نقش مشاور مدرسه

نقش مشاور مدرسه

مشاوران مدرسه تمام تلاش خود را می کنند تا هر دانش آموز احساس کند کسی در مدرسه مراقب آن هاست و هوایشان را دارد. در مهر اول نیز نقش مشاور مدرسه نادیده گرفته نشده است و در کنار بهترین مشاوره تحصیلی در کرج از بهترین مشاوره روانشناسی نیز کمک گرفته شده است. آنچه که باعث شده تا مهر اول بعنوان بهترین مرکز مشاوره تحصیلی در کرج شناخته شود، اهمیت دادن به مواردی است که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 1. روش کنترل افکار نادرست
 2. آشنایی با اصول و فنون برنامه ریزی
 3. چیدن برنامه مطالعاتی به صورت فردی اختصاصی برای هر دانش آموز
 4. آشنایی با شیوه مطالعاتی صحیح (سرعت/درک/تمرکز/ ارزشیابی)
 5. شناخت موانعی که در مطالعه خوب اثر می گذارند (دوباره خوانی غیر ضروری)
 6. آموزش فرمول محاسبه سرعت
 7. یاد دادن تکنیک های کنترل استرس، اضطراب و حفظ آرامش در جلسه آزمون
 8. و آموزش تفاوت هایی که بین آزمون های تستی و تشریحی وجود دارد

برای آشنایی با تاثیر مثبت نقش مشاور مدرسه در زمینه مشاوره تحصیلی در کرج تمام تلاشمان گرد هم آوردن گروهی از افراد با تجربه و متخصص بوده است. در تکمیل موارد فوق، بخش مهمی از فعالیت های یک مدرسه حضور یک مشاور با تحصیلات روانشناسی می باشد. روانشناس مدرسه که در سمت مشاوره فعالیت می کند در اصل نقش حامی برای دانش آموزان را دارد.

مشاور روانشناس مدرسه با در اختیار قرار دادن زمانی مشخص به هر دانش آموز در راستای پاسخ دادن به نیازهایی فراتر از کلاس درس، نقش حمایتی خود را ایفا میکند. هدف ما در مهر اول ارائه کاملترین مشاوره تحصیلی در کرج و در اختیار گذاشتن کاملترین تجربه روانشناسی، برای تکمیل هر آن چیزی بوده که در حوزه های مختلف علمی، اجتماعی و احساسی مورد نیاز می باشد.

این موارد اصلی ترین موضوعاتی است که لازمه داشتن یک زندگی ایده آل پس از دوران مدرسه به شمار می رود و هر دانش آموز به آن احتیاج خواهد داشت. در کنار موفقیت درسی که بخشی مهمی از فرآیند آموزشی مهر اول می باشد، اهمیت پاسخ گویی به نیازهای روحی دانش آموزان در اولویت های کاری ما قرار داده شده است. فلسفه مهر اول، معرفی دانشجویانی متفکر و با روحی سالم به جامعه بوده که بتوانند گامی بزرگ را در جهت کسب موفقیت های چشمگیر چه در زندگی شخصی خود و چه در جامعه بردارند.

خدمات مشاوره در مدرسه می تواند شامل موارد زیر باشد، اما تنها محدود به این لیست هم نمی شود:

 1. پاسخ به مشکلات روحی، پرورشی و رفتاری دانش آموزان و در صورت نیاز حتی به والدینشان
 2. خدمات آموزشی و راهنمایی های لازم علمی، از جمله نظارت بر روند پیشرفت درسی و تسهیل نمودن رابطه بین مدرسه و خانواده ها
 3. آشنا کردن دانش آموزان با مشاغل مختلف، شناساندن راه های مختلف برنامه ریزی، کمک به دانش آموزان برای تشخیص اهداف و چگونگی رسیدن به تصمیمی درست
 4. نظارت بر روند برگزاری کلاس های درسی
 5. هماهنگ کردن برنامه مطالعاتی با توجه به شرایط هریک از دانش آموزان
 6. برگزاری جلسات مشاوره فردی و جلسات مشاوره گروهی
 7. ارتقاء ارزش های شخصیتی مانند: احترام گذاشتن، مسئولیت پذیر بودن، قابل اعتماد بودن، عادل بودن، غمخوار بودن و تبعیض قائل نشدن
 8. تشویق کردن دانش آموزان برای شرکت در فعالیت های فرهنگی و درسی در گروه های مختلف دانش آموزی
 9. برگزاری جلسات مشاوره با والدین

نقش مشاور مدرسه تنها محدود به دانش آموزان نبوده و بخش مهمی  از روند کاری آن ها مرتبط با والدین می باشد. مهر اول با کمک برترین مشاوره درسی، یکی از بهترین مراکز مشاوره تحصیلی در کرج را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. علاوه بر این، تمام تلاش خود را کرده ایم تا والدین را تشویق نماییم تا همه نگرانی های خود را در رابطه با پیشرفت درسی دانش آموزان را براحتی با ما در میان بگذارند.

بستری را در مهر اول فراهم آورده ایم تا دانش آموزان برای پاسخ به نیازهای خود در زمینه های درسی، شخصی و اجتماعی به مشاورین حرفه ای مدرسه مراجعه نمایند. ارتباطی که بین دانش آموز و مشاورین برقرار شده، باعث می گردد تا دانش آموز بدون نگرانی مشکلات و دغدغه های خود را با مشاور در میان بگذارد و از بهترین راهنمایی ها سود ببرد. مشاورین مدرسه از اعضای حیاتی یک تیم آموزشی به حساب می آیند.

اجزای برنامه مشاوره مدرسه باید شامل موارد زیر باشد:

 • تمرکز بر روی مشاوره درسی
 • مشاوره فردی با هر دانش آموز
 • پاسخگویی به پرسش های دانش آموزان و والدین

مزیت هایی که نقش مشاور مدرسه می تواند ایفا کند در یک دسته بندی خلاصه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پشتیبانی از دانش آموزان
 • حمایت از والدین
 • در مواردی حتی حمایت و پشتیبانی از معلم ها

بزرگترین مزیت حضور تیمی از مشاورین در مدرسه این است که دانش آموزان را برای چالش های تحصیلی، شغلی و اجتماعی که در آینده با آن سر و کار خواهند داشت آماده می نماید. کنکور بزرگترین چالش درسی است که دانش آموزان در سال پایانی دوران مدرسه با آن مواجه هستند. ارائه بهترین مشاره تحصیلی در کرج  و در مدرسه مهر اول دانش آموزان را از همان ابتدا برای مواجهه با این چالش بزرگ در زندگیشان آماده می نماید.

چالشی که دانش آموزان خواهند آموخت در برخورد با آن چگونه با یک  برنامه درست و روش مطالعه کاربردی براحتی از پس آن برآیند. تمام تلاش ما در عین ارائه راه حل ها و نشان دادن مسیر های درست، تشویق دانش آموزان برای قدم برداشتن در این سمت و سو می باشد. مشاورین ما دانش آموزان را تشویق کرده که تا هر آن‌چیزی که باعث نگرانی در آن ها می شود را با ما در میان بگذارند.

تا از دل این نگرانی ها مشکلات عاطفی و اجتماعی دانش آموزان را تشخیص داده و پشتیبانی لازم را ارائه دهند. گاهی اوقات در این جلسات مشاوره تشخیص داده می شود که شدت مسائل دانش آموزان چقدر بوده، تا در صورت حاد بودن مشکل به مشاوره خارج از مدرسه مراجعه نمایند. علاوه بر این برگزاری جلسات با والدین همان اندازه برایمان اهمیت دارد که به جلسات مشاوره با دانش آموزان توجه نموده ایم. در این جلسات نه تنها به نگرانی های والدین در رابطه با فرزندانشان پاسخ خواهیم داد بلکه به آن ها نشان می دهیم که نقش موثر و پر رنگی در بهبود روند پیشرفت درسی فرزند خود دارند.

منبع: بلاگ سایت مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار