روش تست زدن در جلسه کنکور

روش تست زدن در جلسه کنکور

چه دانش آموزانی که تمام تلاش خود را کرده اند تا تمام منابع درسی کنکور را بخوانند و چه آن هایی که توانسته اند تنها بر روی برخی از درس ها تسلط پیدا کنند فرقی ندارد، برای هر دوی این گروه ها تکنیک هایی پیشنهاد می شود که در قالب مطلبی تحت عنوان “روش تست زدن در جلسه کنکور” برخی از آن ها را گرد هم آورده ایم. تمرکز دانش آموزی که خود را برای کنکور آماده کرده است نباید تنها معطوف به جواب دادن تمام سوال های مطرح شده در جلسه کنکور باشد، بلکه باید به درست پاسخ دادن سوال ها با توجه به میزان سختی پرسش های مطرح شده توجه نماید. مهر اول به عنوان یک مدرسه غیر انتفاعی در کرج، با کارنامه درخشان کوشش خود را نموده است تا دانش آموزانش را با کمک اساتید برتر و مشاورین حرفه ای برای آزمون سراسری کنکور به خوبی آماده نماید و در این راه توانسته هر ساله تعداد زیادی از رتبه های برتر را راهی دانشگاه های ممتاز ایران نماید.

دانش آموزان کنکوری باید دقت داشته باشند که تلاش یک ساله ای که برای کنکور می نمایند، تنها با داشتن مدیریت زمان، تمرکز و اعتماد به نفس به ثمر می نشیند. توانایی کنترل استرس و مدیریت زمان عاملی بسیار حیاتی در کسب موفقیت در این آزمون به حساب می آید. برای اینکه دانش آموز موفق دچار چالش هایی از جمله: کمبود زمان برای پاسخگویی، عدم توانایی تنظیم زمان تست زنی بین دروس مختلف، استرس و عدم تمرکز و آشفتگی نشود لازم است تا در کنار خواندن دروس، خود را با شرایطی که در روز جلسه امتحان با آن روبرو خواهد شد آشنا نماید.

از بین توصیه هایی که در رابطه با روش تست زدن در جلسه کنکور مطرح می شود، برخی موارد را در ادامه معرفی کرده ایم:

ترتیب پاسخ دادن به سوالات داخل دفترچه را بهم نریزید.

پیش از هرچیزی، طراحی کنکور امری از پیش سنجیده شده است. آن ترتیبی که در چینش سوالات در دفترچه می بینید به شکل تصادفی نمی باشد. پس نظم پاسخ دادن به سوالات را با آن ترتیبی که وجود دارد بر هم نزنید. در حین توجه کردن به این موضوع، باید تمرکز خود را بر روی زمان بندی که برای هر درس و تست باید صرف کنید را از دست ندهید. معمولا سوالاتی که در کنکور مطرح می شوند چهار حالت دارند، حالت اول برای سوالاتی است که با یک نگاه به راحتی می توان پاسخ را تشخیص داد، در حالت دیگر با یک راه حل ساده به پاسخ خواهید رسید، سوالات ترکیبی که زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهند و در نهایت سوالات چالشی که طراحی سوال به گونه ای است که دانش آموز در نهایت بین دو گزینه دچار تردید می شود. این نحوه طرح سوال بین دروس عمومی و اختصاصی معمولا به یک شکل می باشد. در کنکور ابتدا سوالات عمومی مطرح شده و آن هم به علت این است که پاسخگویی به این سوالات نسبت به دروس تخصصی ساده تر است و همین موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان می گردد. برای اینکه پس از پاسخ دادن به سوالات عمومی هنوز ذهن شما آمادگی کافی را داشته باشد، در ابتدا از بین سوالات تخصصی سوالات درس ریاضی مطرح می گردد.

هیچ سوالی را بدون حداقل یک بار خواندن رها نکنید

برخی دانش آموزان دروسی را که نخوانده اند یا مباحثی را که مطالعه ای بر رویشان نداشته اند، به راحتی کنار گذاشته و از خیرشان می گذرند. اما توصیه ما این است که به هیچ عنوان از هیچ یک از سوالات به راحتی نگذرید و حداقل برای یکبار، نگاهی به آن ها بیاندازید.

مهمترین نکاتی که در رابطه با تست زدن در کنکور به آن می توان اشاره کرد به شکل خلاصه شامل موضوعات زیر می باشد:

  1. هم سوالات و هم گزینه ها را با دقت بخوانید.
  2. حتماً این موضوع که نوع سوال چگونه است را در نظر بگیرید. (اینکه یک قسمتی و یا دو قسمتی می باشد.)
  3. برای سوالاتی که نیاز به راه حل دارند پیش از به اتمام رسیدن راه حل پاسخ را با حدس و گمان جواب ندهید.
  4. جوابی را که به پاسخ نامه انتقال می دهید را به درستی چک کنید. تا گزینه درست را در پاسخ نامه پر کنید.
  5. در گزینه ها به کلمه های انتهایی (بود، نبود، باشد، نباشد و غیره) دقت نمایید و به علائمی همچون (-، >، < و غیره) توجه کنید.
  6. بعد از يك بار مطالعه سؤالات هر درس و پاسخ دادن به سوالاتی که آن را می دانستید و برایتان ساده تر بود، فوراً سؤالات درس بعدي را آغاز نماييد.
  7. در انتها و در زمان باقی مانده از کنکور به سراغ سوالات وقت گیر رفته و سوالاتی که پاسخ آن ها را فراموش کرده اید را بازنگری کنید.
  8. هرگز سعی نکنید از گزینه ها ی طولانی فرار کنید ، زیرا در بسیاری از موارد این گزینه ها پاسخ های ساده سوالات می باشند.

روش تست زدن در جلسه کنکور، چگونه تست بزنیم؟

دانش آموزانی که می خواهند خود را برای کنکور آماده کنند باید به اندازه کافی تست زدن را تمرین نمایند. بنابراین پس از خواندن مباحث مختلف از هر درس، تست های آن را جواب بدهید، در کنکورهای آزمایشی شرکت کنید  و یا به سراغ کنکورهای سال های گذشته بروید. اگر تست زدن را در خانه و پس از خواندن هر مبحث انجام می دهید، حتما یک زمان مشخصی را برای آن در نظر بگیرید و با گذشت زمان و با تمرین کردن زیاد این زمان را کاهش دهید تا بتوانید آن را به زمان استاندارد و در نظر گرفته شده در آزمون سراسری کنکور برسانید.

تصور اشتباهی که برخی از داوطلبین کنکور دارند این است که تست زدن را یک فاز جدا از مطالعه کردن می دانند. با این تصور که تنها خواندن و مطالعه زیاد است که مهم بوده و باعث می شود تا بسیاری از دانش آموزان موفق، به آن هدفی که دارند نرسند و از تمام ظرفیت خود برای کنکور نتوانند استفاده کنند. تست زدن نیز برای یک کنکوری بخش بزرگی از مراحل یادگیری می باشد. پس در حین آماده شدن برای کنکور، حتما تست زدن را تمرین و کنید و شیوه صحیح پاسخگویی به تست ها را با مدیریت صحیح زمان یاد بگیرید.

منبع: مدرسه غیر دولتی مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار