چگونه زمان را در جلسه امتحان مدیریت کنیم؟

جلسه امتحان

دانستن اینکه چگونه زمان را در جلسه امتحان مدیریت کنیم یکی از اصلی ترین دلایلی می باشد که می تواند در موفقیت دانش  آموزان تاثیر بگذارد. اینکه چگونه زمان را در جلسه امتحان مدیریت کنیم را می توان همان تکنیک مدیریت زمان معرفی کرد، که علی الخصوص در رابطه با امتحانات نهایی و کنکور برای دانش آموزان اهمیت ویژه ای پیدا می کند. همانطور که می دانید و شاید بارها نیز شنیده باشید، هیچ دو دانش آموزی مشابه هم نبوده و نحوه یادگیری متفاوتی با یکدیگر دارند.

این ویژگی در رابطه با تکنیک مدیریت زمان نیز صدق می کند. تکنیک مدیریت زمان بیشتر برای دانش آموزانی مفید بوده که با کمبود وقت در طول جلسه امتحان مواجه می شوند. برای استفاده از برخی راهنمایی هایی که در این زمینه وجود دارد، یک مشاور خوب مدرسه می تواند بسیار مشکل گشا باشد. در مهر اول تمام کوشش ما بر این بوده تا با عنوان یک دبیرستان غیرانتفاعی خوب در کرج بهترین مشاوره و پشتیبانی را برای تک تک دانش آموزان خود ارائه دهیم.

چگونه زمان را در جلسه امتحان مدیریت کنیم؟

شما پیش از شروع امتحان و در طول یک برنامه ریزی بلند مدت توانسته اید مباحث را به خوبی بخوانید و یاد بگیرید و بسیاری از پرسش ها را جواب دهید. اما به این نکته توجه نکرده اید که در سر جلسه امتحان، با محدودیت زمانی مواجه خواهید شد. این مورد خود می تواند باعث ایجاد فشار بر روی شما شود، در نتیجه با کاهش زمان در پاسخگویی به سوالات، افزایش سطح استرس، و نهایتاً از دست دادن بارم نمره ها رو به رو می شوید.

توانایی مدیریت زمان بیشترین نقش خود را هنگامی نشان می دهد که برای کنکور آماده می شوید. امتحانی که یک بار پس از پایان دبیرستان می دهید و برای آینده تان سرنوشت ساز خواهد بود. در مهر اول توانسته ایم ویژگی یک دبیرستان غیرانتفاعی خوب در کرج را با رعایت بسیاری از استانداردها در سطح آموزش و مشاوره در طول سال های خدمت خود، کسب نماییم؛ تا برای دانش آموزان خود برای رسیدن به درجات عالی علمی پلی ایجاد کنیم.

چهار روش برای تکنیک مدیریت زمان

 1. بدانید چقدر زمان برای هر بخش دارید

قبل از اینکه به جلسه امتحان پا بگذارید، انجام برخی کارها و دانستن برخی تکنیک ها می تواند به شما کمک کند تا زمان امتحان خود را کنترل کنید.

تقسیم بندی مناسب برای قسمت های مختلف سوال امتحانی از بهترین کارهایی است که می توانید آن را پیش از امتحان نهایی تمرین کنید.

برای تمرین کردن هم کافیست نمونه سوالات سال پیش را تهیه کنید، سوالاتی که می دانید حقیقی بوده و پیش از شما دانش آموزان دیگری به آن پاسخ داده اند.

زمانیکه از این نمونه سوالات استفاده می کنید باید به سوالات در همان مدت زمانی پاسخ دهید که از قبل برای آن در نظر گرفته شده است.

برای تمرین مدیریت زمان می توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • قالب آزمون را در نظر بگیرید: مطمئنا تفاوت بسیار زیادی بین آزمون های تستی با امتحانات تشریحی وجود دارد.
 • به مدت زمانی که در بالای برگه نوشته است در ابتدای امتحان توجه کنید.
 • تک تک سوالات را پس از گرفتن برگه های امتحان به خوبی بخوانید.
 • ابتدا به سوالات آسان پاسخ دهید.
 • بر ارزش سوالات تمرکز کنید.
 • عجله نکنید، اضطراب نداشته باشید و با آرامش پاسخ دهید.
 • بر روی سوالاتی که جوابشان را نمی دانید توقف نکنید.

به عنوان یک دبیرستان غیرانتفاعی خوب در کرج این هدف را دنبال نموده ایم که با کمک معلم ها و مشاورهای حرفه ای آنچه که برای رسیدن به یک نتیجه خوب از کنکور نیاز است را در اختیار دانش آموزان خود قرار دهیم.

 1. زمانی را برای نگاه کلی اولیه به سوالات در نظر بگیرید.

خواندن سوالات ممکن است بسته به نوع امتحان پنج الی ده دقیقه به طول بیانجامد، اما اثری که روی نتیجه نهایی کارتان خواهد داشت بسیار بیشتر خواهد بود. بنابراین وقتی در جلسه امتحان حضور پیدا می کنید از آن پنج دقیقه اول به خوبی استفاده کنید تا از طریق آن از کل جریان امتحانی که پیش رو دارید مطلع شوید. هدف مهر اول تنها تبدیل شدن به یک دبیرستان غیرانتفاعی خوب در کرج نبوده و همواره به دنبال پیشرفت بوده است، و با همین رویکرد توانسته طی سالهای متمادی به یکی از بهترین ها در نوع خود تبدیل شود. این پنج دقیقه اول که به آن اشاره کردیم برخی مزایا دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 • مطالعه سوالات باعث می شود شروع به فکر کردن نموده و برنامه اصلی امتحان را به دست شما می دهد، تا با یک دیدگاه کلی بدانید که چه پاسخی را برای هر سوال باید بنویسید.
 • شما را آماده می کند تا هر سوال و موضوعی که باعث به چالش کشیدن شما می شود را بشناسید و آن ها را کنار بگذارید، تا در پایان امتحان و در وقت هایی که اضافه می اورید به آن بازگردید.
 • این مورد کمک می کند تا هنگامی که نوبت پاسخ دادن به آن سوالات می رسد، با خواندن دوباره سوال با دقت بیشتری سوال را مرور کنید و آن را درک کنید.
 1. از سوالاتی شروع کنید که می دانید به راحتی آن را انجام پاسخ می دهید و سپس به سراغ باقی سوالات بروید.

نکته مهم دیگر در نحوه مدیریت جلسه امتحان این است که اگرچه با تقسیم بندی سوالات به دسته های سخت و آسان سعی می کنیم زمان را به طور مساوی تقسیم کنیم، اما گاه برای همه پیش می آید که در بین سوالات آسان هم با نکته یا موضوعی مواجه شوند که در آن لحظه نتوانند پاسخ صحیح را برایش بیابند. این اتفاق به راحتی می تواند شما را گیج کرده تا از خط برنامه مدیریت زمان خارج شوید.

ممکن است یک سوال چند گزینه ای تستی، یک مسئله ریاضی یا حتی بخش کوچکی از یک سوال اصلی باعث این موضوع شود که برای یک لحظه جواب صحیح به ذهنتان نرسد. در این مواقع بهتر است زمان خود را با زل زدن به این سوالات از دست ندهید. از مقابل این سوالات بگذرید و به طور جدی حرکت کنید و به دیگر سوالات پاسخ دهید.

از سوی دیگر شما نباید از برخی سوالات، بابت نفرتی که از آن مبحث درسی دارید بگذرید. این موضوع اهمیت بیشتر خود را در کنکور نشان می دهد. برای سوالاتی که به صورت زیرکانه طراحی شده اند و به شکلی می خواهند شما را به دام بیاندازند، باید در آخر امتحان وقت کنار بگذارید و هنگامی که زمان اضافه آورده اید به این سوالات بازگردید.

اما مهمترین نکته هنگام امتحان دادن این است که یک سوال نباید شما را متوقف کند و باید با توجه به تقسیم بندی زمانی که در نظر گرفته اید به سوالات دیگرپاسخ دهید و برای همه سوالات، آن زمانی را که لازم دارند وقت کنار بگذارید. سوالات دیگر را قربانی نکنید. دانش آموزان در مهر اول ” دبیرستان غیرانتفاعی خوب در کرج” با راهنمایی ها گرفتن از بهترین معلم ها و مشاورهای تحصیلی توانسته اند از خدماتی که باید در رابطه با تحصیل کسب نمایند بهره مند شوند.

 1. تمرین کردن زیاد

مهم ترین مورد در این باره که چگونه زمان را در جلسه امتحان مدیریت کنیم، تمرین کردن زیاد است. ممکن است سخت و خسته کننده باشد، اما به طور جدی نیاز دارید که تکنیک های مدیریت زمان را بارها و بارها تمرین کنید. تمرین مدیریت زمان حتی ممکن است از تمرین برای پاسخ دادن به سوالات از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. این بدین معناست که بجای اینکه فقط سوالات و مباحث را تمرین کنید، باید حتما تمام آن ها را در شرایطی مانند امتحان تمرین کنید.

مهم نیست چه میزان مطالعه کردید و چه میزان بر سوالات تسلط دارید زمانیکه نتوانید با یک مدیریت زمان درست به تمام سوالات پاسخ دهید، هیچ نشانه ای از کاری که انجام داده اید و تلاشی که کرده اید در نتیجه به دست آمده مشاهده نخواهد شد. سعی کنید در هنگام تمرین کردن، برای خود محدودیت زمانی بیشتری را نسبت به آنچه که به طور معمول برای امتحانات در نظر می گیرند را انتخاب کنید. شناختی که در طی سال های فعالیت از مهر اول در بین مردم وجود داشته، عنوان دبیرستان غیرانتفاعی خوب در کرج بوده که با همت و تلاش مدیران و معلمان توانسته به یکی از بهترین ها تبدیل شود.

منبع: سایت مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار