چگونه یک محیط مناسب برای یادگیری فراهم آورید؟

محیط مناسب برای یادگیری

برای ایجاد فضای مطالعه ایده آل راهنمایی هایی وجود دارد که در این متن سعی کرده ایم خلاصه ای از آن را به شما معرفی نماییم. گاهی وقت ها مکان مطالعه از خود مطالعه کردن مهم تر است. تحقیقات متعددی نشان داده است که مکانی  که در آن مطالعه می کنید، تاثیر مستقیمی بر کیفیت یادگیری مطالب می گذارد. مهر اول به عنوان مدرسه غیرانتفاعی در کرج با کادری مجرب و گروهی از حرفه ای ترین مشاوران تحصیلی توانسته بهترین موفقیت های تحصیلی را توسط دانش آموزان خود در سال های فعالیت هایش به دست آورد. با کمک  کارنامه های درخشان دانش آموختگان مهر اول توانسته ایم با عنوان بهترین مدرسه غیر انتفاعی در کرج شناخته شده و فعالیت نماییم. هر کجا که زندگی می کنید، هر کجا که تمایل به تحصیل دارید، این نکات زیر را برای ایجاد بهترین فضای مطالعه در نظر بگیرید.

  • مکانی که دوست دارید را برای مطالعه انتخاب کنید.

اگر یک مکان یا اتاق را به عنوان فضای مطالعه خود تعیین کنید، به مرور زمان مغز شما با آن موقعیت مکانی درگیر می شود، به این صورت که هر زمانی وارید این فضا می شوید ” حالت مطالعه” در شما برانگیخته می شود. مکانی را که برای مطالعه انتخاب می کنید باید به شما و محل زندگیتان بسیار نزدیک باشد. بنابراین کتابخانه ای نزدیک خانه و یا اتاقی از اتاق های خانه می تواند بسیار گزینه مناسبی باشد. مطالعه کردن علی الخصوص اگر برای کنکور باشد، می تواند بسیار استرس زا باشد بنابراین سعی کنید تا مکان انتخابیتان از لحاظ دکور، چیدمان، رنگ و میزان نور آرامش بخش باشد.

  • محیط مطالعه خود را بازسازی نمایید.

برای اینکه چگونه یک محیط مناسب برای یادگیری فراهم آورید، انتخاب آن و بازسازی کردن آن بسیار مهم می باشد. “یادگیری وابسته به محیط” بدین معنا است که شما چیز بیشتری را در مکانی مشابه با جاییکه که ابتدا آن ها را آموخته اید به یاد خواهید آورد. برای مثال اگه مبحث یا مطلبی را در کلاسی با فضایی باز و پنجره های بزرگ آموخته اید، برای بازخوانی مجدد و یادآوری آن ها مکانی مشابه بسیار مناسب می باشد. این به این معنی است که شما باید فضای مطالعه تان را به شکلی ایجاد کنید که فضای مشابهی را با جایی که در آن مطالعه کرده اید برایتان تداعی نماید. بدیهی است که در آپارتمان و یا محل زندگی خود نمی توانید فضایی مانند کلاس درس ایجاد کنید اما می توانید این تشابه را از لحاظ میزان سر و صدا، تنظیم دما و حتی بوی موجود در محیط ایجاد کنید.

  • راحت، اما نه خیلی راحت

از آنجا که می خواهید از جایی که در آن مطالعه می کنید لذت ببرید، می گوییم بهتر است این مکان  از راحتی نسبی برخوردار باشد، اما به ساد داشته باشید نباید محیط خیلی راحتی هم باشد. قبل از اینکه کتاب های خود را باز کنید، از لباس خواب خود بیرون بیایید تا ذهن خود را به یک ذهن دیگر منتقل کنید که “اکنون دیگر زمان استراحت نیست، بلکه زمان مطالعه آغاز شده است”.

  • به دنبال نور طبیعی باشید

انسان نور طبیعی را دوست دارد. وضعیت نور محیط است که باعث می شود تا یک فضا شکل مناسبی بگیرد و یا بالعکس اتمسفر مطلوب محیط از بین رفته و نامناسب گردد. حتی نور طبیعی به مقدار کم که از یک آینه راهرو منعکس شده است، می تواند گرمای واقعی و حیاتی را برای یک اتاق فراهم آورد که برای ایجاد بهترین فضای مطالعه لازم است.

  • به نور نگاه نکنید

نگاه کردن مستقیم به نور زیاد باعث می شود تا مطالعه کردن برایتان دردناک شود. البته خود میزان نور شاید به همان اندازه بد نباشد، بنابراین وقتی محیط مطالعه را ایجاد می کنید، توجه به جایی که چراغ ها را قرار می دهید بسیار حائز اهمیت است. برای مطالعه کردن بهترین پیشنهاد این است که منبع نور را پشت سر خود قرار دهید.

  • برخی از انواع گیاهان را برای محیط مطالعتان خریداری نمایید

تحقیقات نشان می دهد که گیاهان و هر آن چیزی که سبز و زنده است محیط مطالعه را آرام می نمایند.

  • موبایل خود را خاموش کنید

گوشی موبایل خود را خاموش کنید، اما حتی پس از خاموش کردن نیز گوشی خاموش را در جیب خود قرار ندهید. وقتی مطالعه می کنید، گوشی می تواند بزرگترین حواس پرتی شما باشد. حتی فقط دانستن آن که موبایلتان در نزدیکیتان وجود دارد و متون یا نمایش مشخصات عمومی از طریق آن،  ممکن است تمرکز شما را تحت تاثیر قرار دهد.

  • مثبت بودن

به یاد داشته باشید که مطالعه خوب است و به شما کمک می کند که حرفه و آینده ی پیش رویتان را رقم بزنید. شما می توانید موقعیت مثبت را در فضای مطالعه خود، با قرار دادن تصاویر خانواده و یا نقل قول از کتاب های مورد علاقه تان حفظ کنید. فضای مطالعه خود را منظم نگه دارید تا آن را خوب و دلخواه حفظ نمایید. همچنین باید به یاد داشته باشید که به خودتان پاداش دهید، زیرا به همان اندازه که مطالعه می کنید کاری را انجام داده اید که شما را به هدفتان نزدیکتر می نماید.

پاسخ به این سوال که “چگونه یک محیط مناسب برای یادگیری فراهم آورید؟” شاید امری ساده و در عین حال پیچیده باشد، زیرا برای دانش آموزان مختف با عادت های گوناگونی که دارند شرایط بسیار متفاوت می باشد. اما همواره باید به رعایت نکات مطرح شده در بالا برای دستیابی به نتایج مطلوب توجه کرد.

منبع: دبیرستان مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار