رازهای موفقیت در کنکور

آمادگی برای کنکور

از رازهای موفقیت در کنکور چند نکته ساده را در اینجا آورده ایم:

  1. سریع دست به کار شوید: یکی اولین و مهم ترین نکلت رازهای موفقیت در کنکور این است که پیش از هرچیز وقت را غنیمت شمرده و با عزمی راسخ خود را برای کنکور آماده کنید. شاید پشت گوش انداختن موقتی آنچه را که می دانید در انتظارتان است به شکل موقتی سطح استرسی که حس می کنید را پایین بیاورد، ولی در اصل انجام این کار خود عامل اصلی افزایش سطح استرس تان در روزهای آینده و نزدیک شدن به کنکور می باشد. مطمئن باشید که به تعویق انداختن کارها به “بعدا” هرچه که به ضرب العجل نزدیک می شوید، چیزی را برایتان آسان تر نخواهد کرد. مفهموم اینکه سریع دست به کار شوید این نیست که همه چیز را با هم انجام دهید، بلکه به این معناست که حتماً برنامه هایی که در سر دارید را شروع کنید. حتی این شروع کردن می تواند به معنا آماده کردن ذهنتان در رابطه با کنکور و هدفی که در ذهن دارید و تهیه یک برنامه کلی باشد. هنگامی که یک کار را شروع می کنید، در واقع همه نگرانی ها را پشت سر گذاشتید و ترس اینکه این کار “خیلی بزرگ” یا “خیلی دشوار” است را ندارید. هنگامی که برنامه تان آماده کردید، یک قسمت از آن را برای شروع انتخاب کنید و آن را نقطه آغاز خود قرار دهید و به مرور زمان و با نزدیک تر شدن به کنکور آن را گسترش دهید.
  2. از افراد موفق کمک بگیرید: کار همتایان موفق خود را که پیش از این در این مسیر به موفقیت رسیده اند را دنبال کنید. گذراندن وقت با افراد موفق، می تواند انگیزه زیادی را در شما ایجاد کند. در این همراهی می توانید در مورد بسیاری از مطالب علمی از آن ها کمک بگیرید و از آن ها یاد بگیرید. در مورد استراتژی ها و اهداف خود با آن ها گفتگو و صحبت کنید. ترس های خود را به اشتراک بگذارید و برای کنار آمدن با آنها تلاش کنید.
  3. بر روی رویکردتان برای کنکور تجدید نظر کنید: مطمئنا، امتحانات می توانند تنش زا و ترسناک باشند. اما در اصل بهتر است به امتحانات به عنوان یک فرصت عالی برای ارائه بازخورد در مورد کیفیت یادگیری تان نگاه کنید. به جای انتظار تا آخرین دقیقه برای مطالعه و سپس رسیدن زمان کنکور، به عقب برگردید و نگاهی بیاندازید که به چه میزان کار خود را خوب انجام داده اید. مطالعه روزانه خود را تنظیم کنید و به خود وقت زیادی برای تست زدن کافی پیش از رسیدن زمان کنکور بدهید. این راه نه تنها میزان یادگیری شما را افزایش می دهد، بلکه پیش از ورود به جلسه امتحان کنکور حس اعتماد به نفس را در شما تقویت می کند و در آن لحظه می دانید که با تمرین کافی و تست زدن توانسته اید بسیاری از اشتباهات و اشکالات خود را بر طرف کنید و از همه مهم تر باعث می شود تا جلسه کنکور برایتان ترسناک و دلهوره آور نباشد.
  4. به خودتان باور داشته باشید: از مهم ترین رازهای موفقیت در کنکور رسیدن به باور در مورد خودتان است؛ به این معنی که به این نتیجه برسید که برای آنچه به عنوان هدف خود انتخاب نموده اید به اندازه کافی تلاش کرده اید و در نهایت می توانید موفق باشید.

معنای موفقیت یعنی اینکه به بهترین شکل و با استفاده از تمام آنچه که در اختیار داشته اید تلاشتان را انجام دهید.

موفقیت یعنی در مواجه با چالش ها پشتکار داشته باشید؛ که این به معنای افزایش فرصت ها؛ به معنا بالا کشیدن خودتان در زمان هایی ست که کارها بسیار دشوار به پیش می روند.

نگرش مثبت یک عنصر کلیدی برای موفقیت در دانشگاه است. قبول مسئولیت برای انجام کارها، پیگیری وظایفی که بر عهده دارید و باقی ماندن در مسیر رسیدن به اهدافتان، از جمله مواردی است که برای رسیدن به موفقیت بسیار کمک خواهند کرد.

  1. قرار دادن اهداف تان در صدر برنامه ها

برنامه ریزی نقش حیاتی را در آمادگی برای کنکور دارد. باید بتوانید در این راه اهداف خود رابشناسید و در نظر بگیرید که برای پیشرفت در رویه ای که در پیش خواهید گرفت چطور زمان تان را برنامه ریزی خواهید کرد. از یک مشاور تحصیلی برای تهیه برنامه درسی خود کمک بگیرید و یاد بگیرید که چگونه بدون اینکه خدشه ای در برنامه ریزی درسی تان وارد شود، بین مدرسه، کار و تعهدات شخصیتان تعادل لازم را ایجاد نمایید.

  1. به دقت منابع درسی را مطالعه کنید: پیش از کمک گرفتن از هر کتاب کمک آموزشی و کلاس های کمک درسی لازم است تا خود درس را از کتاب های درسی مدرسه به دقت و با حوصله بخوانید. به دنبال آن همیشه تلاش خود را به کار ببرید تا نکته برداری و یادداشت برداری از آنچه که معلم ها به شما در کلاس ها آموزش می دهند را در اولین فرصت و پس از اتمام کلاس ها انجام دهید.
  2. به طور فعال در کلاس گوش کنید: گوش دادن موثر شامل توجه کردن، ایجاد علاقه در گوش دادن به درس و اجتناب از قضاوت زودگذر در رابطه با یادگیری می شود. با به دقت گوش کردن می توانید آن چه را که می شنوید را ارزیابی کرده، اطلاعات مهم هر درس را به خاطر بسپارید و در نهایت پرسش هایی که در رابطه با آن مسئله به ذهنتان می رسد را بپرسید. این ها همگی کمک بزرگی در روند هرچه بهتر یادگیری و به خاطر سپردن مطالب خواهند داشت.
  3. مطالعه با استفاده از ذهن باز و فعال: اگر تا به حال متوجه شده باشید، گاه پیش می آید که چشمانتان را بر روی متن قرار می دهید اما افکارتان در جایی دیگر است،در این گونه مواقع می دانید که چقدر زمان خواندن دروس برایتان طولانی و خسته کننده خواهد شد. خواندن به طور فعال (یعنی با کمک ذهن) می تواند مطالعه مؤثرتر و کارآمد تری باشد. همواره سعی کنید درس خواندن را با هدف درک مفاهیم شروع کنید. مطالب کلیدی را خلاصه کنید، موضوعات تمثیلی را تفسیر کنید، به طور انتقادی فکر کنید، و سعی کنید مطالب را با زبان خودتان برای خود مطرح کنید. ضروری نیست که تمام موارد نوشته شده در متن را به خاطر بسپاریم. در عوض، تمرکز بر خواندن و استخراج اطلاعات مهم و مرتبط اصلی از همه چیز مهم تر است.
  4. خود را از استرس داشتن رها کنید: در بین رازهای موفقیت در کنکور اصلی ترین نکته این است که بتوانید خود را از عامل مخرب “استرس” رها نمایید. اولین خط دفاعی در برابر استرس های غیر ضروری که می تواند آرامش شما را افزایش دهد انجام پیاده روی، انجام ورزش های تمرکزی، تفکر و استنتاج در مورد ریشه ی موضوع ایجاد کننده ی استرس هستند. کارهایی که ذکر کردیم نمونه های در دسترس و پیش پا افتاده ای از استراتژی های کاهش علائم استرس می باشند. این ها مواردی هستند که برای از بین بردن استرس بسیار شایع می باشند. هنگامی که با این کارها توانستید سطح استرس خود را پایین بیاورید، می توانید منشا آن را بیابید (اگر تا پیش از این هنوز برایتان آشکار نشده است.)   دانستن اینکه استرس شما از کجا می آید، می تواند به شما کمک کند که استرس خود را در جایی که برایتان بسیار حیاتی و مهم است بتوانید کنترل نمایید. با در نظر گرفتن زمان کافی برای مقابله با عوامل استرس زا، می توانید تفاوت های زیادی را به صورت روز به روز در مواجهه با این گونه تجربه ها در خود متوجه شوید.

هم زمان با گام برداشتن به جلو یاد بگیرید و رشد کنید: در حالی که هر دوره آموزشی یا تکالیف ممکن است منحصر به فرد باشند، مهارت هایی که لازم است کسب کنید تا بتوانید به خوبی از پس آنها بر بیایید را در خود تقویت کنید. این کار ممکن است بسیار بدیهی به نظر برسد، اما یکی از عناصر اصلی موفقیت، در واقع توجه و کار بر روی بازخوردی است که دریافت می کنید. نمرات، نظرات، اطلاعات متضاد، استرس، لذت … اینها همه اشکال متفاوت از بازخوردی هستند که می توانند به بهبود شما کمک کنند. به جای سخت تر انجام دادن کارهای مشابه، به تدریج با توجه کردن به بازخوردهایی که دریافت می کنید می توانید رویکرد خود را تغییر دهید و متوجه آن شوید که نقطه ضعف اصلی شما کجاست و با اصلاح آن مشکل را بر طرف کنید.

منبع: بلاگ مدرسه مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار