا اصلا دعوت به مصاحبه نخواهید شد و قبولی نهایی در این رشته های متمرکز کاملا به نتیجه ی مصاحبه بستگی دارد.البته این نوع دانشگاه ها با دانشگاه هایی از قبیل امام حسین و مالک اشتر و… تفاوت دارد زیرا در قسمت فوق نیز به این موضوع اشاره شد که نتیج مصاحبه ی این دانشگاه ها قل از شروع نیم سال دوم مشخص میشود و متمرکز محسوب می شوند.در اینجا لازم است هشدار دهیم به شما دوستان عزیز توجه داشته باشید که اگر در دانشگاه های متمرکز قبول شوید وقتی برای مصاحبه ی دانشگاه های نیمه متمرکز حضور یابید قبولی شما در رشته ی قبولی متمرکز از بین خواهد رفت پس در این مورد باید بسیار دقت داشته باشید،شاید این موضوع برایتان گنگ باشد اجازه دهید با مثالی آن را ملموس کنیم اگر متقاضی در رشته ی پزشکی قبول شده باشد و رشته ی دکترای پیوسته ی بیوتکنولوژی را نیز قبول شد قبولی شخص در پزشکی از بین خواهد رفت و بالاجبار باید در رشته ی دکترای پیوسته ی بیوتکنولوژی به تحصیل بپردازد.بهتر است ابتدا علاقه ی شخصی خود را در انتخاب رشته در نظر بگیرید و از اولین شماره رشته های نیمه متمرکز که به آن علاقمند هستید را برگزینید خب این امر کاملا طبیعی است که اگر به رشته های نیمه متمرکز علاقمند باشید و آنها را در انتخاب های پایین تر برگزینید امکان قبولی در رشته هایی که در بالاتر انتخاب کردید وجود خواهد داشت و در این صورت هرگز به رشته ی دلخواه خود دست نخواهید یافت زیرا اصلا دعوت به مصاحبه نخواهید شد و قبولی نهایی در این رشته های متمرکز کاملا به نتیجه ی مصاحبه بستگی دارد.نحوه ی برگزاری آزمون های پایان ترم نیز بدین شکل است که هر استاد برای درس به خصوص سوالاتی را طرح می کند.شاید با خواند این مطلب اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند نحوه ی تدریس و اساتید باشد در این مورد هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا اساتید دانشکده های پردیس خودگردان هر دانشگاه از اساتید رسمی آن دانشگاه می باشد به فرض اگر شخصی در انتخاب های خود دانشگاه پردیس خودگردان شهید بهشتی قبول شود قطعا تحت آموزش اساتید شهید بهشتی قرار خواهد گرفت.در مورد مدرک این افراد نیز باید به این مورد اشاره شود که در مدرک تحصیلی عنوان پردیس خودگردان قطعا ذکر می گردد ، تنها سفارشی که مهر اول در مورد انتخاب پردیس های خودگردان برای دانش آموزان دارد این است که اگر توانایی پرداخت شهریه ی زیاد در هر ترم را ندارید هرگز دانشگاه های پردیس خودگردان را در انتخاب های خود قرار ندهید .

پیشنهاد می کنیم عزیزانی که قصد انتخاب رشته کنکور دارند حتما ویدئوی هایی که در ذیل قرار داد را مشاهده نمایید ، مهر اول به دلیل اهیتی که بر انتخاب رشته کنکور قائل است در این راستا ویدئوهایی از بهترین مشاوران تحصیلی در سطح استان البرز تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار داد.

امید است با این اطلاعات بتوانید به راحتی برای خود انتخاب رشته کنکور به صورت هدفمند داشته باشید.

مشاوران مهراول ابعاد مختلف انتخاب رشته کنکور را مورد بررسی قرار دادند و مهراول اطلاعات دقیق در این زمینه را از این طریق در اختیار دانش آموزان قرار داد .

مشاوران ما به ابعاد مختلف انتخاب رشته از قبیل علاقه در انتخاب رشته کنکور ، رشته شهر مناسب در انتخاب رشته کنکور ، تناسب رشته ی انتخابی با شخصیت افراد و… اشاره کردند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *