راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل

راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل

از راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل می توان ترتیبی از موارد را نام برد که حتی با توجه به ویژگی های متفاوت دانش آموزان، برخی از آن ها حتما برای همه کاربردی خواهد بود. راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل را نمی توان به هر آنچه که از دیگران شنیده اید و در مقالات مختلف خوانده اید محدود کرد؛ بلکه بخش بزرگی از این راهکارها به تجربه ای باز می گردد که خودتان به واسطه پشتکار و ممارست در رسیدن به هدف به آن دست یافته اید. مواردی که در اینجا به آن اشاره می کنیم، تنها به عنوان راهنمایی برای راحتتر کردن رسیدنتان به موفقیت تحصیلی به حساب می آید.

دانش آموزی موفق در مدرسه باشید

از راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل، این است که در دوران مدرسه یاد بگیرید وظایف دانش آموزی خود را به بهترین نحو بجا آورید.

برای شروع راه:

اعتماد کردن به نظم

دانش آموزی که عملکرد خوبی دارد، منتظر نمی ماند تا قبل از دست به کار شدن برای درس خواندن، حس و حال مطالعه کردن در او ها ایجاد شود. منتظر نمی مانند تا قبل از آماده شدن برای امتحان، انگیزه بگیرند. بلکه این دانش آموزان موفق بر روی یک نظم و ترتیب خاصی تکیه می کنند تا این اطمینان در آن ها حاصل شود تا حتی اگر این حس انگیزه در آن ها ایجاد نشود باز هم مطالعه خود را به طور منظم انجام داده باشند.

مرور کردن هر اطلاعات جدیدی که در همان روز یاد گرفته اید

مرور کردن یکی از مهم ترین راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل است. مرور کردن امری روزانه و طولانی و مدون است که ممکن است زمان زیادی را به خود اختصاص دهد، اما این کار یک گام حیاتی است که تضمین می کند شما همواره در مسیر موفقیت گام برداشته اید. همچنین اعمال این نکته به شما کمک می کند تا اطلاعات را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید.

همه چیز را بنویسید

برای داشتن یک مطالعه موثر همه چیز را بنویسید. هر آنچه مربوط به رویدادها، امتحانات و تکالیف می باشد را یادداشت کنید. تنها بر روی حافظه خود تکیه نکنید و انتظار نداشته باشید که می توانید هر چیزی را به خاطر بسپارید؛ بنابراین تمام آن مطالب را بنویسید تا سازماندهی شود. این نکته ممکن است افراطی به نظر برسد، اما هرچه بزرگتر می شوید زندگی پر دغدغه تر و شلوغتری خواهید داشت، بنابراین به خاطر سپردن این موضوع و عادت به یادداشت کردن پندی می باشد که برای باقی زندگیتان نیز به کارتان خواهد آمد.

یک برنامه هفتگی مشخص ایجاد کنید

ممکن است زمان کافی نداشته باشید؛ اما برنامه ریزی برای همین میزان زمان هم می تواند بسیار مفید باشد. برنامه هفتگی را با توجه به برخی رویدادهای ثابت زندگیتان مانند مدرسه، فعالیت های فوق برنامه، فعالیت های خانوادگی، اجتماعی و مذهبی تنظیم کنید. سپس هر هفته به شکل منظم برنامه را برای مطالعه و انجام تکالیف بچینید.

قبل از اینکه آشفتگی ها باعث حواس پرتی شما شوند، از شرشان خلاص شوید

یکی از بزرگترین موانع که راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل را با مشکل مواجه می کند، وجود حواس پرتی های مختلف است. برای غلبه بر حواس پرتی، نمیتوانید تنها به قدرت اراده وابسته باشید. تعداد اندکی از ما اراده کافی را برای غلبه بر حواس پرتی های پیرامون خود، مخصوصاً دنیای دیجیتال اطرافمان داریم.

در اینجا چند راه برای از بین بردن مواردی که می توانند باعث حواس پرتی شوند را نام می بریم:

 • خاموش کردن اعلانها در تلفن و تبلت.
 • حذف نرم افزارهایی که باعث حواس پرتی تان می شوند.
 • قبل از شروع مطالعه، گوشی یا تبلت خود را در یک اتاق دیگر قرار دهید.
 • گذرواژه بسیار طولانی را برای باز کردن قفل گوشی خود تنظیم کنید.
 • دسترسی به اینترنت را محدود کنید.
 • در مرورگر تنها یک برگه باز کنید.

چندکار را با هم انجام ندهید

هر زمان که چند وظیفه دارید، مجبور می شوید تا ما بین انجام هریک از آن ها، تغییر موقعیت دهید؛ که هربار سوئیچ شدن بین این وظایف باعث می شود تا بازدهی مطالعه شما کم شود. بنابراین وقتی که در حال مطالعه یا انجام تکالیفتان هستید هرگز چند کار را با هم انجام ندهید. در عوض تنها بر روی انجام یک کار تمرکز کنید. به این ترتیب و در بلند مدت خودتان متوجه خواهید شد که چه میزان می توانید در زمان نیز صرفه جویی کنید.

کار را در چیدمان زمانی کوتاه مدت انجام دهید

این واقعیت وجود دارد که اکثر دانش آموزان نمی توانند سطح بالای تمرکز خود را برای بیش از حدود یک ساعت نگه دارند. بنابراین توصیه برای چیدمان جدول برنامه ریزی بدین شکل باید باشد که پس از نیم ساعت تا یک ساعت مطالعه، فاصله ای 5 تا 10 دقیقه ای برای استراحت کردن در نظر گرفته شود. مطالعه منظم در فواصل کوتاه موثرتر از تلاش برای تمرکز طولانی مدت برای مطالعه است.

به شکل منظم ورزش کنید

ورزش کردن مدون را یکی از موثرترین راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل می توان نام برد. ورزش منظم به شما کمک می کند تا اطلاعات را بهتر یاد بگیرید، تمرکز خود را افزایش دهید و باعث خلاقیت بیشتر نیز می شود. تمام این موارد علاوه بر سایر مزایای سلامتی است که ورزش کردن به همراه خواهد داشت. ورزش را به عنوان یک فعالیت ثابت و بخشی از روال هفتگی خود تبدیل کنید. تمرین سه تا چهار بار در هفته، آن هم به صورت حداقل 20 تا 30 دقیقه در روز را در برنامه خود داشته باشید.

حداقل شبی هشت ساعت بخوابید

دانش آموزانی که به خوبی به وظایف خود عمل می کنند، در یادگیری دروس موثرتر نیز هستند. همانطور که پژوهش ها نشان می دهند، خواب بخش مهمی از تبدیل شدن به یک یادگیرنده موثر است. خواب باعث تقویت حافظه و افزایش یادگیری می شود. بنابراین در هر روز تقریبا زمان کافی را برای خوابیدن اختصاص دهید؛ که اولویت 8 ساعت خواب در شب است. اگر این کار را بکنید، مطمئن باشیدکه بهبود عملکرد تحصیلیتان را مشاهده خواهید کرد.

ایجاد یک محیط آموزشی مطلوب

تلاش کنید تا یک دانش آموز سازمان یافته باشید.

در اینجا چند نکته برای انجام این کار وجود دارد که می توان نام برد:

 • روزانه میز خود را مرتب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام لوازم التحریر، دفترچه، چک نویس و هر آن چیز دیگری را که در هنگام مطالعه لازمتان می شود را دارید.
 • از روشنایی کافی اتاقتان مطمئن شوید.
 • یک یا دو نقل قول انگیزشی را در محل مطالعه خود به دیوار بچسبانید.
 • یک صندلی مناسب و راحت را پشت میز مطالعه خود قرار دهید.

پیگیری تاریخ های مهم و مهلتی که تا رسیدن به آن ها دارید

همواره سعی کنید تا فاصله ای که تا تاریخ امتحان دارید را به خود یادآوری کنید و در این فرصتی که دارید از بهترین برنامه ریزی استفاده کنید تا با نزدیک شدن به زمان امتحان بدون استرس و نگرانی برای آن آمادگی کافی را کسب کرده باشید.

در طول کلاس نت برداری کنید

نت برداری در کلاس باعث می شود تا حواستان به مباحثی که در کلاس تدریس می شود بیشتر معطوف گردد. برای نت برداری می توانید سیستم های متفاوتی داشته باشید. اینکه خلاصه باشند، به صورت جدولی تهیه شود و هر آنچه که به شما کمک کند تا به بهترین شکل مباحث آموزش داده شده در کلاس را در یک جمع بندی مناسب بنویسید، تا بدین شکل حواستان بر روی درس باشد.

حتما با زیاد سوال پرسیدن خود را به چالش بکشید

از همکلاسی ها و معلمانتان در رابطه با مبحثی که در حال یادگیری آن هستید سؤال کنید. بدین ترتیب می توانید بسیاری نکات را یاد بگیرید و علاوه بر آن موارد جدیدی را بیاموزید که در جزوه ها و کتاب هایتان به آن اشاره نشده است. از پرسش هایی که به خیالتان احمقانه است نترسید. زیرا که ممکن است همین سوال ساده شما، پرسش بسیاری از دیگر همکلاسی هایتان نیز باشد.

تمام مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم یک لیست خلاصه از راهکارهای رسیدن به موفقیت در تحصیل می باشد که مطمئنا در همین جا ختم نشده و می توانید با کمک گرفتن از بسیاری از مشاوران خوب تحصیلی موارد دیگر را نیز به آن بیافزایید.

منبع: بلاگ سایت مدرسه مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار