چگونه درس بخوانیم

چگونه درس بخوانیم

در خصوص رمزهای موفقیت در تحصیل و اینکه چگونه درس بخوانیم به شکل خلاصه و مفید به مواردی اشاره می کنیم که ممکن است برایتان مفید باشد. اینکه چگونه درس بخوانیم و یک روش صحیح را برای خود پیدا کنیم، چاشنی اصلی موفقیت در تحصیل و به دنبال آن موفقست در دیگر جنبه های زندگی می باشد. به عنوان یک دانش آموز اولین قدمی که باید برای درس خواندن صحیح بردارید این است که بدانید مطالعه کردن تنها وظیفه ای برای شب قبل از امتحان نیست. هرزمانی که  به سراغ عادت های خوبی برای مطالعه کردن بروید دیر نشده است و بهتر است هرچه زودتر سعی کنید این عادات را در خود تقویت کنید. در واقع هرچه سریع تر به دنبال یه روند خوب مطالعه برویم، همه چیز بسیار آسانتر بوده و بیشتر شانس موفقیت نیز خواهیم داشت.

در ادامه چند نکته در این باره که چگونه درس بخوانیم تا بیشترین بازخورد و بهره وری را داشته باشیم را ذکر می کنیم.

یک مکان و زمان را انتخاب کنید

هرکسی نظر خود را در رابطه با زمان و مکان ایده آل برای مطالعه اش دارد. اینکه اتاق خواب شما در شب و یا کتابخانه پس از مدرسه مکان و زمانیست که بر می گزیند تفاوتی ندارد؛ اما این فضا و ساعت را به شکلی انتخاب کنید که بتوانید برای مطالعه منظم با آن کنار بیایید.

 • به فضای مطالعه خود نظم دهید: بهترین حالت این است فضای مطالعه تان آرام، راحت و بدون هرگونه حواس پرتی باشد. این فضا باید به شکلی باشد که باعث ایجاد احساس مثبت در شما شده و برایتان الهام بخش باشد. بنابراین آن را باتصاویر و اشیاء مورد علاقه خود تزئین کنید. اگر می خواهید به موسیقی گوش دهید یا چیزی بخورید، یک فضای جداگانه انتخاب کنید که این کار را در آنجا انجام دهید.
 • بهترین زمان را انتخاب کنید: هیچ اجباری در اینکه باید حتما صبح ها درس خواند و یا اینکه شب ها بهترین زمان مطالعه وجود ندارد. این مورد فرد به فرد متفاوت بوده و ممکن است برخی افراد در صبح بهتر مطالعه کنند و برخی دیگر زمان ایده آل شان برای مطالعه کردن شب ها باشد. اما سعی کنید برای مطالعه کردن در شب از زمان خواب شب خود کم نکنید زیراکه اگر فشار زیادی برای مطالعه در شب بر خودتان وارد کنید باعث می شود تا برای مطالعه کافی، بیش از اندازه خسته شوید.

هر روز مطالعه کنید

بدون اینکه مطالعه کردن را جزوی از عادات روزمره خود قرار ندهید نمی توانید به پاسخ این پرسش که “چگونه درس بخوانیم” برسید. اگر هر روز کمی مطالعه کنید در واقع به شکل مستمر در حال بررسی تمام آن چیزی هستید که به ذهن خود سپرده اید. این به شما کمک می کند تا هر آنچه را که می آموزید بهتر و سریعتر درک کنید. همچنین به شما کمک می کند تا از استرس بیش از حد در خود بکاهید. در اوایل شروع سال تحصیلی ممکن است روزی دو تا سه ساعت در روز مطالعه کافی باشد، که این میزان به مرور زمان و با نزدیک شدن به پایان سال بایستی افزایش پیدا کند. اگر پیدا کردن زمان کافی برای مطالعه کردن برایتان دشوار است، سخت تلاش کنید برخی از فعالیتهای دیگر خود را (البته نه همه آن ها) را کنار بگذارید. این اولویت بندی می تواند به معنی کمتر کردن زمان گشت و گذار در اینترنت و کاهش زمانی باشد که برای رفتن به باشگاه های ورزشی (نه به شکل کامل کنار گذاشتن آن) صرف می کنید.

زمان خود را برنامه ریزی کنید

این موضوع تا حد زیادی به شما کمک می کند تا بیشترین استفاده را با بهترین بهره وری از زمان داشته باشید.

 • تنظیم آلارم: آلارم را برای یادآوری در مورد برنامه های مطالعاتی خود تنظیم کنید. یادآوری منظم همواره شما را در مسیر درست برای مطالعه منظم حفظ می کند.
 • برنامه ریزی خود را به دیوار بچسبانید: یک تقویم برنامه ریزی مطالعه درسی را برای خود نوشته و به دیوار اتاق خود نصب کنید و آن را همیشه با خود به همراه داشته باشید و همواره طبق آن عمل کنید. تاریخ های مهم، مانند امتحانات و اهداف تعیین شده ی خود را بر روی این جدول برنامه ریزی هایلایت کنید.
 • تنظیم لیست کارهایی که باید انجام شود: در ابتدای هفته لیستی از کارهایی که تا پایان هفته باید انجام دهید را تهیه کنید. حتی می توانید این لیست را در شروع سال تحصیلی خود تنظیم نمایید.
 • محدودیت زمانی را مشخص کنید:   قبل از اینکه سال تحصیلی خود را شروع کنید، به لیست کارهای خود نگاهی بیندازید و زمان مناسبی را برای هریک از آن ها اختصاص دهید تا صرف هریک از آن ها نمایید. اگر کاری را نتوانستید در زمان مقرر شده به انجام برسانید، این نکته را در نظر بگیرید که آیا بهترین استفاده از زمان تان، ادامه دادن آن فعالیت است، و یا اینکه بهتر است کار بر روی موضوع دیگری را شروع کنید.

سبک یادگیری خود را کشف کنید

بسیاری از ما یک روش برای یادگیری را ترجیح می دهیم. آن سبک از یادگیری که به شما کمک می کند راحت تر یاد بگیرید و به بهترین شکل به یاد آورید را پیدا کنید. توجه داشته باشید که این سبک ها فقط یک راه برای فکر کردن در مورد تکنیک های مختلف مطالعه است، در واقع باید به یاد داشته باشید که این سبکهای یادگیری قوانینی سخت و قطعی نیستند که بگویند فقط باید به یک روش مطالعه کنید. هر کدام از این سبک ها را امتحان کنید و ببینید چه شیوه ای را ترجیح می دهید.

 • Auditory learners این افراد کسانی هستند که با شنیدن یاد می گیرند. بنابراین اگر از این دست از افراد هستید، سعی کنید یادداشت های خود را با صدای بلند بخوانید و با دیگران در رابطه با مباحث درسی بحث و گفتگو کنید. حتی اگر برایتان ممکن است، بسیاری از نکات کلیدی درسهای خود را به شکل فایل های صوتی ضبط کنید و هر بار برای یادگیری، آن را برای خود تکرار کنید.
 • Visual learners این افراد نیز ترجیح می دهند تا با دیدن مطالب را بیاموزند. پس اگر به این گروه تعلق دارید می توانید موضوعات مورد مطالعه خود را با هایلایت کردن با رنگ های مختلف برجسته کنید و یا اینکه برای خود نمودار و یا جداول مختلف را برای یادگیری بهتر رسم کنید. همچنین می توانید با کمک برخی تصاویر، مطالب را به خاطر بسپارید.
 • kinesthetic learners این دست از افراد نیز ترجیح می دهند به صورت عملی مطالب را یاد بگیرند. در این مورد می توانید با ساختن مدل ها بسیاری از نکات را بیاموزید.

مرور و اصلاح

برای پاسخ به این سوال که چگونه درس بخوانیم تا بهترین نتایج را کسب کنیم، در کنار مطالعه روزانه، باید مرور مداوم در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید. حداقل یک بار در هفته باید در مورد چیزهایی که در کلاس آموخته اید مرور داشته باشید. انجام این کار کمک می کند تا مفاهیم را با دقت بیشتری فهمیده و به حافظه بسپارید. حتی ممکن است بسیاری نکات جدید را از آن آموخته و اشکالاتتان را اصلاح کنید.

 • امتحان بگیرید: از سوالاتی که از امتحانات دوره های قبل جمع آوری کرده اید و یا از تمریناتی که در کتاب ها دارید از خود امتحان بگیرید. این کار برای آن است که بسیاری از نقاط ضعف خود را در یابید و همچنین از این موضوع مطمئن شوید که مطالبی را که خوانده اید را به خوبی یاد گرفته اید.
 • استفاده از فلش کارت ها: استفاده از این فلش کارت ها برای یادآوری بسیاری از لغات انگلیسی و عربی و فرمول ها در درس های ریاضی، فیزیک و شیمی و اسامی و نام ها در درس زیست شناسی کاربردی می باشد.

کمک بخواهید

اگر بر روی مسئله ای گیر کرده باشید و آن مفهومی که باید درک کنید را نتوانستید کشف کنید، همیشه می توانید از دیگران کمک بخواهید. با معلمانتان و مشاورانتان در رابطه با چیزهایی که نمی فهمید صحبت کنید. همچنین می توانید با دوستان و همکلاسی هایتان در این رابطه گفتگو کنید.

با انگیزه باقی بمانید

هنگامی که شما در حال تحصیل هستید، فکر کردن به دلایل خود برای انجام این کار سخت، مانند دوره یا حرفه ای که در حال کار کردن هستید، کمک می کند. برای این کار می توانید چیزی در فضای مطالعه تان قرار دهید تا به شما کمک کند تا اهدافتان را یادآوری کند. می توانید فضای مطالعه خود را با نقل قول های الهام بخش و یا عکس های افرادی که شما را تحسین می کنند تزئین کنید و یا اعضای خانواده ای که می خواهید به شما افتخار کنند را در اتاق خود نصب کنید.

این راهنمایی ها تنها برخی از مواردی هستند که می تواند برای پاسخ به اینکه چگونه درس بخوانیم به شما کمک کنند. در حال حاضر ممکن است چیزهای دیگری را که برای شما بهتر است، داشته باشید. وقتی در حال تحصیل هستید از دوستان خود کمک بگیرید حتی شاید معلمانتان نیز توصیه های خوبی برایتان داشته باشند. هر آنچه که هست، هر استراتژی ای که برای خود بر می گزینید، سعی کنید آن چیزی را پیدا کنید که برای شما کار می کند و شما را به سوی رسیدن به هدفتان سوق می دهد.

منبع: بلاگ سایت مدرسه مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار