شیوه های صحیح مطالعه

شیوه های صحیح مطالعه

“چقدر باید مطالعه کنم؟” این سوالی است که در بعضی مواقع دانش آموزان از خود می پرسند. برای معرفی شیوه های صحیح مطالعه، در کنار برنامه ریزی و تکنیک های تمرکز بخشی، میزان مطالعه دانش آموزان نیز یکی از عوامل تعیین کننده می باشد. مهر اول بعنوان یک دبیرستان پسرانه موفق در کرج تمام سعی خود را کرده که به دانش آموزان شیوه های صحیح مطالعه را بیاموزد.

زمانیکه همکلاسی هایتان به شما می گویند تمام شب را مطالعه می کردند براحتی باعث می شوند در شما احساس اضطراب و نگرانی به وجود بیاید. اما باید به یاد داشته باشید که کلید موفقیت در مقدار زمانی که برای مطالعه صرف می کنید نیست، بلکه آن کیفیت مطالعه کردن است که اهمیت دارد. با کمک معلم ها و مشاورهای خود در دبیرستان پسرانه موفق در کرج مهر اول توانسته ایم بهترین شیوه های صحیح مطالعه را در اختیار دانش آموزان قرار دهیم.

علاوه بر این هر دانش آموزی باید بداند که نتایج به دست آمده در مورد شیوه درس خواندن افراد، با توجه به برخی ویژگی ها متفاوت می باشد. در نتیجه برخی دانش آموزان موثرتر از دیگران مطالعه می کنند و بالطبع نیازی به مطالعه برای ساعت های طولانی ندارند. همچنین دانش آموزانی پیدا می شوند که برخی مباحث را به سختی درک کرده و نسبت به دیگر دانش آموزان زمان بیشتری را صرف مطالعه کردن می کنند.

همانطور که همیشه به دانش آموزان خود می گوییم بهتر است تا هریک به جای مقایسه با دیگران،بر روی نیازها و توانایی ها خود تمرکز داشته باشند. در مهر اول ” دبیرستان پسرانه موفق در کرج” به هریک از دانش آموزان این فرصت را می دهیم تا به بهترین شکل نیازهای خود را شناخته و توانایی های خود را تقویت نمایند. هدف شما باید بهبود روش های مطالعه خودتان باشد، به نحوی که بتواند شما را به بالاترین سطحی که می خواهید برساند.

در رابطه با شیوه های صحیح مطالعه بهتر است برخی از نکات زیر را بخاطر بسپارید:

  • برخی موضوعات به نسبت دیگر مباحث ممکن است باعث شود تا زمان بیشتری را صرف آن ها کنید. این مورد طبیعی بوده و بستگی به میزان کاری دارد که شما نیاز دارید در مورد هریک از آن ها انجام دهید.
  • آسان است که بر روی موضوعی که دوست داریم تمرکز کنیم، اما این امر نباید باعث شود که دیگر مباحث را نادیده بگیریم.
  • در طول هفته تمرکز بر روی همه درس ها ممکن است دشوار باشد، بنابراین آخر هفته ها می تواند زمان مناسبی برای جبران زمانی باشد که نیاز دارید.

درست است که به دانش آموزان خود می گوییم که یکدیگر را با هم مقایسه نکنند، اما باید به این موضوع نیز توجه کنند که پس از شناخت توانایی های خود حتما برنامه ای را برای مطالعه درسی خود چیده و از آن استفاده نمایند.

مدرسه مهر اول به جهت ارائه دادن راهنمایی های صحیح در خصوص مواردی که دانش آموزان در طول تحصیل خود باید به آن توجه کنند، توانسته است به عنوان یک دبیرستان پسرانه موفق در کرج شناخته شود. به دانش آموزان خود می آموزیم که دوران تحصیلی که هم اکنون می گذرانند برای رسیدن به اهداف آینده و بر طرف کردن نیاز هایی است که در دانشگاه برایشان رقم می خورد. دانش آموزان باید هر روز از شروع سال تحصیلی زمانی را برای مطالعه روزانه اختصاص دهند و هنگامی که به امتحانات نزدیک می شوند، این مقدار زمان باید افزایش یابد.

 ایجاد یک جدول زمانی مفید برای مطالعه:

یکی از شیوه های صحیح مطالعه ساخت یک جدول زمان بندی شده است. اگر درست کردن یک جدول زمان بندی در ابتدای کار دشوار باشد کمک گرفتن از مشاور تحصیلی مدرسه می تواند در درست کردن این جدول برای شما مفید باشد. در این مورد مهر اول ” دبیرستان پسرانه موفق در کرج ” از بهترین مشاورهای تحصیلی برای راهنمایی دانش آموزان خود کمک گرفته است. دانش آموزان موفق گذشته معتقدند که ایجاد جدول زمانی مطالعه یکی از بهترین اقداماتی بوده که برای بهبود نتایج خود توانسته اند انجام دهند.

استفاده از زمان به بهترین شکل در روزهایی که به مدرسه می روید بسیار اهمیت دارد. مطالعه و درس خواندن باید به تمام روزهای هفته اختصاص داده شود حتی روزهایی که مدرسه می روید و زمان زیادی ندارید. برای این موارد به شما توصیه می کنیم تا پس از اتمام مدرسه و کلاس ها و حضور در خانه حتما ساعتی را برای مرور و بازنویسی آن درس هایی که در کلاس ها آموخته اید صرف کنید.

زمانیکه  ذهن شما آمادگی  دارد تا آموخته های آن روز خود را بیاد آورید بهترین زمان برای پاکنویس کردن جزوه می باشد. یکی از توصیه هایی که در مورد شیوه های صحیح مطالعه به آن اشاره می شود، این است که همیشه با موضوعاتی شروع کنید که با آن مشکل دارید. از ویژگی هایی که باعث شده مهر اول  با نام دبیرستان پسرانه موفق در کرج شناخته شود این است که علاوه بر کیفیت بالای تدریس توجه ویژه و مخصوصی به نیازهای روحی نوجوانان خود نموده است.  مکانی که سعی بر آن شده تا علاوه بر پرورش سطح علمی دانش آموزان و رساندن آن ها به دانشگاه های معتبر، به ارتقاء دیدگاه و توجه آن ها به زندگی نیز کمک شود.

منبع: بلاگ مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار