رمز موفقیت در تحصیل

رمز موفقیت در تحصیل

رمز موفقیت در تحصیل چیست و چه عواملی را می توان به عنوان راز دانش آموزان موفق قلمداد کرد؟ اغلب مردم تصوری که از رمز موفقیت در تحصیل دارند، تنها به کسب نمرات خوب در حین تحصیل محدود می شود. اما اگر کمی با دقت به این موضوع بنگریم، خواهیم دید که بسیاری از دانش آموزانی که نمرات خوبی کسب می کنند، گاهی اوقات تبدیل به دانشجویان ناراضی می شوند که این حس در آنها وجود دارد که تنها آنچه را آموخته اند که معلم از آن ها خواسته است و این باعث شده از بسیاری از رقبای دیگر عقب تر باشند. همچنین زمانی یک دانش آموز را می توان موفق دانست که هر روز چیز جدیدی باعث ایجاد انگیزه در او شود، تا برای رسیدن به آن با اشتیاق تمایل به رفتن به مدرسه داشته باشد. و همین موضوع تبدیل به محرکی شود که هر روز به مدرسه رفته و زمانی را که در آن می گذراند را برای رسیدن به جواب سوالات خود و بحث و تبادل نظر با معلم ها و همکلاسی هایش صرف کند، نه اینکه فقط منتظر به پایان رسیدن روز و بیرون زدن از مدرسه باشد.

پرورش دادن ویژگی های یک دانش آموز موفق و رمز موفقیت در تحصیل

مطالعات خود را در اولویت قرار دهید.

اولویت قرار دادن مطالعات یکی از رازهای اصلی موفقیت دانش آموزان می باشد. اگرچه مهم است که زمانی را برای دوستان، خانواده، فعالیت های فوق برنامه و حتی برخی از این زمان ها را برای فعالیت های شخصیتان قرار دهید، اما هرگز نباید وقتی را که برای صرف مطالعه تان در نظر گرفته اید را نادیده بگیرید. اگر امتحانی مهم در پیش رویتان دارید که احساس می کنید برایش آماده نیستید، پس باید حداقل دو روز پیش از موعد رسیدنش تلاش زیادی برای آماده سازی خود انجام دهید. اولویت داشتن مطالعه بر دیگر امور به این معنا نیست که هرگز نمی توانید فعالیت های دیگری داشته باشید و باید آن ها را کنار بگذارید؛ اما باید درک کنید که هنگام مطالعه باید آن را در بالای لیست اولویت هایتان قرار دهید.

بسیار دقیق و وقت شناس باشید.

اهمیت دادن به زمان را بخشی از عادت های مهم خود قرار دهید و یاد بگیرید که چگونه می توانید وقت شناس باشید. در حقیقت، هر زمان که بخواهید کاری انجام دهید، کمی زودتر برای آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید به موقع و با تمرکز کافی  برای انجام دادن آن آمادگی داشته باشید. اگر می خواهید یک دانش آموز موفق باشید، باید در زمان بندی کارهایتان دقیق و منظم باشید.

صادقانه کار کنید.

یکی دیگر از مواردی که به عنوان رمز موفقیت در تحصیل شناخته می شود صادقانه کار کردن است. این بدین معنی است که باید کار خود را به خوبی انجام دهید، از کپی کردن اجتناب کنید و از هرگونه تقلب در درس ها و امتحانات خود پرهیز کنید. شاید تقلب جایی در یک روز یک میانبر راحت و خوب به نظر برسد، اما این موضوع در آینده برای شما مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. هرگز ارزش ندارد که در امتحانات تقلب کنید، شکست خوردن در امتحان بهتر از تقلب کردن و لطمه خوردن به آینده تان به دلیل مرتکب شدن این اشتباه بزرگ است.

تمرکز داشته باشید.

برای دانش آموزان تمرکز داشتن بر روی وظایفی که به عنوان درس و تکلیف بر عهده دارند یک رمز موفقیت در تحصیل به حساب می آید. اگر باید یک فصل از یک کتاب درسی را تنها در یک ساعت مطالعه کنید تنها راه یادگیری خوب ،خواندن آن با تمرکز بالا و به دور از داشتن ذهنی سرگردان می باشد. اگر در طول این یک ساعت مطالعه نیاز به استراحت دارید، اجازه ندهید این زمان استراحت بیش از ده دقیقه به طول بیانجامد و بهتر است طوری نباشد که در جمع بندی نهایی، مطالعه مفیدتان تنها ده دقیقه و میزان استراحتتان یک ساعت شود!

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

دانش آموزان موفق هرگز به اینکه دیگران زمان سپری شده در مدرسه و مطالعه برای امتحان خود را چگونه می گذرانند، توجه نمی کنند. زیرا چنین دانش آموزانی می دانند که  رمز موفقیت در تحصیل این است که تنها به اموری توجه کنند که برای خودشان مفید است. اگر در آنچه که دیگران انجام می دهند بیش از حد حساس شوید، بیشتر باعث ناامیدی و وسواس در رفتارتان می شود و ناخودآگاه وارد رقابتی می شوید که در آن ذهن شما مسموم شده است. یاد بگیرید که دیگران را کنار بگذارید و روی بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید تمرکز کنید.

سعی کنید روند تدریجی افزایشی در نتایج را مد نظر قرار دهید.

اگر می خواهید یک دانش آموز موفق باشید، نباید با این دید جلو بروید که از نمره 15 به 20 برسید. در عوض باید ابتدا به رسیدن از نمره 15 به 17 فکر کنید، به این ترتیب یک روند پیشرفت قابل کنترل در پیش روی خود دارید که برای رسیدن به  آن ناامید نیز نمی شوید. دانش آموزان موفق می دانند که جهش ها و پیشرفت های ناگهانی کاری دشوار و غیر منطقی است، و به جای بلند پروازی های این چنینی در کسب نتیجه، بیشتر بر روی جزئیات تمرکز می کنند. رمز موفقیت در تحصیل برای دانش آموزان این است که از پیشرفت گام به گام خود راضی باشند.

در مورد مواد هیجان زده شوید. Get excited about the material.

دانش آموزان موفق ماشین های مکانیکی نیستند که تنها برای رسیدن به نمره بیست تنظیم شده باشند، بدون اینکه بدانند چگونه این اتفاق می افتد. آنها در واقع به مطالب درسی که مطالعه می کنند اهمیت می دهند و نسبت به آنها احساس علاقه مندی دارند. این شور و اشتیاق نسبت به موضوعات مورد مطالعه یکی از مواردی است که موجب بهبود وضصعیت تحصیلی و پیشرفتشان می شود. البته چندان منطقی به نظر نمی رسد که از هر چیز کوچکی که یاد می گیرید هیجان زده شوید! از فتوسنتز درس زیست شناسی تا معادلات خطی در ریاضیات، اما می توانید سعی کنید چیزهایی را که در هر کلاس برای شما مهم است پیدا کنید. این موضوع تمرکزتان را بالا برده و باعث می شود که برای یادگیری بیشتر سرگرم و علاقه مند شوید.

وقتی به تعداد دانش آموزان روی کره زمین تنوع در شیوه یادگیری وجود دارد، برای پیدا کردن رمز موفقیت در تحصیل هیچ فرمول و الگوریتم خاصی را نمی توان قائل شد. بنابراین لیست بالا تنها مواردی هستند که کمک می کنند تا بتوان مسیر را برای رسیدن به موفقیت در تحصیل تا حدودی هموار کرد.

منبع: وبلاگ مدرسه مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار