نکات طلایی تربیت فرزندان

نکات طلایی تربیت فرزندان

مواردی که در خصوص نکات طلایی تربیت فرزندان می توان به آن اشاره کرد، در قالب مجموعه ای از راهکارها و روش ها قابل ارائه است، که در زیر به شکل خلاصه برخی از آن ها را نام برده ایم.

والدین مهم ترین و اصلی ترین الگو برای فرزندان می باشند، بنابراین در گام اول تلاش کنید تا سرلوحه مناسبی برای آن ها باشید.

از ابتدا و زمانی که کودکان متولد می شوند، اولین افرادی از محیط پیرامون خود که می شناسند پدر و مادر هستند؛ و به مرور زمان هر آنچه را که می آموزند، در برگیرنده تمام موضوعاتی می باشد که از والدین خود می بینند و می شنوند و یا از هر طریقی از سوی والدینشان به آنها منتقل میشود. از صحبت کردن، راه رفتن، غذا خوردن گرفته تا رفتارهایی همچون راستگویی، مهر ورزیدن، ادب و نزاکت و مسائل اخلاقی، همگی تحت تاثیر رفتاری می باشند که کودک با الگو قرار دادن پدر و مادر خود می تواند بیاموزد. در این بین والدین برای تقویت این بخش از یادگیری، می توانند از ابزارهایی مانند بازی های آموزنده و یا خواندن کتاب ها و داستان های مفید استفاده کنند.

به فرزندان خود اهمیت احترام متقابل را بیاموزید

زمانی که والدین جلوی فرزندان خود به یکدیگر احترام می گذارند و بسیار مراقب رفتارها و گفتارهایشان با یکدیگر می باشند، توانسته اند تا حد زیادی درک احترام متقابل را از همان ابتدا و در محیط خانه به کودکشان بیاموزند.

در کنار احترام گذاشتن باید تصميم گيري و مسئوليت پذيري را به فرزندان خود آموزش دهيم

در بعضی از موارد، با حمایت های بیش از اندازه که عموما از سر دوست داشتن و محبت زیاد اتفاق می افتد، مانع از آموختن مسئولیت پذیری به فرزندان خود می شویم. به عنوان والدین، یکی از وظایف شما این است که  مسئولیت پذیری و قدرت تصمیم گیری را به تناسب سن فرزندانتان و با گذشت زمان به آن ها آموزش دهید. حتی برخی از این تصمیم گیری ها می تواند در قبال قبول کردن مسئولیت های بسیار ساده و کوچک و از طریق مشارکت دادن در انجام کارهای مرتبط به خانه انجام شود. فراهم آوردن این شرایط به کودکان این امکان را در آینده می دهد تا بتوانند در رابطه با مسائل بزرگتر، راحت تر تصمیم گیری نمایند.

فرزندان خود را از رفتارهایی مانند حسادت دور کنید

از نکات طلایی تربیت فرزندان، آموزش دادن آن ها برای پرهیز کردن از برخی رفتارها نامناسب است که می تواند در شکل گیری شخصیتشان بسیار حیاتی باشد. از بین این رفتارهای نامناسب می توان به حسادت داشتن اشاره کرد. نه تنها فرزندتان نباید شاهد این رفتار در بزرگترها و اطرافیان خود باشد، بلکه در هنگامی که حسادت را در رفتار او نسبت به دیگران مشاهده کردید به سرعت سعی کنید تا حواس او را از این مسائل به طورکلی پرت کنید.

نکات طلایی تربیت فرزندان و کنترل خشم

همانطور که جلوتر به آن اشاره کردیم، شما به عنوان والدین می توانید بهترین الگو برای فرزندانتان باشید، در زمینه کنترل خشم نیز این ماجرا صدق می کند. اینکه فرزندتان از همان سن پایین شاهد رفتار شما در رابطه با کنترل خشم باشد؛ خود روشی برای آموزش به او می باشد. بدین شکل می توانید به او خویشتن داری را نیز بیاموزید.

با فرزندانتان همچون یک دوست باشید

در کنار وظیفه ای که به عنوان پدر و یا مادر دارید می توانید رابطه خود با فرزندانتان را به یک رابطه دوستانه تبدیل کنید و به بهترین دوست برای آن ها تبدیل شوید. بهترین دوستی که در بدترین شرایط بتوانند به شما تکیه کنند. همچون یک دوست در مواقع نیاز به او کمک کرده، به حرفهایش گوش دهید و به همه تفکرات و خیال پردازی هایش احترام بگذارید. به او این اطمینان خاطر را بدهید که می تواند روی شما همچون یک دوست حساب باز کند.

فرزندانتان را با موقعیت های مختلفی که ممکن است در زندگی تجربه کنند آشنا نمایید

این موقعیت ها می توانند از انتخاب یک دوست، رفتن به کلاس های فوق برنامه و آشنایی با تفریحات مختلف بعنوان سرگرمی و حتی انجام فعالیت های ورزشی و هنری باشد. بگذارید خود انتخاب کند و تنها از دور بر او نظارت کرده و مراقب او باشید.

بگذارید فرزندانتان آزادی عمل داشته باشند

بسیار شاهد این هستیم که والدین نمی توانند فرزندان خود را در انجام بسیاری از کارها، حتی ساده ترین آن ها آزاد بگذارند. شاید ساده تر این گونه می توان گفت که نمی توانند لحظه ای او را آزاد گذاشته و به او  آزادی عمل دهند. والدین باید بتوانند فاصله مناسبی را با فرزندان خود داشته باشند، نه بسیار نزدیک و نه بسیار دور. فاصله ای که فرزند بتواند کارهای خود را با آزادی عمل انجام داده و از سوی دیگر پدر و مادر بتوانند از او مراقبت کنند. بگذارید تا این حس را داشته باشد که به عنوان یک انسان مسئولیت پذیر می تواند کارهای مختلفی را بر روی پای خود انجام دهد.

برای فرزند خود یک قهرمان باشید و از او يك قهرمان بسازيد

در کنار اینکه می توانید برای کودک خود یک قهرمان باشید، سعی کنید در هر زمانی که می توانید از او نیز یک قهرمان بسازید. با موفقیت هایش در درس و فعالیت های ورزشی و هنری او را یک قهرمان معرفی نمایید.

فرزندان خود را به مطالعه کردن تشويق كنيد

مطالعه کردن و جذب شدن کودکان به کتاب خواندن می تواند از همان سنین کودکی با کمک والدین صورت بگیرد. اینکه فرزندتان از همان سن پایین با کتاب هایی که برایش می خوانید آشنا می شود و جذب داستان هایشان می گردد باعث می شود تا مطالعه کردن به عادتی جدایی ناپذیر از زندگیش تبدیل شود. بنابراین از سنین کم برای فرزندانتان کتاب های مناسبی را فراهم آورید و برایشان بخوانید و با او به بحث در رابطه با موضوعات کتاب بپردازید.

از اشتباهات فرزندان خود چشم پوشی کنید

کاری را که به فرزند خود می سپارید تا انجام دهد، صرفا برای رسیدن به هدف نهایی نیست. بگذارید تا فرزندتان هنگام به سرانجام رساندن کارها، بتواند در مسیری که پیش رو دارد با بسیاری از پستی و بلندی ها آشنا شود و بیاموزد که در انجام امور همواره شکست هایی نیز پیش رویش قرار دارد و ممکن است در بسیاری از موارد نیز دچار اشتباه شود.

به او بیاموزید که باخت از اجزای اصلی رسیدن به موفقیت است

در بین نکات طلایی تربیت فرزندان، برخی از درس های مهم زندگی نیز نهفته است. از مهمترین دروسی که در این بین می توان آموخت این است که شکست به معنای محدودیت نمی باشد و باختن می تواند بخشی از موفقیت های آینده در زندگی باشد. درک کردن این نکته می تواند این جرأت را به او بدهد تا در کارهای مختلفی مشارکت کند و از ترس شکست، از انجام این کارها پا پس نکشد.

فرزندان خود را با دیگران مقايسه نكنيد

هرگز به شکل آشکار فرزند خود را با هم سن و سال های دیگرش مقایسه نکنید. زیرا این امر باعث می شود تا فرزندتان تا حد زیادی اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. هر کودکی با استعدادهای مختص خود متولد می شود که با علم به این مسئله، به جای مقایسه فرزند خود با دیگران، می توانید به شکوفا شدن استعدادهای او کمک نمایید.

زمانی را با فرزند خود وقت صرف كنيد

فرصت های طلایی را که می توانید در سنین مختلف به بهانه های متفاوت با فرزندان خود داشته باشید را از دست ندهید. زمانی را به فرزندان خود اختصاص دهید و کمی از مشغله های کار و زندگی فاصله بگیرید و بگذارید تا کودکتان  متوجه اهمیتی شود که برای او قائل می شوید. با او بازی کنید، برایش کتاب بخوانید، در رابطه با مسائل مختلف گفتگو نمایید، در انجام تکالیف مدرسه او را همراهی کنید و در مواقع لزوم به درد دل هایش گوش بسپارید.

در برابر دیگران کودک خود را بازخواست نکنید

به غروری که کودکتان دارد احترام بگذارید و به راحتی و در مقابل دیگرا آن را نشکنید. در حضور دیگران از او انتقاد نکنید و با سرزنش کردن و دعوا کردن باعث آزرده خاطر شدن او نگردید. در صورتی که فرزندتان دچار خشم شود، سکوت کنید و بگذارید تا آتش خشم در او فروکش کند. هرگز از فرزندان خود انتظار غيرممكن نداشته باشيد؛ انتظارات غيرواقع بينانه را كنار بگذاريد. به ياد داشته باشيد كه فرزندان بيش از هر چیزی  به یک الگو و سرمشق خوب نياز دارند.

مهر اول مدرسه غیرانتفاعی پسرانه در کرج ، به عنوان یکی از مدارس پیش رو در زمینه های تحصیلی و مشاوره درسی به شمار می رود و تمام تلاش خود را نموده است تا با کمک بهترین اساتید در کرج بهترین خدمات را ارائه دهد. یکی از بهترین مدرسه های غیرانتفاعی در کرج با کادری مجرب که توانسته هر ساله بسیاری از رتبه های برتر کنکور ریاضی، تجربی و انسانی را در کارنامه کاری خود قرار دهد.

منبع: مدرسه مهر اول کرج

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار