روش های کاربردی برای مطالعه موثر

روش های کاربردی برای مطالعه موثر

از روش های کاربردی برای مطالعه موثر، در این متن به نکاتی اشاره خواهیم کرد که براساس داده های بدست آمده روی بسیاری از دانش آموزان تاثیری مثبتی داشته است. از بین روش های کاربردی برای مطالعه موثر به طور قطع نمی توان گفت که این موارد برای همه به یک اندازه مفید می باشند، زیرا با توجه به ویژگی های شخصی هر فرد خصوصیات یادگیری متفاوت می باشد. مهر اول ” دبیرستان غیر دولتی در کرج ” تمام تلاش خود را به کار بسته تا با کمک بهترین مشاورهای تحصیلی برای تک تک دانش آموزان خود، بهترین راهنمایی ها را برای مطالعه مفید ارائه دهد.

روش های کاربردی برای مطالعه موثر در واقع همان رسیدن به مطالعه دقیق می باشد.

در یک خط تعریفی که می توان برای مطالعه دقیق ارائه کرد بدین شکل است که مطالعه دقیق آن توانایی است که به شما کمک می کند تا حفظیات خود را بهبود ببخشید.

روش های مطالعه دقیق و راه کارهای افزایش تمرکز چه برای دانش آموزان، کنکوری ها و حتی دانشجویان بسیار کاربردی و مفید می باشد. افزایش تمرکز و مطالعه دقیق کمک می کند تا زمان را بیهوده از دست ندهید، حجم بالایی از مطالب را یاد بگیرید، مطالب را برای مدت زمان طولانی بخاطر بسپارید و در نهایت در امتحان موفق شوید.

هر نکته ای که  برای بهبود شیوه ی مطالعه دانش آموز ضروری است، توسط مشاورین با تجربه مهر اول ” دبیرستان غیر دولتی در کرج ” در طول سال تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار داده می شود. علاوه بر فراهم آوردن بستری برای آموزش کاربردی توسط معلم های حرفه ای سعی کرده ایم بر جنبه های مختلف شیوه های مطالعه، افزایش تمرکز، کنترل زمان و دیگر مواردی از این دست در مدرسه مهر اول دقت نماییم.

در کنار تمام این مسائل به جهت رقابت بالایی که دانش آموزان در کنکور با یکدیگر دارند، موجب به وجود آمدن جوی می شود که تمرکز برای درس خواندن را کمی دشوارتر می کند. علی الخصوص برای دانش آموزان حساس تر و به اصطلاح  استرسی، این تمرکز بر روی درس سخت تر هم می شود. تجربه استفاده از بهترین مشاوره درسی در دبیرستان غیر دولتی در کرج را توانسته ایم در مدرسه مهر اول برای دانش آموزان رقم بزنیم.

در ادامه از روش های کاربردی برای مطالعه موثر مواردی به شرح زیر را می توان نام برد:

  1. درس را نه از روی اجبار بلکه بخاطر جذابیت آن بخوانید.

بسیاری از ما درس خواندن را تنها یک ضرورت می دانیم نه فرصتی برای یادگیری، بنابراین در بسیاری موارد نه از آن لذت می بریم و نه چیزی یاد می گیریم. آماده بودن ذهن برای مطالعه دقیق بسیار موثر است. گاهی اوقات ذهن شما آمادگی لازم برای یادگیری را ندارد. در نتیجه توصیه می شود در طول این مدت از مطالعه کردن فاصله بگیرید. اما اگر علاقه دارید که این آمادگی را در خود ایجاد کنید و متعاقبا فواصل دور شدن از مطالعه را کم رنگ تر نمایید در ادامه پیشنهاداتی را به شما ارائه می کنیم.

روش هایی که کمک می کند تا ذهن شما آماده مطالعه کردن شود شامل موارد زیر می باشد:

  • در هنگام مطالعه مثبت فکر کنید و توانایی ها و مهارت های خود را به خود یادآوری کنید.
  • از افکار نا امید کننده دوری کنید. از این جملات “برنامه ام خیلی بهم ریخته است، من هرگز فرصت کافی برای درس خواندن و رسیدن به کنکور را ندارم، من از بقیه خیلی عقب ترم” حتما پرهیز کنید. به یاد داشته باشید از همین لحظه ای که شروع کرده اید فرصت زیادی را دارید که کارهای بزرگی را انجام دهید.
  • از افکار مستبد اجتناب کنید. به جای این جمله که ” من همیشه اشتباه می کنم” به خود بگویید “من این کار را خوب انجام نمی دادم، چگونه می توانم آن را اصلاح کنم؟”.
  • از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید. این مقایسه کردن فقط احساس بدی را در مورد خودتان برای شما ایجاد می کند. استعداد ها و توانایی هایتان تنها مختص شماست و شما در این مورد از دیگران متمایز هستید و در نتیجه دلیلی برای مقایسه کردن وجود ندارد.

مهر اول یک مدرسه پسرانه موفق و فعال بعنوان یک دبیرستان غیر دولتی در کرج بوده که توانسته است بهترین استانداردهای جهانی را در سیستم  آموزشی خود رعایت نماید.

  1. جایی را که برای درس خواندن انتخاب می کنید، مهم است.

از روش های کاربردی برای مطالعه موثر، اکثر اوقات افراد از این مورد غافل می شوند که درس خواندن در مکانی که برای تمرکز کردن مناسب نباشد، بزرگترین اشتباهی است که می توانید انجام دهید. مکانی با حواس پرتی های زیاد، محلی نامناسب برای مطالعه کردن می باشد. برای مثال در اتاقی که تلویزیون روشن است ممکن است برنامه ای که از آن پخش می شود جذابتر از موضوعی باشد که تلاش می کنید با خواندنش آن را یاد بگیرید.

در این مورد یا می توانید هر آنچیزی که باعث حواس پرتی شما در اتاق می شود را خاموش کنید و یا حتی به کتابخانه و یا سالن مطالعه مدرسه یا دانشگاه مراجعه کنید. مکانی را انتخاب کنید که کاملا مناسب باشد نه مکانی را که فکر می کنید به اندازه کافی خوب است. سعی کنید یک مکان مطالعه خوب و ایده آل برای خودتان پیدا کنید زیرا داشتن چنین محلی برای چندین سال برایتان کاربردی خواهد بود.

  1. در هنگام مطالعه کردن هر آن چیزی را با خود بیاورید که به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

متاسفانه بسیاری از ما دوست داریم در هنگام مطالعه دور بر خود را با لواز غیر ضروری شلوغ نماییم. لوازمی که فکر می کنیم لازم اند اما در طول مطالعه هیچ استفاده کاربردی ندارند. از روش های کاربردی برای مطالعه موثر، باید توجه داشته باشید که پس از پیدا کردن مکان مناسب مطالعه امکانات ضروری را نیز با خود همراه داشته باشید.

برای مثال می توان به لپ تاپ اشاره کرد که برای یادداشت برداری وسیه مناسبی است بنابراین پیش خود فکر می کنیم باید آن را با خود ببریم. اما در یک لپ تاپ بعنوان یک وسیله چند منظوره، حتما مواردی هم پیدا می شود که می تواند باعث حواس پرتی ما شود. بنابراین پیشنهاد می شود که بهترین جایگزین به جای لپ تاپ برای یادداشت برداری، تنها یک دفترچه یادداشت ساده می باشد.

در ضمن همه ما این روزها یک گوشی موبایل نیز با خود به همراه داریم. ابزاری که حتما بیشترین حواس پرتی را در هنگام مطالعه ایجاد خواهد کرد. در این موارد بهتر است گوشی را در داخل کیف خود قرار دهید، برای اینکه تا آنجا که امکان دارد نه در دسترس و نه در جلوی دید شما قرار داشته باشد.

هیچ چیز وقت گیرتر از این نیست که بخاطر فراموش کردن چیزهایی که برای درس خواندن نیاز دارید برگردید تا آن ها را بیاورید. تلفن یکی از بدترین دشمنان تمرکز به حساب می آید، پس تا آنجا که می توانید از آن دوری کنید و حتی اگر می توانید گوشی هوشمند خود را با یک گوشی ساده جابجا کنید که برای آهنگ گوش دادن، سلفی گرفتن و چرخیدن در اینترنت حواستان پرت نشود. مهر اول  ” دبیرستان غیر دولتی در کرج ” از برترین مدارس در سطح استان بوده که بهترین کیفیت آموزشی و پرورشی را در برنامه کاری خود گنجانده است. برنامه ای که با کمک برترین مشاوره های تحصیلی در کرج تهیه شده و بهترین شیوه های آموزشی را ارائه می دهد.

  1. خلاصه نویسی و پاکنویس کردن یادداشت ها

از بین روش های کاربردی برای مطالعه موثر همواره داشتن یک طرح کلی به شما یادآوری می کند که در چه وضعیتی قرار دارید، شرایط به چه شکلی باید پیش برود؟ و در نهایت اینکه چه میزان تا امتحان فرصت دارید.

یکی از نکاتی که در خلاصه نویسی حتما باید رعایت کنید این است که از کلمات کلیدی هر مبحث را در یک دفترچه یادداشت نمایید. این کلمات کلیدی در واقع ابزاری برای یادگیری هستند  که با استفاده از آن ها آنچه را که خوانده اید به یاد می آورید. این کلمات شما را برای یاد آوری مطلب و مبحثی که از قبل یاد گرفته اید هدایت می کنند. در مورد اینکه چگونه خلاصه نویسی را تهیه کنید، باید بدانید که نوشتن کلمات و کلید واژه ها در هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد و هرکس شیوه ای برای خود دارد.

بنابراین در این مورد نمی توانید از خلاصه نویسی فرد دیگری استفاده کنید. این مورد در رابطه با نوشتن جزوات نیز صدق می کند. بهتر است هر آنچه را که در کلاس یاد می گیرید را بلافاصله پس از آمدن به خانه پاکنویس کنید. حتی اگر مجبور شوید از جزوه دیگران استفاده کنید حتما مفاهیم و جملات را به گونه ای در جزوه خود بنویسید که برایتان قابل درک باشد.

خواندن اصطلاحات و کلمات با صدای بلند و پیش از امتحان در حالیکه آن ها در دفترچه ای یادداشت می کنید، می تواند یک روش مفید برای درگیر کردن یکی دیگر از حواس پنجگانه در یادگیری باشد و حتما نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

  1. از بازی های تقویت حافظه کمک بگیرید.

یک از روش های کاربردی برای مطالعه موثر این است که به تقویت جسمانی و ذهنی خود کمک کنید. از لحاظ فیزیولوژِی حافظه کل مغز را درگیر خود کرده و بنابراین ما هر روزه در حال استفاده از انواع حافظه کلامی، حافظه بینایی، حافظه شنیداری و بسیاری امثال دیگر آن هستیم. برخی بازی های فکری با درگیر کردن بخش های مختلف مغز می توانند راهکار مناسبی برای تقویت حافظه باشند.

در انجام بازی های فکری نه تنها از حافظه خود کمک می گیرید که مراحل را به خاطر بسپارید بلکه برای یادآوری نیز از آن کمک می گیرید. استفاده از بازی های فکری ممکن است برای همه مفید نباشد بنابراین این تصور را نداشته باشید که حتما بر روی شما اثر مثبت دارد.

از بازی فکری کمک بگیرید، اما اگر تاثیری نداشت خود را اذیت نکرده و آن را کنار بگذارید. بهتر است از آن دسته از بازی های فکری استفاده نمایید که برای انجام نیاز داشته باشید تا از چند حس مختلف خود مانند حس شنوایی، بینایی و حرکتی خود همزمان استفاده کنید.

  1. با خود و یا دوستانتان تمرین کنید.

یکی از روش های کاربردی برای مطالعه موثر این است که همیشه تمرین نمایید. برای مطالعه موثر می توانید مطالبی که خوانده اید را با خودتان تمرین نمایید. برای تمرین کردن با خودتان می توانید، امتحانات گذشته را تکرار کنید، نمونه سوالات حل کنید، از فلش کارت استفاده کنید. اگر نمونه سوالی برای گرفتن یک امتحان تمرینی از خودتان ندارید، می توانید به همراه دیگر همکلاسی هایتان یک امتحان تمرینی را تهیه نمایید.

از نمونه سوالات متحاناتی که در گذشته بر گزار شده است استفاده کنید و سوالات آن را حتما جواب دهید. از امتحانات قدیمی فقط برای خواندن آن ها استفاده نکنید. این نمونه سوالات مطمئنا یک روزی در یک امتحان مطرح شده است که دانش آموزان پیش از شما به آن پاسخ داده اند. اگه برای تمرین کردن از خود زیاد امتحان بگیرید و از نونه سوالات سال قبل زیاد استفاده کنید حتما دلیل بر این نیست که مشابه آن سوال حتما طرح می شود.

اما فایده آن این است که شما با اهمیت محتوایی که خوانده اید و گستردگی تعداد سوالاتی که می تواند از هر مبحث مطرح شود آشنا می شوید. سوالات پیرامون مهارت های مطالعه و روش های افزایش تمرکز زیاد است و هر دانش آموز ممکن است سوالات متفاوتی در این زمینه داشته باشد. از این رو مدرسه مهر اول  برترین دبیرستان غیر دولتی در کرج توانسته است با کمک سیستم آموزشی و مشاوره ای خود بهترین پاسخ را به این پرسش ها برای دانش آموزانش ارائه دهد.

منبع: سایت مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار