افزایش تمرکز هنگام مطالعه

افزایش تمرکز هنگام مطالعه

مهارت های مطالعه و یادگیری تکنیک های افزایش تمرکز هنگام مطالعه از مواردی است که حتما باید به آن توجه کرد. برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه راه های بسیاری پیشنهاد می شود اما در نهایت روند یادگیری هر دانش آموز و هر انسانی با دیگری متفاوت می باشد. بهترین کمک برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه را یک مشاور درسی خوب می تواند ارائه نماید.

مهر اول “دبیرستان پسرانه در کرج” با کمک مشاور های تحصیلی خوب توانسته تکنیکی ترین روش ها را در  رابطه با مطالعه و یادگیری در اختیار دانش آموزان خود قرار دهد. در اینجا به پرسشی جواب می دهیم که بسیاری از دانش آموزان در طی دوره تحصیل خود با آن مواجه می شوند. اینکه چگونه تمرکز خود را در هنگام مطالعه افزایش دهند. در شروع این مطلب به صورت خلاصه مواردی را در رابطه با افزایش تمرکز هنگام مطالعه ذکر می نماییم:

  • تلویزیون، رادیو و تلفن همراه را خاموش کنید. بله، حق با شماست، واقعا کار مشکلی است.
  • میان وعده های سبک را در بین ساعات مطالعه خود در نظر بگیرید. سعی کنید همیشه آب میوه های تازه بخورید. وعده های غذایی سنگین باعث خواب آلودگی می شود.
  • در فواصل مختلف مطالعه یک وقفه ده دقیقه ای داشته باشید. مدت مطالعه در منابع مختلف متفاوت هستند و 60، 50 و حتی 30 دقیقه ذکر شده اند. شما آن زمانی را برای مطالعه اختصاص دهید که مشاور به شما توصیه کرده است. 
  • برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه، نیاز دارید تا به سلامت جسمانی خود نیز توجه کنید، بنابراین حداقل زمانی را در روز برای ورزش و نرمش اختصاص دهید.
  • فضایی که در آن مطالعه می کنید را همواره تمیز و مرتب نگه دارید و هرچند وقت یکبار تغییراتی کوچک در جاییکه مطالعه می کنید ایجاد کنید و حتی اگر امکان دارد مکان مطالعه را کلا عوض کنید.

مشاورین مهر اول ” دبیرستان پسرانه در کرج” در جلسات مشاوره خود با دانش آموز با توجه به خصوصیات فردی هر دانش آموز بهترین تکنیک های مطالعه و مهارت های یادگیری را معرفی می کنند.

 

برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه بهتر است یک شیوه موثر مطالعه را پیدا نمایید.

این شیوه مطالعه را با کمک یک مشاور درسی می توانید پیدا کنید. پیدا کردن یک شیوه مطالعه می تواند باعث افزایش تمرکز هنگام مطالعه شود. باز هم به این نکته باید اشاره کرد که ویژگی های رفتاری هر فرد با دیگری متفاوت بوده و بنابراین هرکس باید بهترین شیوه مطالعه را برای خود پیدا نماید. از شیوه های مطالعه به روش های زیر می توان اشاره کرد که مطمئنا تنها محدود به این موارد نمی باشد:

  1. تهیه فلش کارت، بر روی این فلش کارتها، لغات، اصطلاحات و مفاهیم را می توانید یادداشت کنید و همیشه با خود همراه داشته و همواره مطالعه نمایید.
  2. از پیشرفت درسی خود یک نمودار تهیه کنید. این نمودار پیشرفت تحصیلی را یک مشاور تحصیلی خوب می تواند تهیه نماید تا با بررسی آن راهنمایی لازم را در اختیار دانش آموز قرار دهد.
  3. تهیه یک طرح کلی: طرح کلی باعث می شود تا برای رسیدن به جزئیات کوچکتر، یک مسیر مشخص داشته باشید. حتی این برنامه کلی می تواند باعث شود تا در چیدن جدول برنامه ریزی هفتگی خود موفق تر عمل کنید. همچنین این موضوع کمک می کند تا اطلاعاتی که مهم است به شما یاد آوری شود. مانند اینکه تا رسیدن به موقع امتحان چه مدت زمانی را در اختیار دارید؟ و چه مدت تا امتحان باقی مانده است؟ و امثال آن.
  4. مباحثی که می خوانید را به دقت بررسی کنید. تهیه پرسش و دادن پاسخ کمک می کند تا مطلب را به خوبی به خاطر بسپارید. در بعضی مواقع می توانید برخی مباحث را با صدای بلند برای خود توضیح دهید.

یکی از مواردی که مهر اول بعنوان یک دبیرستان پسرانه در کرج به آن توجه کرده است، دقت به شیوه مطالعاتی دانش آموزان بوده که زیر نظر مشاورین متخصص می باشد.

برخی شیوه های آمادگی ذهن برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه

لازمه نتیجه گرفتن در هنگام انجام تمرینات برای افزایش تمرکز، تنها زمان و صبر می باشد. شما حتما باید زمانی را صرف کنید و در طول این مدت با صبر و حوصله به نکات و راهنمایی هایی که از سوی مشاورهای درسی در اختیارتان قرار داده شده است عمل نمایید. پس از استفاده از استراتژی های مختلف مطالعه، مطمئنا یک روش پیدا خواهد شد تا به شما کمک نماید. از شیوه های آمادگی ذهن برای افزایش تمرکز می توان موارد زیر را نام برد:

اینجا باش، سعی کنید در هنگام مطالعه هر چند وقت یکبار در صورتی که حواستان به موضوعات بی ربط پرت می شود، سریع به خود با این جمله که “اینجا باش” تلنگر زده و سریع به مبحث درسی برگردید. تمرین این روش ساده برای شما به یک عادت تبدیل شده و کم کم میزان تمرکز شما از تعداد دفعاتی که حواستان پرت می شود بیشتر شده و در نهایت در هنگام مطالعه کل حواستان بر روی درسی خواهد بود که می خوانید.

همواره اشتیاق را در خود حفظ کنید، یک هدف مشخصی را در نظر بگیرید و هربار یادآوری کنید که برای رسیدن به این هدف بزرگ مسیر پر و پیچ خمی در پیش دارید و بنابراین باید تلاش زیادی انجام دهید. وقتی با اشتیاق برای رسیدن به هدف تلاش کنید در واقع به شکل غیر مستقیم به خود کمک می کنید تا تمرکز خود را بر روی مطالعه کردن افزایش دهید.

همین که کم کم جلو می روید و در کار خود موفق تر و به هدف نزدیک تر می شود این تلاش برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه کمتر شده و به صورت یک عادت تبدیل می شود. در مدرس مهر اول “دبیرستان پسرانه در کرج” در کنار توجه به امکانات آموزشی به شکل تخصصی به حوزه مشاوره مربوط به دانش آموزان نیز پرداخته شده است.

منبع: بلاگ مدرسه مهر اول

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار