نکته های مهم در انتخاب رشته

نکته های مهم در انتخاب رشته

نکته های مهمی در انتخاب رشته برای هر دانش اموز وجود دارد که توجه به آن می تواند سرنوشت شغلی و حتی آینده او را به شکل های مختلفی رقم بزند. مهم ترین و اولین انتخاب رشته ای که دانش آموزان با آن سر کار دارند، زمانی است که وارد پایه نهم تحصیلی می شوند. به دنبال آن انتخاب رشته ای که پس از کنکور و برای رفتن به دانشگاه لازم است را پیش رو خواهند داشت. حساسیت این برهه های زمان به قدری می باشد که مسیر دانش آموز با تعیین آن به طور کلی ممکن است تغییر کند. انتخاب رشته امری نیست که در آن عجله کنید، بنابراین در این قسمت از زندگی خود که بسیار برایتان سرنوشت ساز می باشد با حوصله و با دقت گام بردارید.

در اینجا لیستی از پنج مورد از مواردی که هنگام انتخاب رشته ابتدا لازم است به آن ها توجه کنید را معرفی کرده ایم:

 • شور و شوق خود را دنبال کنید.
 • به کاری که دوست دارید در آینده داشته باشید حتما توجه کنید.
 • کار مورد علاقه خود را انتخاب کنید و بررسی کنید که پیش نیاز رسیدن به آن چه چیزهایی می باشد.
 • برنامه ای برای ساخت یک پایه قوی ایجاد کنید.
 • با توجه به خصوصیات خود ببینید که نسبت به کاری که در آینده می خواهید انجام دهید، چه میزان انعطاف پذیری دارید.

در کنار موارد بالا از بین نکته های مهم در انتخاب رشته باید موارد زیر را نیز در نظر گرفت:

 1. تصمیم گیری در این رابطه که می خواهید چه میزان مطالعه کنید. مطمئنا رشته هایی که پایه های اصلی آن دروسی می باشد که در دبیرستان می خوانید، نیاز به مطالعه زیادی دارند. اما هرچه این میزان مطالعه بیشتر و بهتر باشد به سبب آن خواهید توانست رشته مورد علاقه خود را در دانشگاه های معتبرتر بخوانید.
 2. تصمیم گیری در رابطه با اینکه چه میزان درآمدی را می خواهید در آینده داشته باشید.
 3. و تصمیم گیری در مورد این که در آینده به چه شخصیتی در جامعه می خواهید تبدیل شوید.

راه های زیادی برای انتخاب رشته وجود دارد. اما به طور کلی بهتر است بدانید که چه کاری را در آینده می خواهید انجام دهید و سپس برنامه ای را انتخاب کنید که در نهایت منجر به رسیدن شما به این هدف شود. به دنبال مشخص کردن اهداف خود و هم چنین در نظر گرفتن توانایی هایتان، باید به سراغ رشته ای بروید که در دروس مرتبط با آن رشته توانایی کافی را دارید و یا اینکه می دانید می توانید با سعی و تلاش سطح خود را یه میزان مطلوب بالا بیاورید. حتما تلاش کنید رشته ای که با توجه به این شرایط می توانید انتخاب کنید را به خوبی بشناسید. سعی کنید در انتخاب رشته حتما منطقی عمل کنید و ببینید که در چه درس هایی قوی هستید، چه میزان مستعد هستید و می خواهید چه اندازه برای سال های نزدیک به کنکور درس بخوانید.

اشتباهاتی که در رابطه با انتخاب رشته انجام می دهیم:

 • بی توجهی به اهمیت انتخاب رشته و بی دقت از کنار آن گذشتن.
 • در شرایط احساسی تصمیم گیری کردن.
 • بی توجهی کردن به شرایط لازم برای انتخاب یک رشته خاص.
 • و در نهایت اشتباه در تکمیل فرم انتخاب رشته.

به دو دلیل انتخاب رشته برای همه دانش آموزانی که قصد رفتن به دانشگاه و ادامه تحصیل را دارند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است: یک اینکه انتخاب رشته پس از کنکور کاری است که بر عهده خودمان می باشد و در این قسمت حتی بیشتر از امتحان کنکور همه چیز را خودمان تعیین خواهیم کرد. دوم اینکه این انتخاب رشته درست است که پس از اتمام دانشگاه تا حد زیادی می تواند تعیین کننده آینده شغلی ما نیز باشد. شاید در خیلی موارد اتفاق بیفتد که گرایش ما به سمت رشته های دیگری باشد، در صورتی که با توجه به توانایی خودمان و موقعیت کاری، رشته های دیگری برایمان مناسب باشند.

به دلایل بیشماری می توان انتخاب رشته کرد، اما اول و مهم تر از همه این است که هدف خود را تعیین کنید. با انتخاب هدفتان میزان انگیزه را در خود تقویت کرده و تا آنجا که لازم است تلاش کافی برای رسیدن به هدف خود را داشته باشید. به واسطه انتخاب رشته است که موقعیتتان در اجتماع مشخص شده و حتی وضعیت اقتصادیتان در آینده معلوم می گردد. در کنار همه این موارد، محتوای رشته های دانشگاهی تاثیر مهمی بر روی انتخاب رشته دارد. بنابراین برای اینکه بهترین انتخاب رشته را داشته باشید و در برابر این گزینش بزرگ به خوبی موفق باشید کمک گرفتن از مشاوره تحصیلی می تواند برای بسیاری از مشکلات پیش روی تان راه گشا باشد.

استعداد خود در نظر بگیرید و در نهایت رشته ای را انتخاب کند که مناسب استعداد و توانایی هایتان است. شاید درست باشد که به رشته ای مانند حسابداری علاقمند باشید اما زمانیکه در دوران دبیرستان در درس ریاضی ضعیف بوده اید،اما با انتخاب این رشته حتی در صورت پذیرش در دانشگاه ممکن است گذراندن آن برایتان بسیار دشوار باشد. با توجه به مطالب بالا داوطلبان باید تمام نکته های مهم در انتخاب رشته  را به دقت در نظر بگیرند و به هیچ وجه دست به انتخاب رشته تصادفی نزنند. زیرا که این مرحله از زندگی نقطه عطفی است برای تعیین مسیر اصلی زندگی که در آینده پیش روی خود خواهید داشت.

منبع: دبیرستان غیر دولتی مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار