ویژگی های مدارس موفق

ویژگی های مدارس موفق

مطمئنا ویژگی های مشترکی  بین مدارس موفق جهان وجود دارد  که  این ویژگی ها در مدارس موفق ایرانی نیز به چشم می خورد. در این میان برای معرفی یک دبیرستان خوب در کرج شاید کمک گرفتن از برخی از راهنمایی ها، شما را به درستی برای یک انتخاب خوب هدایت نماید.

از برخی ویژگی های مدارس موفق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در مدارس مختلف از جای جای جهان ممکن است برنامه درسی مختلف و رویکردهای متفاوتی در زمینه تدریس وجود داشته باشد. اما با این حال ویژگی های مشترکی در مدارس مختلف وجود دارد که باعث موفقیت دانش آموزان و پرورش شخصیت در آن ها می شوند.

  • معلم ها با دانش آموزان ارتباط برقرار می کنند.

آموزش دادن و یادگیری به عنوان یک فعالیت مشارکتی شناخته می شود که در دو طرف این معامله یکی دانش آموز و دیگری معلم قرار دارد. بنابراین همکاری بین معلم و دانش آموز یک همکاری دو طرفه بوده که منجر به موفقیت می شود. برای آنکه بتوان به این مشارکت در بهترین سطح دست پیدا کرد، لازم است تا معلم ها بتوانند به خوبی با تمام دانش آموزان خود ارتباط برقرار نمایند. یک معلم خوب باید از روز اول برپایی کلاس های خود، تلاش نماید لیست اسامی دانش آموزان خود را بخاطر بسپارد.

پس از گذشت مدتی از سال تحصیلی برخی خصوصیات شاخص را در تک تک دانش آموزانش شناخته و تلاش در بهبود نقاط ضعف و تقویت نقاط قوتشان نماید. از بین اسامی مدارس پسرانه برتر استان البرز، نام مهر اول را بعنوان یک دبیرستان خوب در کرج می توان معرفی کرد.

  • در نظر گرفتن کیفیت مناسب برای فضای کلاس ها

از ویژگی های مدارس موفق بخشی از آن مربوط به نظمی است که در کلاس های آن مشاهده می شود. کلاس هایی که دانش آموزان را به حضور در آن علاقه مند نماید و از سوی دیگر معلم توانایی دسترسی به تمام دانش آموزان را داشته باشد. کلاسی که معلم براحتی بتواند متوجه فعالیت هایی شود که دانش آموزانش در حین برگزاری کلاس انجام می دهند. این امر تا حد زیادی منجر به برقراری ارتباط هرچه بهتر بین دانش آموز و معلم شده و کیفیت آموزش و سطح یادگیری را تا مقدار زیادی بالا می رود.

فضای مناسب کلاس منجر به افزایش اعتماد به نفس، ایجاد انگیزه بالا و توسعه دادن عادات خوب مطالعه در دانش آموز می شود. مهر اول تمام کوشش خود را در راه اندازی یک دبیرستان خوب در کرج، و با هدف آشنایی با بهترین شیوه های آموزشی داشته است.

  • اهداف، نتایج، انتظارات و پیامدها.

این گونه می توان ادعا کرد که نتایجی که دانش آموزان به دست می آورند در اغلب موارد به نحوه هدف گذاری خودشان وابسته است و اینکار لازمه ی منطقی برای موفقیت در تحصیل است.

یک برنامه کلی که توسط دانش آوز طراحی شده و با کمک آن می توانند به اهداف اصلی خود دست پیدا نمایند. این برنامه ها با کمک مشاورهای مدرسه می تواند منجر به رسیدن به بهترین دستاوردها شود.

  • داشتن کارکنان متعهد و مراقب

زمانیکه دانش آموزان حس مراقبت و حمایت از سوی کارکنان مدرسه را احساس می کنند، حس تعلق به مدرسه، رسیدن به هدف و اراده برای دستیابی به دستاوردهای بالا در آن ها تقویت می شود.

مهر اول بعنوان یک دبیرستان خوب در کرج از بهترین و متعهدترین پرسنل برای اداره و حمایت از دانش آموزان خود کمک گرفته است. افرادی متعهد و دلسوز که دانش آموزان بیشترین اعتماد را در امن ترین فضا می توانند کسب نمایند.

  • محیط سازمان یافته

از ویژگی های مدارس موفق وجود یک محیط سازمان یافته است که در آن هر دانش آموز می داند موظف است که از قوانین و مقررات آن پیروی نماید. از مسئولیت هایی که بعنوان یک دانش آموز بر عهده دارد آگاه می باشد و مسئولیتی که افراد مختلف در موفقیت آن ها به دوش می کشند برایشان کاملا روشن می باشد.

همانطور که جلوتر گفتیم، هر آنچه که در رابطه با ویژگی های مدارس مختلف می توان به آن اشاره کرد، با توجه به سیستم آموزشی هر کشور و شرایط آموزش و پرورش در مدارس متفاوت است. اما برخی از این موارد در تمامی مدرسه های موفق دنیا مشترک بوده که به برخی از آنها در بالا اشاره کرده ایم.

حداقل موارد مشترکی از استانداردهای جهانی که در مدرسه مهر اول مشاهده می شود، می تواند شامل آن چیزهایی باشد که در لیست بالا به آن اشاره کوچکی کرده ایم. خصوصیات مدرسه مهر اول بعنوان یک دبیرستان خوب در کرج تنها محدود و به این موارد نبوده و گستردگی فراوانی دارد که در مطالب دیگر اشارات گسترده تری به آن ها خواهیم کرد.

منبع: بلاگ مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار