چگونه خود را برای امتحانات آماده کنیم؟

امتحانات

از بین تکنیک های آزمون دادن، می توان به مواردی اشاره کرد که باعث می شود به پاسخ این پرسش که “چگونه خود را برای امتحانات آماده کنیم؟” دست پیدا کرد.

آماده شدن برای امتحان

به یاد داشته باشید برای دانش آموزان مختلف شیوه های متفاوت یادگیری وجود دارد و لزوما مواردی که در پایین ذکر می کنیم به معنای کاربردی بودن آنها برای همه دانش آموزان نمی باشد. برای استفاده از بهترین راهنمایی ها لازم است که هر دانش آموز از مشاور تحصیلی به صورت تخصصی کمک بگیرد.

خواندن صحیح

اینکه تنها به خواندن یادداشت هایتان اکتفا کنید ممکن است یکی از بدترین روش های مرور درس ها باشد. البته شاید بدترین روش نباشد، اما روش خوبی هم به حساب نمی آید. اگر در هنگام خواندن مطالب هرچه بیشتر مغزتان درگیر شود، بیشتر مطالب را به یاد خواهید آورد. فیزیولوژِی مغز بدین شکل است که برای به حافظه سپردن موضوعات، بخش های مختلفی از آن درگیر می شوند.

اینگونه می توان گفت حافظه در همه جای مغز پخش شده است، بنابراین دارای حالت های مختلفی از حافظه کلامی، حافظه تصویری، حافظه صوتی، حافظه عضلانی و انواع گوناگون دیگری هستیم. بنابراین هرچه بیشتر مغز خود را برای به خاطر سپردن مطالب درگیر نمایید، می توانید راحت تر آن ها را به یاد آورید.

در نتیجه خواندن خالی کافی نیست، و برای داشتن یک مرور فعال می توانید از ترفندهای زیر استفاده کنید:

  1. از بندها و فرمول های یک کتاب برای خود شعر بسازید.
  2. نکات کلیدی را استخراج و آن ها را در دفترچه ای یادداشت نمایید.
  3. از مباحث درسی برای خود سوال هایی را به صورت یک امتحان مطرح کنید و به آن ها پاسخ دهید.

برنامه ریزی

یک جدول برنامه ریزی خوب تهیه کنید و آن را بر روی دیوار اتاق خود بچسبانید. یکی از مهم ترین تکنیک های لازم برای امتحان دادن این است که از قبل و حتی پیش از شروع سال تحصیلی خود را برای امتحان های پایان ترم آماده کنید. یکی از راه های رسیدن به این آمادگی تهیه یک جدول برنامه ریزی می باشد. تنوعی که در جدول برنامه ریزی وجود دارد باعث می شود تا در طول سال براحتی آن را انجام دهید.

به همین دلیل بهتر است جدول برنامه ریزی دقیقی را برای روزهای آخر نزدیک به امتحان تهیه کنید، زیرا جدولی که تهیه می کنید از انجام یک کار تکراری که کل روز شما را به خود اختصاص دهد جلوگیری می کند. این موضوع باعث می شود خستگی و دلزدگی در شما به وجود نیاید و از عدم کارایی مغزتان تا حد زیادی جلوگیری نماید.

یک از راه هایی که “چگونه خود را برای امتحانات آماده کنیم؟می تواند مرور نمونه سوالات سال گذشته باشد.

زمانیکه نمی دانید چگونه ممکن است از مبحثی سوال طرح شود و اینکه آمادگی شما در پاسخ به سوالات مربوطه به چه میزان است، می توانید از نمونه سوالات سال قبل استفاده کنید. سوالات را تهیه کرده و به آن ها پاسخ دهید و مطمئن شوید که با کمک آن چه که آموخته اید و یادگرفته اید می توانید به پرسش ها پاسخ دهید. مطمئنا نمی توان با قطعیت گفت که انجام اینکار برای امتحان دادن کافی می باشد. اما تکنیکی است که به دانش آموز اعتماد به نفس داده و امید برای موفقیت در آزمون را در او افزایش می دهد.

برای حل این سوالات به اندازه کافی وقت گذاشته و به خوبی راه حل های رسیدن به پاسخ را پیدا کنید. انجام این کار و حل تمرین، هر اندازه بیشتر باشد باعث می شود دست شما فرز تر شده و سر جلسه امتحان در زمان محدودی که در نظر گرفته شده است سریعتر می توانید به پاسخ برسید. با اینکار شما دست خود را تمرین می دهید تا سریع با مغزتان هماهنگ شده و در مدت زمان کوتاهی پاسخ صحیح را بنویسید.

سعی کنید به دنبال نمونه سوالاتی باشید که برای چند سال گذشته بوده و تنها مربوط به یک سال گذشته نباشد. شما با پیدا کرد این سوالات در درجه ی اول با نحوه مطرح شدن پرسش از مبحث های مختلف آشنا می شوید. همچنین در می یابید که به چه میزان می توان از یک مبحث سوالات مختلف مطرح کرد؟ پیچیدگی موضوعات کتاب های درسی به چه میزان می تواند باشد؟ و بسیاری راهنمایی دیگر. علاوه بر این در هنگام یادداشت برداری در کلاس به گفته های معلم به خوبی دقت نمایید و اگر جایی با این جمله که ” این مبحث جدید می باشد” مواجه شدید حتما آن را با علامتی در جزوه تان مشخص نمایید.

از کسی برای کمک سوال بپرسید.

کمک گرفتن از دانش آموزان دیگر می تواند خوب باشد. اما بخاطر بسپارید که دیگر دانش آموزانی که خودشان هم درگیر مطالعه دروسشان هستند، برای این که شما را برای امتحان آماده کنند وقت آزاد چندانی ندارند. بنابراین ابتدا یک موضوع را مطالعه کنید، تمرین های لازم آن را انجام دهید و در آخر بروید سوالاتی که ذهن شما را به خود مشغول کرده است را از دیگر دانش آموزانی که آن را مطالعه کرده اند بپرسید و در رابطه با آن موضوع با هم بحث و گفتگو کنید.

سوالاتی که به آن اشاره کردیم و آنها را از سال های گذشته جمع آوری کرده اید را هرگز در یک گروه با دانش آموزان دیگر حل نکنید. زیرا در وهله اول لازم است خودتان برای رسیدن به پاسخ، شروع به کنکاش کنید و در این مسیر نه تنها مبحث را به خوبی بخاطر می سپارید، دست شما نیز در نوشتن سریع تر می شود. بخاطر بسپارید که امتحان دادن یک تمرین تیمی نیست و در هنگام برگزاری امتحان باید به تنهایی جواب پرسش ها را بنویسید.

مطمئنا مدرسین به شکل کاملی می توانند به سوالات شما پاسخ دهند و شما را راهنمایی کنند. بنابراین خجالت نکشید و سوالات خود را از معلمتان بپرسید.

تکنیک های دیگری که در رابطه با این موضوع که چگونه خود را برای امتحانات آماده کنیم؟ وجود دارد و باید به آن عمل کرد، مربوط به 24 ساعت پیش از شروع امتحان می باشد.

برای یک روز مانده به امتحان چه کارهایی لازم است انجام دهیم؟

خود را خسته نکنید.

همانطور که در بالا گفتیم شما از شروع سال تحصیلی فرصت دارید که برای امتحانات آماده شوید و نباید آن را نادیده بگیرید و حتما با یک برنامه ریزی درست می توانید به نتیجه خوبی برسید. اهمیت این موضوع  از آنجایی است که مطالعه دقیقه نود باعث می شود تا حجم بالایی از اطلاعات را یکباره به مغز خود وارد کنید، با اینکار نمی توانید به اندازه کافی تمرین حل کنید و در آخر هم با تعداد زیادی سوال بی پاسخ به سر جلسه امتحان می روید.

در نتیجه به خاطر نداشتن استراحت کافی در یک روز پیش از امتحان باعث می شود خسته شوید و علاوه بر این اضطراب و استرس را در خود بیشتر کنید. حتی اگه برای چند امتحان اول، تنها یک روز مطالعه ی قبل از امتحان کافی باشد، برای امتحانات بعدی خستگی بیش از حد باعث می شود تا کارایی در شما تا حد زیادی کم شود.

تغذیه مناسب داشته باشید.

امتحان را حتی می توان یک مسابقه با تمرینات فیزیکی تصور کرد. بنابراین باید تغذیه مناسبی داشته باشید که انرژی کافی را از شروع تا پایان امتحان حفظ کنید.

اهمیت حافظه کوتاه مدت را از خاطر نبرید

24 ساعت پیش از شروع امتحان خیلی دیر است که چیز جدیدی را یاد بگیرید. در این زمان شما تنها می توانید از حافظه کوتاه مدت خود کمک بگیرید. بنابراین زمان مناسبی است تا خلاصه نویسی های خود را مرور کنید. خلاصه نویسی را پیش از این باید در طول سال و در زمانی که تازه شروع به خواندن برای امتحان کرده اید تهیه کنید. تکنیک هایی که در رابطه با این پرسش که “چگونه خود را برای امتحانات آماده کنیم؟” مطرح کرده ایم زمانی کاربردی خواهد بود که دانش آموز به صورت فردی راهنمایی های کافی را با توجه به خصوصیات فردی خود از یک مشاور تحصیلی دریافت نماید.

استفاده از خلاصه نویسی باید به این روش باشد که وقتی به جملات و کلمات کلیدی که یادداشت کرده اید نگاه می کنید، متوجه شوید که با کمک آن ها چه موضوعاتی از مباحث درسی را به یاد می آورید. در این بین باید هر آنچه که فراموش کرده اید را در برگه ای جداگانه یادداشت نمایید. هنگام روبرو شدن با مطالب فراموش شده به جزوات خود بازگشته و دوباره نگاهی به آن ها بیاندازید.

ورزش کنید

برای داشتن یک نتیجه خوب در امتحان علاوه بر خسته نبودن باید کمک کنید تا ذهن و بدنتان شاداب باشد. در کنار اینکه به شما گفتیم تغذیه مناسب داشته باشید، پیش از امتحان ساعتی را برای پیاده روی در هوای پاک اختصاص دهید. علاوه بر این، پیاده روی صبحگاهی، انجام ورزش و حتی نرمش به صورت مدون و مرتب به دانش آموزان توصیه می شود. البته هیچ اجباری در این باره وجود نداشته و تنها یک توصیه می باشد.

برای اینکه چگونه خود را برای امتحانات آماده کنیم؟ باید برخی نکات را در سر جلسه امتحان رعایت کنید.

یک نگاه کلی به سوالات بیاندازید

با حفظ آرامش پس از پخش شدن برگه های امتحان ابتدا به تمام سوالات مطرح شده نگاهی  کلی بیاندازید. این کار حواس شما را جمع می کند که چند برگه امتحانی داشته و چند سوال در آن آمده است. یکی از مشکلات دانش آموزان این است که به علت دست پاچگی سوالی که در پشت برگه آخر می آید را یا نمی بینند و حتی فراموش می کنند به این صفحه نیز نگاهی بیاندازند.

علاوه بر این، در این نگاه کلی متوجه خواهید شد چه تعداد سوال آمده، هر یک از این سوالات چه حجمی برای پاسخ دادن لازم دارند و در نتیجه می توانید به یک تقسیم بندی چشمی برای کنترل زمان پاسخگویی سوالات برسید. یک نکته قابل ذکر در اینجا این است که باید دقت داشته باشید که بارم نمره یک سوال چه میزان است و سوال دقیقا از شما چه می خواهد و دقیقا به آن مطلبی اشاره کنید که برای میزان نمره سوال مناسب باشد.

 برای مثال در درسی مانند ریاضی بیشترین میزان نمره یک سوال مربوط به راه حلی است که در پاسخ نامه می نویسید، در نتیجه سعی کنید هیچ قسمتی از یک راه حل را جا نگذارید. همیشه برای خود زمان بندی را پیش از ورود به جلسه امتحان تمرین کنید. سوالاتی را جمع آوری کنید، زمانی را (کمتر از مدت زمان های نرمال برای آزمون ها) برایش در نظر بگیرید و شروع به پاسخ دادن نمایید. این روش می تواند تمرینی برای آمادگی در ایجاد تعادل تقسیم زمانی، در سر جلسه امتحان اصلی باشد. زمانیکه به سوالی رسیدید که پاسخ آن را نمی دانید، زمان و دیگر سوالات را قربانی آن نکنید.

برای آن سوال حتما زمانی برای به یاد آوردن پاسخش اختصاص دهید اگر نتوانستید جواب را به خاطر آورید  بدون استرس به سوالات بعدی رفته و در پایان و پس از مرور دوباره و دقیق پاسخ هایی که داده اید می توانید بر روی این سوال تمرکز کنید و پاسخی را برای آن بنویسید.

ابتدا سوالات ساده را پاسخ دهید

هیچ اجباری نیست که ترتیبی برای پاسخ دادن به سوالات داشته باشیم. این مورد می تواند با توجه به عادت هر دانش آموز متفاوت باشد. اما یکی از راه هایی که توصیه می شود این است که ابتدا به سوالات آسان پاسخ داده شود. دلایلی که برای این روش وجود دارد این است که: ابتدا استرس را تا حد زیادی کم می کند و باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. همچنین  این  موضوع باعث کاهش هرگونه احساس وحشت هنگام بررسی سوالات سخت تر می شود.

علاوه بر این سوالات ساده ممکن است زمان کمتری را با توجه به میانگینی که برای جواب دادن به هر سوال در نظر گرفته اید به خود اختصاص دهد و در نتیجه شما فرصت بیشتری برای فکر کردن بر روی سوالات سخت خواهید داشت.

در آخر آن نکاتی که در رابطه با این جمله که چگونه خود را برای امتحانات آماده کنیم؟ می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • یک بطری آب به همراه یک خوراکی شیرین با خود همرا داشته باشید.
  • حداقل دو عدد خودکار و در صورت نیاز مداد و پاک کن زاپاس با خود داشته باشید.
  • نه بیش از حد کند باشید و نه در جواب دادن به سوالات عجله کنید.

هرگز زود جلسه امتحان را ترک نکنید.

منبع: سایت مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار