تمرکز حواس و حافظه

تمرکز حواس و حافظه

تمرکز حواس و حافظه دو ویژگی از مغر هستند که با یکدیگر کار می کنند، اما اینگونه نیست که یکی از آنها دیگری را هدایت کند. تمرکز داشتن این است که قدرت ذهنی یا تلاش های خود را به سوی یک فعالیت، موضوع یا مشکل خاص هدایت کنید. در حالی که حافظه توانایی یادآوری اطلاعات، تجارب و افراد است. همچنین برخی از مهارت های خاص وجود دارند که می توانند برای افزایش تمرکز حواس و حافظه مورد استفاده قرار گیرند. تمرین این مهارت ها به احتمال زیاد موفقیت دانش آموزان را تضمین می نماید. مدرسه مهر اول یکی از بهترین دبیرستان های پسرانه در کرج می باشد که با تلاش کادر مجرب خود توانسته رتبه های برتر کنکور را در سال های متوالی به دانشگاه های معتبر ایران معرفی نماید.

اهمیت تمرکز حواس و حافظه

هنگامی که چیزی در مغز ما ذخیره می شود، هرگز آن را فراموش نمی کنیم. با این وجود ممکن است با یادآوری اطلاعات دچار مشکل شویم. همچنین ممکن است اطلاعاتی که میخواهیم به یاد بیاوریم هرگز ذخیره نشده باشند. این مطلب به شما در درک ساختار حافظه کمک می کند و همچنین برخی مهارت هایی را که می توانید برای بهبود حافظه خود استفاده کنید را نشان می دهد. تمرکز خوب، قدرت حافظه را افزایش خواهد داد. اگر ما به مهارت هایی توجه کنیم که تنها حافظه ما را بهبود دهد و به عواملی که باعث افزایش تمرکز می شود توجه نکنیم راه را نتوانسته ایم کامل بپیماییم. بنابراین در این مطلب نکاتی در رابطه با تمرکز را نیز ارائه نموده ایم.

بهبود حافظه و افزایش تمرکز می تواند چالش برانگیز باشد. اگر سعی داشتید حافظه و تمرکز خود را بهبود ببخشید اما به نظرتان می رسد استراتژی هایی که سعی در انجام آن دارید، به شما کمک چندانی نکرده است، حتما از یک مشاور متخصص کمک بگیرید.

اساس تمرکز

دو بخش حیاتی برای بهبود تمرکز وجود دارد: محیط مطالعه و ساختار در نظر گرفته شده برای جلسات مطالعه.  لازم نیست تا همه چیز را برای شرایطی که در آن قرار می گیرید کاملا کامل کنید، اما هرچه بیشتر آنها را رعایت کنید، بیشتر احتمال دارد که بتوانید توانایی خود را برای تمرکز بهبود بخشید.

محیط مطالعه

  • به دور از حواس پرتی
  • مهیا بودن شرایطی که برای مطالعه مفید هستند، مانند میز، روشنایی و دما
  • مطالب و موضوعاتی که برای مطالعه لازم است همان لحظه فراهم باشد.

ساختار برای جلسات مطالعه

  • ایجاد اهداف واقع بینانه برای جلسه مطالعه
  • تصمیم بگیرید که وظایف خود را تکمیل کنید.
  • یک پاداش متناسب و معقول برای خود در نظر بگیرید

اساس حافظه

ایجاد شرایط مناسب برای تمرکز بهتر، احتمال دارد کیفیت مطالعه تان را بهبود بخشد، با این حال لازم است که مهارت های لازم را به کار ببرید تا تواناییتان برای یادگیری مواد مورد مطالعه را نیز افزایش دهید.

چهار مهارت که می تواند حافظه را بهبود بخشد:

  • مهارت های سازمانی
  • استفاده از بدن خود
  • استفاده از مغز خود
  • مرور برای یاد آوری

مهارت های سازمانی

ابتدا ایده های اصلی، سپس جزئیات را بیاموزید. در ابتدای ترم، هر فصل از کتاب درسی خود را یک نگاه کلی بیاندازید تا ایده ای در مورد آنچه که در کلاس درس می خواهید به دست آورید را داشته باشید. پیش از خواندن هر فصل، مرور کلی فصل را برای درک موضوعاتی که پوشش داده خواهد شد و انتظار می رود که یاد بگیرید را انجام دهید. این موضوع چارچوبی برای درک جزئیاتی است که شما در هنگام خواندن این فصل یاد خواهید گرفت.

بین اطلاعات مختلف ارتباط برقرار کنید

سعی کنید بین آنچه که در کلاس درس و زندگی روزمره یا حرفه ای آینده خود با آن برخورد دارید ارتباط برقرار کنید. اطلاعاتی را که از قبل داشته اید را با اطلاعات جدید مرتبط نمایید. اطلاعات بر اساس یک طرح در مغز ما ذخیره می شود. ایجاد ارتباط بین اطلاعات باعث می شود تا اطلاعات جدید را به طرح هایی که از قبل در مغز خود داشته اید اضافه کنید.

از بدن و حواس خود برای کمک به ایجاد حافظه استفاده کنید

گفته می شود که مردم 90 درصد آن چه را که انجام می دهند، 75 درصد از آنچه که می بینند و 20 درصد از آنچه را که می شنوند را به یاد می آورند. یادگیری به طور فعال می تواند تمام بدن شما را شامل شود. می توانید بایستید با صدای بلند بخوانید و یا از دست ها، پاها، چشم ها و گوش هایتان برای یادگیری کمک بگیرید.

آیا تا به حال برایتان پیش نیامده است که نتوانید اطلاعات را در وضعیتی مانند آزمون به یاد بیاورید، اما یک ساعت بعد تواسته باشید اطلاعات را به وضوح به یاد داشته باشید؟  این ممکن است نشان دهد که شما در طول آزمون آرام نبوده اید. آرامش اجازه می دهد که خون بیشتری به مغز منتقل شود و بنابراین می توانید بهتر فکر کنید. مغزتان هنگامی که آرام هستید هوشیارتر می باشد و در نتیجه می توانید به شکل کارآمدتری عمل نمایید.

از تجسم استفاده کنید

تجسم کردن پروسه یادگیری را بهتر کرده و یادآوری اطلاعات را تسهیل می نماید. بنابراین خلاق باشید و از تخیلات خود استفاده نمایید. با ایجاد تصاویر ذهنی مرتبط با اطلاعاتی که در حال تلاش برای یادگیری آن ها هستید، خواهید توانست بسیار موثرتر عمل کنید.

داشتن برنامه زمانی منظم برای مرور کردن

  استفاده از روش های مختلف برای مرور موضوعات، به شما کمک می کند درک عمیق تری از آنچه می آموزید داشته باشید. روشهای بازبینی فعال (در مقابل غیرفعال) به شما کمک خواهد کرد اطلاعات را به طور کامل حفظ کنید. به عنوان مثال، می توانید یادداشت هایتان را به صورت صوتی به گوش بسپارید، آن ها را با صدای بلند گوش دهید، نکات اصلی از یادداشت های خود را بنویسید و یا تلاش کنید تا اطلاعاتی را که آموخته اید را به دوستانتان بیاموزید. عدم توانایی یادآوری اطلاعات بخشی از فرآیند یادگیری است. ترفند این است که ارتباط بین اطلاعاتی را که میخواهید یاد بگیرید و اطلاعاتی را که از قبل می دانید، ایجاد کنید. بنابراین اگر نتوانید چیزی را بخاطر بسپارید، از اطلاعاتی که می دانید با کمک آن ها موضوع مرتبط را به یاد خواهید آورد استفاده کنید. در فرآیند یادگیری، سعی کنید مثالهایی برای کمک به یادآوری اطلاعات ایجاد کنید.

لحظه ای را به یاد بیاورید که استراتژی هایی را برای بهبود حافظه و تمرکز ارائه داده اید. استراتژی هایی را که می خواهید در چند هفته آینده برای بهبود حافظه و توانایی های تمرکز خود استفاده کنید را بنویسید.

منبع: سایت مدرسه مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار